Loading...

Okolo Žlutavy

Cestopisy

Poslední dubnovou sobotu jsem se vydal na další zdravotní a trochu delší procházku (6 km), tentokrát na okraj Chřibů do vesnice jménem Žlutava. Ze Zlína mi tam jel přímý bus. Za Otrokovicemi nás čekalo před největším moravským tokem dopravní omezení v podobě zúžené vozovky (vedle břehu probíhají nějaké rozsáhlé stavební práce), ale daleko větším šokem byl příjezd na napajedelské busové nádraží, za nímž byl směrem k městu zcela zrušen most. Takže těm, kdož z Otrokovic do Napajedel nevyužili přímý spoj, nezbývá než na druhou stranu přeplavat, neboť pramici s převozníkem zde nevidět!

Od „autobusáku“ jsme z hlavní cesty odbočili na vedlejší silničku a stoupáním přes místní část Žlaby se vyšplhali pod vrchol kopce Soudná (344 m), pod nímž je rozložena ústřední část obce Žlutava, v níž dnes žije okolo tisícovky obyvatel.

Po vystoupení z dopravního prostředku v horním konci vsi se přede mnou vyloupla pěkná budova školy, jíž ten hlavní půvab dodávala hřejivě teplá žlutooranžová fasáda, zkrášlená navíc obrázkem slunce, letícího papírového draka a duem cvrlikajících opeřenců.

Je to prostě školička jako malovaná a příznivý dojem z ní umocňoval i vedlejší parčík s košatou lípou, vysazené v květnu 1945 na památku osvobození od fašistické hrůzovlády.

 

 

První triviální (vesnická) škola v obci vznikla roku 1791 a vyučování žáků se v domku s čp.85 věnoval kantor Josef Novák. Ten opravdový vzdělávací institut byl za 864 zlatých a 52 krejcarů zbudován 1839 a Josef Novák zde měl i svoji obytnou učitelskou světnici. Krom jediné učebny a komůrky ke školnímu stavení přináležel chlév, dvě a půl míry pole a školní zahrádka. Roku 1891 byla škola uznána c.k.inspektory za nevyhovující a za 11 748 zlatých a 25 krejcarů byla vystavěna nová, v níž se začlo vyučovat v říjnu 1892. Tato trojtřídní anebo čtyřtřídní škola byla v šedesátých letech minulého století přestavěna. Dalších úprav se dočkala roku 1980 a těch nejvýraznějších pak na začátku nového tisíciletí.

 

 

 

Od školy jsem nepokračoval „hore dědinou“, ale vrátil se kousek zpět na rozcestí a zamířil na její boční konec trasou NS Po žlutavských vyhlídkách. Prvních asi 400 metrů mne stoupání stejně neminulo, pak už polní cesta vedla po úbočí Soudné po vrstevnici a nabídla pohled na okolní pastviny s množstvím koní v ohradách. Takovým menším „bonbónkem“ pak byl pohled na sice krátkou, ale velice interesantní řadu topolů, která by se mohla stát logem Žlutavy. Krajina chřibského podhůří je tu velmi malebná, což jsem si za dnešního slunného počasí spolu s fotogenickými oblaky na obloze tuze užíval. Znervózňovaly mne jen občasné poryvy větru dosahující síly vichřice, a když mi to blbé větřisko už po několikaté z hlavy odfouklo čapku, musela kšiltovka putovat do batohu.

Foto: Franta

Já zase od rozcestí po silničce se žlutou tur.značkou okolo další pastviny (tentokrát s ovcemi) k blízkému kamenolomu. Cesta mi ale trvala dlouho, protože to člověku nedalo, aby se spolu s hledáčkem fotoaparátu stále neohlížel. S každým přibývajícím výškovým metrem se totiž při pohledu k východu otvíralo čím dál úchvatnější panoráma kraje. Zaujaly poslední výběžky Vizovických vrchů spadajících u města Napajedla až k řece Moravě, větší pásmo kopců vlevo patřily už Hostýnským vrchům a celý východní obzor v dáli vyplňoval mohutný hřeben Bílých Karpat. A velice pěkné byly pohledy i na odsud viditelné části zástavby Žlutavy spolu s nejbližším malebným okolím.


 

Rozsáhlý areál kamenolomu není dílem novodobým, což dokládá jeho původní název „Panský lom", který v minulosti spadal pod napajedelské panství. I v současnosti je těžební prostor, patřící od roku 1997 společnosti Kamenolom Žlutava, pilně využíván. A zdá, že z jeho hlubin těžený produkt (křemičitovápenatý pískovec) v podobě lomového kamene, kamene upraveného drtičkou a písku jde stále dobře na odbyt.

