TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 664 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 904,- odměny za články

Prachatice

Prachatice mají přibližně 12 tis. obyvatel a leží na Živném potoce v podhůří Šumavy. Prachatice byly založeny na výnosné obchodní stezce již v 10. století. Největší rozmach pak město zažívalo v 16. století.

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety / Trasy / Cestopisy Zámek Kratochvíle / Boubín Ubytování Prachatice
Turistické cíle / Mapa Prachatic Jezerní slať / Plechý Plešné jezero

Okružní výlet: Soumarský Most – Volary (pivovar Gabretus) – přes Soumarské rašeliniště zpátky

Cestopisy

Soumarská hospoda
Soumarská hospoda  •  Fotografie (90)  • Foto: jircak
Foto: jircak

Jeli jsme na Šumavu, abychom navštívili hlavně rozhledny, tentokrát tu na Soumarském rašeliništi. Aby to nebylo tak fádní, tak jsme to spojili i s výletem, zhruba 14 km dlouhým okruhem.
Auto necháváme na parkovišti blízko vlakové zastávky Soumarský Most. Začínáme trošku do kopečka po žluté turistické značce – po Prachatické Zlaté stezce. Kousek vede po silnici okolo Soumarské hospody, kde nabízí ubytování i posezení v restauraci a kde je i velké venkovní posezení. Specializují se na tradiční českou kuchyni a točí výhradně regionální strakonická piva.
Zlatá stezka po chvíli odbočuje vpravo, společně s cyklotrasou. Tady musím připomenout, že Zlatá stezka je středověká obchodní cesta, která spojovala Čechy s Poddunajím. Prachatická je jedna ze tří větví této trasy, dokonce nejstarší. Nazývala se také Pasovská (vedla do Pasova), Česká či Solná (vozila se po ní převážně sůl). Původně vedla nehostinným pohraničním hvozdem, kde postupně vznikla řada vesnic a měst, mimo jiné Prachatice, Volary, Waldkirchen nebo Pasov. Používala se od 14. století, během třicetileté války došlo k jejímu zpustnutí. Provoz zde zcela zanikl počátkem 18. století. Celá trasa v původní délce cca 90 km je nyní obnovena jako turistická trasa, na našem území žlutě značená. Z Prachatic na hranice je 33 km dlouhá a je na ní 12 informačních tabulí.
Část této stezky do Volar jsme také chtěli projít. Jenže se nám to moc nepovedlo. V červenci 2019 vybudovali novou cyklostezku, která ještě na mapy.cz nebyla vyznačená a ani v reálu nebyla ještě značená. Její část vedla souběžně se Zlatou stezkou, která z této pěkné široké cesty odbočovala. Tady byl právě ten problém. Odbočky jsme si nevšimli, také proto, že zde dle mapy žádné rozcestí být nemělo. Cesta se nám líbila. Teď už je nová cyklotrasa na mapy.cz vyznačená, tak snad i rozcestí pěší a cyklotrasy je nějak vyznačeno. V každém případě je poměrně kousek za odbočkou ze silnice.
Žlutá značka vede na rozcestí Stögrova Huť, kde odbočuje vpravo. Po čase se k ní zprava připojí zelená turistická trasa a společně vedou až do Volar.
Město Volary bylo založeno na Volarském potoce zhruba ve 14. století, poprvé se jméno objevuje r. 1359. Žili zde převážně Němci. Hlavním příjmem byly zisky z obchodů na Zlaté stezce. Zde bylo u nás největší místo pro odpočinek a přenocování soumarů, kteří z  Pasova do Prachatic dováželi hlavně sůl, ale i jiné zboží. Po husitských válkách se sem začali stěhovat i Češi. V 16. století se zde usadili dobytkáři ze Štýrska a Tyrol, kteří zde stavěli pro ně typické roubené a poloroubené usedlosti, kde pod jednou střechou byly obytné místnost, chlévy i stodoly. Patrové domy měly celokamenné nebo částečně kamenné přízemí, světnici v podkroví, pavlač, často vyřezávané zábradlí i štít. Většina z nich bohužel nepřežila požáry, největší byl r. 1863, kdy shořelo 59 domů, škola i kostel. Do dnešní doby se jich však pár dochovalo. Nikde jinde u nás takové domy nenajdete. Dnes je město významným střediskem turistického ruchu.
