Vzhůru do mělnického podzemí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ochladit se v parném dnu letošního léta bylo jistě snem velké části populace. Z toho důvodu jsme na jeden den naplánovali návštěvu Mělnického podzemí. Ze stanice ČD je to na nám. Míru, kde se Mělnické podzemí nachází cca 1,5 km, i když pravda trošku do kopce, ale zvládnou to i děti předškolního věku a tudíž opět pro rodiny s dětmi ideální vycházka. Cesta na nám. Míru v Mělníku vede od stanice ČD nejprve ulicí Jiřího z Poděbrad, potom ulicí kpt. Jaroše na nám. Karla IV. A krátkou ulicí 5. května až na místo.
Za čím jedeme?
Městskou perlu na soutoku Labe a Vltavy Mělník zná, nejen díky každoročnímu vinobraní, snad každý, ale jistě ne každý ví, že pod nám. Míru a okolními domy se nachází velice rozsáhlé podzemí, jehož část je možné i navštívit. Když jsme dorazili na nám. Míru, tak jsme hned vpravo v podloubí narazili na Informační středisko, které se však v krátké době přestěhuje do nových prostor na opačném konci náměstí. Zde jsme si zakoupili vstupenky, vyčkali na průvodkyni a mohli jsme vyrazit vzhůru, vlastně dolů do podzemí. Veřejnosti přístupná 150 m dlouhá trasa a poutavý výklad průvodkyně stojí rozhodně za to. V podzemí kromě modelu středověkého rumpálu a expozice útrpného práva narazíte na českou rekordmanku v podobě nejširší studny, která má v nejširší části 4,543 m. Další rozměry a zvláštnosti studny i celého podzemí vám ochotně řekne milá paní průvodkyně.
Za pozornost v tomto městě však stojí mnoho dalších stavebních a kulturních památek z nichž asi nejznámější je zdejší zámek, jehož část je současnými majiteli zpřístupněna veřejnosti včetně vinných sklepů s možností degustace vín z produkce zámeckého vinařství. Hned vedle zámku je potom chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí, kde jsou kosterní ostatky seskládány do křesťanských symbolů. Nevynecháme však ani výstup na věž kostela, ze které je nádherný výhled po širém okolí, zejména pak na soutok Labe s Vltavou a ústí Vraňansko Hořínského plavebního kanálu i s plavebními komorami. Nezapomněli jsme navštívit ani expozici Regionálního muzea s výstavou historických kočárků.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
S ohledem na skutečnost, že se jednalo o výlet na necelý jeden den jsme měli svačinku včetně nápojů s sebou, ale rozhodně jsme si nenechali ujít kávu a nějaký ten zákusek v atriu Regionálního muzea, kde jsme si v příjemném prostředí krásně odpočinuli.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tady bychom asi těžko hledali, co se nám nelíbilo. Snad jen to, že na náměstí a jeho blízkém okolí právě probíhá rekonstrukce, ale to se dá těžko ovlivnit jinak než ji co nejrychleji dodělat. No a zbytek byl prostě kouzelný. Zejména bych pochválil ochotu a velice milé chování osazenstva IC i Reg. muzea, včetně paní průvodkyně.
Ostatní informace
Informační centrum je pro vás otevřeno denně od 9,00 h. do 17,00 h. Zde zakoupíte i vstupenky do podzemí :
Dospělí 50,- Kč, děti od 6-ti let, studenti a důchodci 25,- Kč, rodinné vstupné 100,- Kč a fotografování 30,- Kč. Více informací na www.melnik.info nebo www.melnik.cz. Vstupné na věž chrámu sv. Petra a Pavla činí 40,- Kč za dospělého, 20,- Kč za dítě a 100,- Kč za rodinu.