Nová Dědina v místech, kde lišky dávají dobrou noc
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Nevelká podhorská obec se 410 obyvateli - Nová Dědina, nacházející se pod vrcholky Chřibů, patřící k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám v Chřibech byla osídlena již v době Paleolitu. Později byla nuceně osídlena osadnícky z Valašska. Ze všech stran je vesnice obklopena krásnými chřibskými lesy. My jsme si ji prohlédli při výletu na obec Žlutavu, ze které jsme sem přišli po silnici, kolem jarně zelenajícího se lesa.
K zajímavostem obce patří pomník padlým 1. sv. války s bustou T. G. Masaryka, najdete ho vedle hasičárny, pískovcový pseudogotický Kamenný kříž s reliéfní pozlacenou deskou s podobiznou sv. Barbory - stojící uprostřed obce. Směrem na Kvasice stojí u silnice další kříže bývalé Křížové cesty. Technickou památkou je zdejší vodovod z let 1902 - 1903, je to modrá studna. Po celý rok jsou v obci pořádány akce, které probíhají v místní Sokolovně, např. zábavy, Svatomartinské hody, Mikuláš, divadelní představení, aj. Nedaleko od obce byl nalezen soubor slovanských mohyl z přelomu 9. - 10. stol. Dostanete se k nim po modré turistické značce kolem severního okraje Nové Dědiny.
Obec v roce 1365 patřila kvasickému panství. Dnešní Nová Dědina ležící ve svahu chřibského pohoří v 360 m. n. m. , nás okouzlila nádherným výhledem na všechny světové strany. Byla založena roku 1656 hrabětem J. Rottalem, tehdejším majitelem kvasického panství, který sem přesídlil valašské rebely. Obec leží v kopcovitém kraji na samém konci kroměřížského okresu, asi 15 km JV od Kroměříže, je tak v zimních vánicích odloučena od okolního světa, a proto se říká, že leží v místech, kde lišky dávají dobrou noc.