Moravský kras a ochutnávka Vysočiny - 2.část ( Retro 1986)
2.den
Ráno budík už v 7 hodin a odjezd do Sloupu před vchod do jeskyní a téměř vzápětí po zakoupení lístků jejich prohlídka. Patří k našim nejzajímavějším jeskyním - kromě množství sálů a chodeb, pokrytých stalaktity, stalagmity a stalagnáty mají Sloupsko - Šošůvské jeskyni velikou atrakci : množství podzemních propastí. Vedou přes ně lávky a do té nejmohutnější a nejkrásnější propasti Nagelovy - která má hloubku přes 90 m - je z můstku a ještě z jednoho místa návštěvníkům umožněn pohled, který bere z tohoto zázraku neživé přírody dech ! Prohlídka jeskyní je dlouhá asi 2 km a patří k nejdelším v jeskyních Čech a Moravy. Naplněni dojmy vycházíme z úžasných podzemních prostor a zjišťujeme, že po dobu naší prohlídky kvalitně sprchlo...
Odjíždíme na Rájec. V lese malá Zastávka a chvilka houbařského dobrodružství. Výsledkem je nález několika bedel a asi desítky krásných hřibů praváků. V Rájci - Jestřebí se na zámku nestavujeme, protože jsme někde slyšeli, že je tam jen obrazová galerie. ( Kdo nám tuto blbost nakukal, to vážně už nevím, no snad se tu ještě někdy podíváme...) Přijíždíme do městečka Lysice. Zdejší zámek s unikátní sloupovou kolonádou s dřevěným Ochozem se zrovna opravuje. Prohlídka tudíž zestává jen z návštěvy asi 7 sálů a salonků, ale i ty tedy stojí za to !!!
( Překrásné interiéry, které jsou k vidění pro milovníky památek, jsou vybaveny převážně barokním a rokokovým mobiliářem.)
Jedeme dál a za Bedřichovem při pohledu na mapu s údivem zjišťujeme, že se tu kousek uprostřed hlubokých lesů ukrývá obec Brumov ! ( My totiž žijeme v městečku Brumov- Bylnice na jižním Valašsku a tak se tedy jedeme na toho našeho dvojnika podívat). Rozlohou to připomíná Študlov, u návsi malá kaplička, ale musíme je pochválit, protože tu mají i hospodu a tak nám nedělají žádnou ostudu...
Po návratu na trochu "hlavnější" okresku jedeme směrem do Bystřice pod Pernštejnem a pozorujeme zajímavou krajinu Českomoravské vysočiny - pole a obce na kopci, lesy a divočina dole v údolích - mají to tady nějak naopak ! Asi v půlce cesty projíždíme okolo obrovitého skalního útvaru, tvořeného mně neznámou horninou - ostatně : skála není vyznačena ani na " podrobné" mapě 1: 100000 !! Těsně před Bystřicí projíždíme okolo velikého koupaliště se třemi bazény. Počasí se od rána už umoudřilo a je hezky, nebylo by špatné se tu opláchnout, ale před námi je tak zářivý a atraktivní cíl, že to koupání rádi oželíme ( a odložíme)...
V městečku Nedvědice se stavujeme v jednom zakouřeném hotýlku v restauraci na oběd a pak už vyjíždíme pod mohutné zdi hradeb a paláců fantastického hradu PERNŠTEJNA !!! Na nejspodnějším rozlehlém nádvoří se nachází restaurace s velice dobrým pivem, před ní taneční parket a zahrádka, z níž se dá při konzumaci zlatavého moku obdivovat silueta tohoto pohádkového hradu - ( který nebyl nikdy dobyt ) - a výška hradních paláců je též impozantní. Na Moravě máme 2 překrásné hrady : Bouzov je pohádka vystavěná z kamene řádem německých rytířů a stvořená pro potěchu filmařů a romantiků, hrad byl ale přestavěn z původního mnohem méně vzhledného hradu. Kdežto Pernštejn je původní gotický hrad, zvenku jen nepatrně kříslý renesancí a barokem a jeho historická hodnota je nevyčíslitelná !!
Hrad byl podle notoricky známé pověsti založen statečným uhlířem, který přemohl nebezpečného zubra a za to dostal darem od krále zdejší území. Hrad sám vznikl začátkem 13.století, jeden z nejvýznamnějších rodů z Moravy - Pernštejnové, ho přebudovali na mohutnou pevnost a stal se hlavním sídlem rodu. V 15. a 16.stol byl hrad několikrát přestavěn a bylo zesíleno i opevnění a interiér i exteriér dostaly reprezentační charakter. V 18.století patřil rodu Mitrovských, kteří na hradě provedli už jenom drobnější úpravy a od r.1945 ho vlastní stát. Původní podoba hradu zmizela díky nesčetným přestavbám. Protože prostoru na úzkém skalnatém hřebeni nebylo nazbyt, rostly hradní paláce tak jako budovy v současných velkoměstech do výšky. Horní patra paláců mají Ochozy, které s důvěrou svěřily svou váhu krákorcům z nedvědického mramoru. Vnitřní nádvoří hradu dosahuje rozměrů jen 4 x 5 metrů !! Na hradě najdeme spletitý labyrint chodeb a taky samostatnou věž, spojenou s hlavním palácem jen zastřešenou dřevěnou lávkou.
Začínáme prohlídku tohoto skvostného hradu : na maličkém nádvoří jsme seznámeni s jeho historií a pak už nás čeká vstupní gotická síň s pozoruhodnou sklípkovou klenbou a bludiště schodišť a velmi tmavých chodeb - ( na hradě nebylo nikdy zavedeno elektrické světlo) - malých i velkých místností a překvapivě obrovitých reprezentačních sálů. A nakonec i vyhlídková věž s překrásným rozhledem na okolní krajinu a na samý závěr i hradní kaple na nádvoří. Zaujaly nás ostění oken a dveří z mramoru, super sochy i výtvory malířů, ale stejně bylo největším zážitkem vidět veliký barokní rytířský sál se štukovou výzdobou a samozřejmě také velmi rozsáhlou knihovnu.
Hradem nás provedla velice sympatická a hezká dívčina a tak nás i díky ní celek velice nadchl a zanechal v nás vzpomínku na celý život !!
Maximálně spokojeni se loučíme s Pernštejnem a přes město Tišnov odjíždíme do Brna - Bystrce a jedeme na brněnskou - ( Kniničskou) - přehradu, na jejímž břehu v lese trávíme zbytek odpoledne. No a k večeru už jen otravná anabáze přes střed města Brna a cesta domů do "B - B"...