Těsně před lomem žlutá trasa odbočila přes vyhlídkovou pastvinu napravo a vnořila se do lesa. Já po ní šel ale jen asi 200 metrů a poté ze začátku docela bujným hvozdem sestupoval k severu, kde se měl nad lesní silničkou nacházet kamenný památník paraskupiny Bohuš.

Díky velkému nosu, v němž mám zabudován obzvláště citlivý sonar, jsem se k němu dostal na první dobrou! Nevysoký památník je ozdoben reliéfem padáku a nápisem.


lípa
lípa  •  Foto: Franta

„Bohuš“ byl krycí název sovětské parašutistické skupiny, jenž v únoru 1945 učinila výsadek právě tady na okraji Chřibů. V oblasti získávala poznatky o pohybu německých vojsk v údolí řeky Moravy a předávala je velení Rudé armády. Skupina byla podporována žlutavskými občany. Poté, když byla prozrazena a fašisté vyslali trestní oddíl k jejímu vypátrání, se parašutistům podařilo včas uprchnout a našli azyl u místních, kteří jim pomohli se ukrýt.

 

 

Od pomníku jsem sestoupil k silničce a pokračoval v průzkumu terénu, který se na mapách označuje názvem „Hrubá planina.“ Od cesty se dolů táhla hluboká rokle, do níž o hodný kus níž ústila další, ještě větší roklina. U nás na Valachoch těmto terénním zářezům říkáme „zmoly“, v Chřibech se označují jako „žleby.“ Musím se přiznat, že mne k jejich návštěvě navnadily mapy.cz, které nově začaly obzvláště strmé svahy zvýrazňovat šedou barvou... no a protože jsou Chřiby známy bohatým výskytem pískovcových útvarů, já bláhovec myslel, že z těch srázů budou občas vystupovat i nějaké ty skalky. Což se tedy nepotvrdilo a od ústí s druhou roklí jsem musel po jejím pravém okraji lesem vyfunět nazpět k lesní silničce. Ta mne naštěstí zanedlouho přivedla k rozcestí „U Mrazíka“ a odtud už pohodlnou asfaltečkou na další rozcestí za kamenolomem a zpět do Žlutavy.

nad dědinou
nad dědinou  •  Foto: Franta

 

 

 

Tady, na jejím jihozápadním konci se rozkládá rozlehlý agroareál jménem Farma Žlutava. Jedná se o rodinný ranč, nabízející návštěvníkům ubytování a posezení ve stylové restauraci. Hlavní atraktivitou však jsou rozsáhlé pastviny všude okolo cesty, z níž možno po libosti obdivovat pasoucí se koně a nechybí ani ti poněkud menší a ušatější přežvýkavci – osli. Hned za vchodem do rodinného ranče se nachází minizoo, kde v ohradě pobíhají kozy s kůzlaty. K vidění jsou rovněž ovce, domácí prasata, slepice a dokonce i párek jeřába královského a lamy!

Majitelé ranče zájemcům nabízejí výuku jízdy na koních pro pokročilé, i pro začátečníky. A protože krom venkovní jízdárny farma disponuje také dvěma krytými, je možno projíždět se tady na koníčcích vlastně po celý rok.

 

 

Foto: Franta

Od farmy jsem pokračoval po obvodu Soudné s dalšími pěknými výhledy horní částí obce a dolů návsí zpět k zastávce busu u školy. Největší ozdobou návsi je kostelík sv.Cyrila a Metoděje. Na první pohled nese modernější, skoro až funkcionalistické rysy, což by zhruba odpovídalo, neboť jeho stavba byla realizována až LP 1939.

Celkovou generální úpravou prošel poměrně nedávno, roku 1999. Přitom odstraněna stará sakristie a ta nová, aby stála v ose kostela, byla vystavěna dle návrhu ing. architekta Kubky. V kostele se nachází zbrusu nové kněžiště a jeho interiér je nově vymalován. Venkovní vzhled kostelíku prošel také výraznou proměnou - původní brizolit byl nahrazen omítkou. „Nový" svatostánek byl v listopadu roku 2005 slavnostně vysvěcen arcibiskupem Janem Graubnerem. Nejstarším prvkem kostelíka je zvon zasvěcený sv.Floriánkovi, který býval součástí staré jednoposchoďové zvonice. Měla podobu masívní čtyřhranné věže a v místech dnešního kostela stávala od posledního roku I. světové války. Po její demolici zaujal zvon místo v mnohem důstojnějším prostředí věže nového kostela.


Protože se snažím všude chodit na čas, tak jsem na svůj autobusek, který mne zavezl nazpět do Zlína, dlouho čekat nemusel.

(A jako bonus si z výšlapu dovezl zase vodu v operovaném koleni, které splasklo až po pár dnech, ale do té doby to v něm bolelo a píchalo jak sviňa!)

