Mělník – kašna se sousoším Vinobraní
Obdélníková kašna na mělnickém náměstí Míru je možná svým způsobem naprostým světovým unikátem. Můžeme-li totiž věřit „moudrým knihám“, tak na seznam našich chráněných kulturních památek byla zařazena již dvacet let po svém vzniku. Kašna se sousoším Vinobraní od akademického sochaře Vincence Makovského totiž vznikla v roce 1938 a mezi naše památky byla zařazena hned v „první vlně“, tedy v květnu roku 1958.
Alegorické sousoší tvoří trojice nahých ženských postav s atributy (váza, vinná réva), které symbolizují zdejší úrodný vinařský kraj na soutoku mohutné české řeky Vltavy a mezinárodního potůčku zvaného Labe. Dvě krajní postavy sedí, prostřední žena klečí na pravé noze s vázou opřenou o levou nohu. Celé sousoší je koncipováno tak, že ve výsledku jsou všechny postavy stejně vysoké. Navíc jsou dvě ženy v různých úhlech natočeny na jednu stranu, třetí na tu opačnou.
Samotná kašna má obdélníkový půdorys a tvoří ji dva bazény s přepadem vody. Je umístěna v mírně svažitém terénu náměstí a její bazény obklopuje nízká obruba z pískovcových kvádrů. Nad přepadem mezi bazény je umístěna Makovského sochařská skupina zobrazující ženy s vinnými hrozny. Toto sousoší je rovněž z pískovce. Bývá označováno jako umělecky kvalitní dílo čelního představitele české meziválečné avantgardy.
Horní bazén je výrazně větší a právě v jeho přepadové, tedy spodní, části je na kamenné desce umístěno alegorické sousoší Vinobraní. Na opačné straně je umístěna skruž, do které je umístěn malý vodotrysk. Kašna, pro kterou se občas používá také název Mělnická studna, vhodně doplňuje podobu náměstí, v jehož severozápadní části je umístěna.