Máme před sebou poslední den pobytu v
Hřensku, zítra už odjíždíme. Do Saska se nám už nechce, i když jsme si tam ještě něco naplánovali, ale dva výlety nám tam už stačili.
Výlet na Bastei nás zklamal,
výlet na Pfaffenstein nadchl. Nic mezitím už zažít nemusíme. Zůstaneme u nás. Láká nás projít se kaňonem podle Labe. Vede tam cca
12 km dlouhá naučná stezka. Stoupání 400 metrů na této vzdálenosti není nic hrozného. Má být sice horko, ale trasa vede převážně lesem, tak to snad tak úmorné nebude.
Z
Hřenska popojíždíme autem do
obce Labská stráň, odkud nám v 9,51 hodin odjíždí autobus do
Děčína. Vystupujeme na
zastávce U školy a po chvilce už stoupáme do kopce v
lesoparku Kvádrberk. Ten se nachází na jižním úpatí
Stoličné hory. Park vznikal postupně v letech 1890 – 1902. Jdeme tedy docela prudkým svahem, cesta vede cik cak. Před výstupem děláme pauzu na
Loretánské vyhlídce, ze které však není už nic vidět. Však také byla postavena už r. 1903. Vpravo vidíme stále funkční historickou
vodárnu Koellborn.
Stoupáme až k
Císařské vyhlídce (289 m), která byla zřízena r. 1879 na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské. Tuto událost připomíná i obelisk. Odtud je nádherný výhled na údolí řeky Labe, na Sněžnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem
Děčínským Sněžníkem a také na město s přístavem, kde je překladiště vlak – loď.
U vyhlídky začíná i naše naučná stezka, která vede souběžně s červenou turistickou trasou. Zpočátku jdeme po rovině okolo místa, kde r. 1901 byl postaven hostinec, v současné době ho připomínají jen zbytky základů.
Je vidět, že jsme v dosahu města. Na cestě je několik zajímavě zdobených dřevěných laviček. Poslední je na Sněžnické vyhlídce, ke které je nutno z trasy NS odbočit vlevo. Výhled je částečně omezený, ale je stále vidět údolí Labe a na protější vrchol Vrásník.
Trochu klesáme k vyhlídce Labská Stráž. V letech 1888 – 1890 zde byl postaven z pískovce vyhlídkový pavilonek, ze kterého je další krásný výhled na údolí Labe. Nápis na boku této stavbičky připomíná stavitele Carla Höniga.
Od této vyhlídky nás po chvíli čeká další poměrně dlouhé stoupání. Chvíli nás doprovází Loubský potok. Na okraji Ludvíkovic mineme kapličku a kamenný památník.
Když jsme došli na
Liščí křižovatku, máme za sebou teprve asi 4,5 km. Jsme tedy zhruba ve třetině, nám se v tom horku to stoupání však zdá nekonečné, i když není až tak prudké. Další 2 km cesty do kopečka nám zpříjemňuje několik vyhlídek. Ta nejvýše položená je
Růžová vyhlídka s lavičkou, odkud je další nádherný pohled do údolí Labe, na okolní skály, na věže Růžového hřebene,
Děčínský Sněžník nebo Velký Zschirnstein. Je nutno sem z hlavní cesty odbočit, ale stojí to za to. Za celou dobu jsme nepotkali ani živáčka, když jsme si tady chtěli dát svačinku, tak tady samozřejmě byla jedna rodinka. Jenže tam svítilo sluníčko, tak nás to ani nemrzelo. Naštěstí u odbočky k vyhlídce byl padlý strom, ideální místo k posezení ve stínu. A v okolí borůvky.
Konečně klesáme. Zprava se k nám na chvíli připojuje zelená turistická trasa, aby nás na rozcestí Pod Kamenským vrchem zase opustila. To už máme do cíle jen 5 km. Z kopečka to přece jen uteklo rychleji. Přicházíme na silnici, kde je nějaký areál, samozřejmě pro veřejnost uzavřený. Občerstvení se tedy nekoná. Je to škoda, pití jsem si vzala dost, ale v tom horku ubývá nějak rychleji.
Přicházíme na cestu, která je jak podle pravítka. Také to je Alejní cesta, kterou si vybudovalo panstvo poč. 18. století, jako nejkratší spojnici mezi Bynovcem, kde měli své sídlo, a Belvedérem, kam jezdívali na výlet. Však také na mapě je označena jako Knížecí cesta. Najednou podél cesty objevujeme zasazené kamenné desky zhruba 1 metr dlouhé, často jsou proti sobě, občas jsou povalené. Jsou od sebe přibližně 50 metrů. Možná mají něco společného s tou Knížecí cestou, ale o tom se na tabuli NS nezmiňují. Až později jsem zjistila, že to byly kamenné patníky, které udávaly vzdálenost.
Na začátku civilizace se nechá odbočit do vsi a také do hospody, jak informuje dřevěný rozcestník. My ještě pokračujeme po NS a po červené - scházíme k hotelu Belvedére, kde je nejstarší vyhlídka v Českém Švýcarsku a stále úžasná. Byla postavena r. 1711. Je vidět na kaňon řeky Labe a stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně. Zde byla i malá citadela pro hraní divadla. R. 1841 zde bylo první pohostinství, kde se pořádaly taneční zábavy. Hotel s restaurací a venkovním posezením je zde i nyní. Před lety tu bylo vše zavřené, i když i tehdy zde byly slunečníky. Letos to vyšlo však stejně. Slunečníky tam byly stále, přibyla cedule Dnes zavřeno.
Tady NS končí. Kousek se vracíme zpátky a po červené odbočujeme vlevo do obce. V nohou máme 16 km, když konečně dorážíme k autu a k hospodě. Protože pokračujeme autem, pauza se dělá jen kratičká – abych si stačila koupit plechovku birella.
Možnost občerstvení na trase nebyla. Ani nevím, zda v
Děčíně u zastávky autobusu byl nějaký obchod. Každopádně možnost občerstvení byla na parkovišti v obci Labská stráň, někdy je možná otevřen i hotel s restaurací Belvedér. My jsme byli ubytováni v
Hřensku, kde jsme se i stravovali. Autem je to kousek. Pěšky by to bylo ještě cca 5 km, ale snad z poloviny po hlavní silnici.
Výlet se povedl. Kdyby nebylo tak příšerné vedro a dusno, bylo by to ještě lepší. Naštěstí jsme měli dost času, nemuseli jsme nikam pospíchat.
Trasa se nechá rozdělit na dvě části:
První měří 13 km - z rozcestí Děčín - nemocnice po červené dojít na rozcestí Pod Kamenským vrchem, kde odbočit na zelenou trasu a vrátit se po zelené přes skalní útvar Slunečná brána. Na Liščí křižovatce protnout červenou a jít po zelené dál. Na rozcestí Pod Stoličnou horou se nechá ještě odbočit po neznačené cestě ke zřícenině starokatolického kostela z r. 1934 a po zelené dojít k výchozímu bodu.
Druhá trasa je delší – měří 15 km, ale je na ní trochu menší převýšení. Z Labské stráně vyrazit po červené přes vyhlídku Belvedér a dojít na rozcestí Pod Kamenským vrchem. Tady odbočit vlevo na zelenou turistickou trasu. Na rozcestí Pod Bynoveckým vrchem pokračovat po modré značce přes Arnoltice na rozcestí Suchá Kamenice. Tady se vydat vlevo po červené až k výchozímu bodu.
Poslední aktualizace: 9.10.2019
Naučná stezka Kaňon Labe na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Naučná stezka Kaňon Labe
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!