Loading...
Ze starých pařížských domů se ozývá hudba, veselý smích rozsvěcuje ulice a nenásilně nutí kolemjdoucí sledovat světla ve velkých oknech. Jemný nádech erotiky je zde cítit na každém kroku. Sledujete odhalené korzety, soupravy z jemného saténu s barevnými ozdobami a zdobené šaty ve výlohách obchodů. Obchod střídá obchod a hned v dalším obdivujete nádherné masky na obličej, které mají skrýt identitu ženy a udržet tajemství – červená a černá barva všemu dodávají onen vzrušující ráz. Jdete od Place de Clichy stále dál a za chvíli objevující se silueta červeného mlýna zářícího do tmy nenechá nikoho na pochybách: Moulin Rouge.
Vstupní prostor do tohoto věhlasného podniku je lemován plakáty a fotografiemi polonahých tanečnic v nákladných kostýmech. Dveře se najednou zlehka otevírají a z nich vystupuje mladá žena s blond vlasy, které má nedbale stažené do culíku. Přes rameno má sportovní tašku a spěchá směrem do rušných uliček. Jedna z tanečnic kabaretu Moulin Rouge.
Atmosféra pařížských kabaretů
Popularita kabaretů vznikla v 19. století, kdy lidé neměli tolik možností zábavy, jako máme my nyní. Právě v této době začaly vznikat podniky, sloužící k pobavení především mužské části obyvatelstva. Za všechny jmenujeme Folies Bergere, Casino de Paris a především „náš“ Moulin Rouge. O červeném mlýně vzniklo mnoho filmů, z nichž nejslavnější je patrně ten z roku 2001 s Ewanem McGregorem a Nicole Kidman v hlavních rolích. A tak jako k Paříži patří Eiffelova věž, atmosféra kabaretů je nedílnou součástí historie města nad Seinou. Jejich zvláštní kouzlo se koneckonců několikrát snažil zachytit i patrně nejznámější návštěvník tohoto místa – Henri de Toulouse-Lautrec. O tomto umělci se vypráví, že měl na každý večer rezervovaný stůl, u kterého vznikaly jeho skici – které se zároveň staly jeho nejlepšími výtvory. Malby žen a dívek do vysoka vyhazujících nohy zdobily snad každou stěnu v Moulin Rouge a obraz mlýna se stal pro několik let umělcovým věčným námětem.
Edith Piaf, Frank Sinatra a kurtizány z Moulin Rouge
Nutno ale podotknout, že nebyl jediným slavným návštěvníkem kabaretu. Moulin Rouge od dob svého otevření 6. října 1889 přivítal také Ellu Fitzgeraldovou, Edith Piaf nebo Franka Sinatru. Ti všichni si mohli udělat obrázek o nemravném nočním životě v místě, kde podnik stojí – ve čtvrti zvané Pigalle. Ta už od počátku měla pověst jako oblast podivných kabaretů a lehkých dam. Začal se tančit kankán, jehož podoba se během let malinko pozměnila. Kankán byl původně tancem dělnické třídy a později jej začaly tančit právě kurtizány z Moulin Rouge, aby nalákaly hosty na své pokoje. Jejich tanec tak byl velmi energický a provokativní. Tuto show můžete vidět i dnes, i když už hodně upustila od své prvoplánové vyzývavosti a více se zaměřuje na akrobatické prvky.
Pohádka jménem Doriss Girls!
Dáma v dlouhých černých šatech a s velkým šperkem na krku se nechává usadit na své místo. Po jejím boku usedá elegantní Francouz a číšník jemným pohybem ruky nalévá do vysokých sklenic šampaňské. Moulin Rouge dnes láká desetitisíce návštěvníků z celého světa. Populární jsou vystoupení s názvem Féerie (pohádka). Zde vystupuje 80 umělců, z nichž 60 jsou tzv. „Doriss Girls“, které jsou pečlivě vybírány i daleko za hranicemi Francie. Jméno „Doriss Girls“ má bohatou historii a odvozuje se od Miss Doris, která se naučila tančit jako malá dívka bez vědomí svých rodičů. Po příchodu do Paříže si zamilovala kabaret a založila svou vlastní formaci dívek. A nemyslete si, že tančit v kabaretu je lehkou záležitostí. Každá dívka musí absolvovat náročný pět týdnů trvající výcvik a být velmi fyzicky i psychicky odolná.
Ve vystoupení „Féerie“ je také 1 000 kostýmů z peří a drahých kamenů, vše doprovází 80 muzikantů a 60 zpěváků ve sboru. Celá podívaná je naprosto nenapodobitelná a pro všechny je obrovským zážitkem. A i když je pravdou, že představení rozhodně není levnou záležitostí (ceny pouze za lístek začínají na 95 eurech), za návštěvu rozhodně stojí. Zkusit také můžete večer s jídlem a pitím, a pokud si chcete připadat jako slavný umělec, vyzkoušejte menu Toulouse-Lautrec.
Skleničky se šampaňským zacinkají, žena se napije a prohrábne své dlouhé, vlnité vlasy. Světlo v sále se tlumí, nastává ticho a očekávání. Záhy na pódium vbíhají spolu s mohutným potleskem a pískáním rozdováděné ženy v bohatých kostýmech. The show begins!
Autor: Hana Dekojová, průvodkyně CK Mundo, která pořádá zájezdy do Paříže