Pernštejn – hradní kaple Obrácení sv. Pavla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Až nezvykle honosná barokní hradní kaple Obrácení sv. Pavla zaujme každého ihned svou bohatou freskovou výzdobou. Fresky – nebo nástropní a nástěnné malby - pocházejí z roku 1716 a jejich autorem je brněnský malíř období vrcholného baroka František Řehoř Ignác Eckstein. Tento významný představitel moravské kvadraturní malby počátku 18. století vycházel ve své tvorbě především z Andrey Pozza, italského malíře, dekorativního umělce a teoretika barokního umění. S jeho prací se můžeme – kromě hradu Pernštejn – setkat například v Brně, na Velehradě, v Krnově, polském Krakově nebo ukrajinském Lvově.
Kaple se nachází mimo hradní palác a je přístupná z – tuším že snad pátého – hradního nádvoří, kde je také seřadiště k prohlídce hradu. Ten byl sice postaven jako gotický a později byl renesančně přestavěn, ale dotkly se ho – přes skvěle dochovanou podobu obou uvedených stylů – také úpravy barokní. V rámci nich došlo v 18. století víceméně jen k drobným vnitřním úpravám, štukové výzdobě rytířského sálu nebo rokokové výmalbě ložnice a čínského salónku. Vzniklo také kryté schodiště nebo cibulovité zastřešení jedné věže a nově postaveny byly jen některé hospodářské a správní budovy. A pak také ona nová barokní kaple s freskami Františka G. I. Ecksteina, která údajně nahradila starší hradní kapli, jejíž přesné umístění však není doposud známo. Je tedy docela možné, že pernštejnská hradní kaple Obrácení sv. Pavla je pouze přestavbou starší stavby podobného určení. Za zmínku snad ještě stojí informace, že výše uvedené barokní úpravy probíhaly v době, kdy hrad patřil rodu Stockhammerů.
V kapli občas probíhají různé krátkodobé i dlouhodobé výstavy, např. v roce 2012 zde bylo možno zúčastnit se komentovaných prohlídky barokní hradní kaple s vystavenými liturgickými předměty i oděvy. Součástí této prohlídky byla také drobná výstava věnovaná Pražskému Jezulátku.