 

 

Poslední aktualizace: 4.7.2024
Okolo Žlutavy na mapě
fotka uživatele Franta
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Okolo Žlutavy

Žlutava - pohádkový rozcestník u kaple
Žlutava - pohádkový rozcestník u kaple
Odpočinkové místo
hodnoceni 9/10
  Konkurenci nám všem dobře známým turistickým rozcestníkům dělá jeden, um…
0.3km
více »
Podhůřím Chřibů aneb přes Žlutavu do Kvasic
Podhůřím Chřibů aneb přes Žlutavu do Kvasic
Cestopisy
  Už dlouho předlouho jsme chtěli podniknout cestu do chřibského podhůří a…
0.4km
více »
Žlutavské vyhlídky a "Duna"
Žlutavské vyhlídky a "Duna"
Vyhlídka
hodnoceni 9/10
  Turistická, žlutě značená, trasa stoupá od konce obce Žlutavy s…
0.4km
více »
Zajímavý Ranč  Žlutava
Zajímavý Ranč Žlutava
Výletní místo
hodnoceni 10/10
Na krásných pastvinách v obci Žlutava, rozkládající se nad Otrokovi…
0.6km
více »
Nevšední sluneční hodiny ve Žlutavě.
Nevšední sluneční hodiny ve Žlutavě.
Zajímavost
hodnoceni 6/10
V tomto článku bych chtěl představit jedny zajímavé sluneční hodiny.…
0.6km
více »
Žlutava - památník paraskupiny "Bohuš"
Žlutava - památník paraskupiny "Bohuš"
Památník
V únoru 1945 se na okraji Chřibů uskutečnil výsadek sovětské…
0.6km
více »
Žlutavský kamenolom
Žlutavský kamenolom
Důl, štola, šachta
hodnoceni 9/10
Asi půl kilometru na jihozápad od žlutavského Ranče se, za zdaleka vidite…
0.7km
více »
Žlutava
Žlutava
Vesnice
hodnoceni 2/10
Žlutava je velkou podhorskou obcí s 1000 obyvateli a najdeme ji pod…
0.7km
více »
Žlutava - kostel sv. Cyrila a Metoděje
Žlutava - kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel
hodnoceni 8/10
 Asi 3 km na západ od středu Otrokovic, se na vrcholu kopce, který je už…
0.7km
více »
Přes obec Žlutavu
Přes obec Žlutavu
Vesnice
hodnoceni 10/10
Obec Žlutava, nacházející se  na území přírodního parku Chřiby ve…
0.8km
více »
Jarní výlet do obce Žlutava
Jarní výlet do obce Žlutava
Cestopisy
Ve vzduchu voní jaro, znamenající sluníčko, teplé počasí, zelenající se…
0.8km
více »
Žlutava - budova školy a památná lípa
Žlutava - budova školy a památná lípa
Dům, budova
Impozantní budova s hřejivě teplou žlutou a oranžovou fasádou, zkrášlená …
0.8km
více »
Chřiby - rozcestí U Mrazíka
Chřiby - rozcestí U Mrazíka
Orientační bod
Po lesní hřebenové silničce doprovázené zelenou tur.značkou, přijdeme za…
1.5km
více »
Halenkovice - výhledový altánek Šárka
Halenkovice - výhledový altánek Šárka
Vyhlídka
Od středu Halenkovic (Pláňavy) k němu po víceméně holém hřebeni stoupá si…
1.5km
více »
Nová Dědina v místech, kde lišky dávají dobrou noc
Nová Dědina v místech, kde lišky dávají dobrou noc
Vesnice
hodnoceni 10/10
Nevelká podhorská obec se 410 obyvateli -  Nová Dědina, nacházející se…
2.2km
více »
Soutok Moravy a Dřevnice
Soutok Moravy a Dřevnice
Řeka
hodnoceni 5/10
Soutok řek Moravy a Dřevnice se nachází na západním konci Otrokovic na…
2.3km
více »
Nová Dědina  - něco o obci
Nová Dědina - něco o obci
Vesnice
hodnoceni 8/10
   Podle lehce provokativního názvu by se mohlo zdát, že má tato dlouhá…
2.4km
více »
Nová Dědina - Černý kříž
Nová Dědina - Černý kříž
Kříž
hodnoceni 9/10
 Při putování minipohoříčkem Chřiby můžete narazit na poměrně unikátní sak…
2.4km
více »
Otrokovice – Hanácko-slovácko-valašský trojmezník
Otrokovice – Hanácko-slovácko-valašský trojmezník
Orientační bod
Trojmezí na rozhraní států, krajů, okresů, dokonce i menších celků jako jsou katastry není ničím neobvyklým. Existují i místa kde se můžou stýkat tře…
2.4km
více »
Procházka přes Koryčany
Procházka přes Koryčany
Město
hodnoceni 10/10
Touláte -li se po pohoří Chřiby, na SZ okraji leží mezi dvěma přírodn…
2.5km
více »
zavřít reklamu