Po značené cestě jsme došli až na Náměstí, jehož dominantou je raně barokní kostel sv. Kateřiny. Gotický kostel zde stál již v 15. století. Na jeho základech byl tento kostel postaven v letech 1669 - 1690. Přestavby v letech 1757 a 1863 si vyžádal stav po požárech. Hned proti kostelu je informační středisko a hotel Bobík, kde od r. 2012 vaří vlastní originální pivo. Navázali tak na středověkou tradici vaření piva. To se ve městě vařilo ještě od r. 1875 až do přelomu let 1960/61. Areál pak převzaly Státní statky Šumava, následně privátní firma. Neudržovaný objekt však pustl a chátral.
Až počátkem r. 2012 koupilo město zkrachovalý hotel Bobík, kde po rekonstrukci obnovili jeho činnost, ale také v něm založili hotelový minipivovar Gabretus, což je keltské pojmenování Šumavy. Do hotelu jsou dva vchody – vpravo je obyčejnější restaurace, tam jsme zašli nejen na pivo, ale také na oběd. Varny jsou však k vidění v levé části – v hotelové restauraci, kam jsme se na ně samozřejmě zašli podívat.
Z Volar jsme vyrazili kousek po hlavní Budějovické ulici, přes trať a k nádraží, abychom se vyhnuli provozu na hlavní. Později jsme se napojili na cestu značenou modrobílými trojúhelníčky a došli až k rozcestí Pod Lískovým vrchem. Zde jsme po zelené odbočili vlevo a směřovali k Soumarskému rašeliništi. To už jsme šli lesem a z kopce, později po louce, cestičkou vyšlapanou ve vysoké trávě. V době dešťů je tam asi pěkné bláto a možná i hodně komárů. Ani jedno nám tentokrát nehrozilo.
Když jsme se přiblížili k řece, objevili jsme hezkou tůňku, kde jsme se osvěžili, a pokračovali na rozcestí Dobrá – lávka. Barvu trasy jsme nezměnili a za chvilku už jsme byli na odbočce naučné stezky, která vede přes rašeliniště. Průmyslová těžba rašeliny zde skončila r. 2000, následně zde proběhla revitalizace - byl zde obnoven rašelinový mokřad, který byl r. 2012 zpřístupněn formou naučné stezky. Je otevřená denně od června do října. V ostatní dobu je vstup zakázán, protože zde zimuje silně ohrožený tetřívek obecný. Je dlouhá 1520 m, z toho menší polovinu se jde po povalovém chodníku. Na trase je 7 informačních tabulí a 9,2 m vysoká dřevěná vyhlídková věž. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 6,2 metru vede 31 schodů. Je vidět samozřejmě hlavně na rašeliniště, ale i na Stožec, hřeben Boubínu a Želnavskou pahorkatinu.
Naučnou stezku jsme prošli v protisměru, ale v podstatě to vůbec nevadilo. Bohužel letošní suché období se projevilo i tady. Na obrázcích byla krásná jezírka, potůčky, teď se místa s vodou musela hledat. Přesto to tam bylo hezké, jsou tam různé mechy, lišejníky, zajímavá byla i místa, kde by normálně byla voda.
Rašeliniště jsme opustili u Teplé Vltavy, v blízkosti tábořiště Soumarský most. Po zelené vpravo to bylo k trati a na parkoviště už skutečně jen kousek.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.901, 13.837)
Poslední aktualizace: 10.12.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Volary

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky z okolí Okružní výlet: Soumarský Most – Volary (pivovar Gabretus) – přes Soumarské rašeliniště zpátky

Soumarské rašeliniště
Soumarské rašeliniště
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Asi 6 km od Volar, kousek od železniční stanice Soumarský Most, byla letos v květnu otevřena nová, velice zajímavá naučná stezka. Naučná stezka Soumarské rašeliniště nás na jeden a půl kilometru dlouhé trase sezná…
0.6km
více »
Soumarské rašeliniště
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Soumarské rašeliniště
Rašeliniště
hodnoceni 9/10
Soumarské rašeliniště je jedním z mnoha rašelinišť, které lemují řeku Vltavu v širokém údolí zvaném Vltavský luh. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo od sklonku doby ledové. V posledních několika desetiletích se však podoba rašeliniště radikálně změnila. Může za to průmyslová těžba rašeliny, která zde probíhala několik desítek let. Celé rašeliniště bylo…
1km
více »
Šumava (nejen) z ptačí perspektivy
Šumava (nejen) z ptačí perspektivy
Tipy na výlet
Jedeme na víkend na Šumavu do Prachatic, kde máme objednáno ubytování. Odtud pak budeme vyjíždět k jednotlivým šumavským cílům. V kapse máme povolení od správy …
1.3km
více »
Teplá Vltava
Teplá Vltava
Park
hodnoceni 8/10
Nádherné pohledy z Teplé Vltavy do národního parku Šumava, kam se pěšky v první zóně nedostaneme. Na tomhle výletě nepotkáte člověka i několik hodin a šplouchání Vltavy (pravda způsobené naším vlastním pohonem pád…
1.3km
více »
Šumava - pokračování - 3. den - okruh cca 7 km: Volary - vyhlídka Dřevěné srdce Evropy, oslava 150 let Sboru dobrovolných hasičů
Šumava - pokračování - 3. den - okruh cca 7 km: Volary - vyhlídka Dřevěné srdce Evropy, oslava 150 let Sboru dobrovolných hasičů
Cestopisy
Sobota 22. 6. 2024 Ještě před půlnocí nás vzbudily velké kapky, které začaly bušit do střechy auta. K tomu v dálce blýská. Za chvilku leje a pořádně. Kupodivu jen chvilku, přesto Ota při…
2.1km
více »
Stožec
Stožec
Vrchol
hodnoceni 9/10
Asi 6 km jihozápadně od Volar se vypíná nad stejnojmennou obcí vrch Stožec (1.065 m). Smíšeným lesem porostlý žulový vrch je významnou přírodní rezervací. Chráněn je zde jednak smíšený les pod vrcholkem, jednak…
2.4km
více »
Na Stožeckou skálu
Na Stožeckou skálu
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Stožecká skále a pod ní stojíci Stožecká kaple je cílem tohoto putování. Výchozím místem pro nás bude vlaková stanice Stožec, odkud se vydáme poznávat tento moc pěkný kout Šumavy. Od vlakové stanice sejdeme asi 20…
2.4km
více »
Velká Niva
Velká Niva
Rezervace
hodnoceni 8/10
Rozsáhlé údolní rašeliniště se rozprostírá v prostoru mezi Volary a Lenorou na hranici Národního parku Šumava. Jedná se o národní přírodní rezervaci, ve které je chráněn původní rostlinný kryt, …
2.6km
více »
Šumavské putování
Šumavské putování
Tipy na výlet
                 Šumavské putování V srdci Šumavy jsme již dlouho nebyli a proto bylo rozhodnuto, že vyrazíme na Šumavské putování se startem ve Volarech. A tam se dá dojet dobře vlakem, proto nebylo co řešit. Po…
3km
více »
Zimní Stožec - výlet ke kapli a skále
Zimní Stožec - výlet ke kapli a skále
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Výchozím a konečným bodem je vlaková zastávka Stožec (trať Prachatice-Nové Údolí). Hlavním bodem výletu je Stožecká kaple a Stožecká skála Bohužel, jelikož nebyl dostatek sněhu,tak prý pro nedostatek zimních turis…
3.1km
více »
Cyklovýlet ke Stožecké kapli
Cyklovýlet ke Stožecké kapli
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Zavzpomínám v tomto příspěvku na loňský rok a pobyt v Nové Peci, kdy akce byly směřovány okolí.Jedním z bodů programu bylo zapůjčení kol a vyjížďka ke konkrétnímu místu.P…
3.1km
více »
Stožecká kaple
Stožecká kaple
Kaple
hodnoceni 8/10
Dřevěná kaple, stojící nad osadou Stožec pod vrcholem Stožecké skály, je ukázkou lidové řežbářské práce. Byla postavena v první polovině 19. století při prameni léčivé vody a obnovená v roce 1988. Z Českých Žlebů k ní vede modře značená turistická trasa.
3.2km
více »
Stožecká skála
Stožecká skála
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Na jižním svahu zalesněného vrchu Stožec se rozprostírá přírodní rezervace s chráněným žulovým skaliskem s názvem Stožecká skála. Zde stojí zbytky strážní věže postavené ve 13. století k ochraně a bezpečnosti tz…
3.2km
více »
Stožecká kaple.
Stožecká kaple.
Kaple
hodnoceni 9/10
Dřevěná poutní kaple Panny Marie  stojí nedaleko Stožce v nadmořské výšce 950m n.m.. Vznik kaple a současně významného poutního místa spadá do  konce 18.…
3.3km
více »
Rechle v Lenoře.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rechle v Lenoře.
Technická památka
hodnoceni 9/10
Součástí výletů na kole po Šumavě byla i návštěva Lenory a její nejznámější památky - Rechle. Krytá dřevěná lávka, takzvaná rechle, spojuje břehy Teplé Vltavy…
3.5km
více »
Rechle u Lenory
Rechle u Lenory
Most
hodnoceni 10/10
Krytý dřevěný most přes Teplou Vltavu byl postaven v roce 1870 a sloužil k regulaci plaveného dřeva po řece do papíren ve Větřní. Slovo rechle znamená v němčině hrábě a právě takto most vypadal, když se po něm dře…
3.5km
více »
Volary - Soumarský most - Stožecká kaple - Stožec
Volary - Soumarský most - Stožecká kaple - Stožec
Trasa
hodnoceni 9/10
Tato trasa pro výlet je trochu delší a náročnější na nutnost zabezpečení si Dopravy a ubytování. Ovšem trasa lze taktéž ukončit ve Volarech, tato možnost je zmíněna na konci popisu trasy. Z tohoto důvodu je třeba …
3.8km
více »
Volary
Volary
Město
hodnoceni 7/10
Volary leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Prachatice a nedaleko hranice s Německem. Město se rozkládá na okraji národního parku Šumava v chráněné krajinné oblasti Šumava. Město je obklopeno zalesněný…
3.9km
více »
Blanice a Hus z Volar
Blanice a Hus z Volar
Trasa
hodnoceni 10/10
Pobyt ve Volarech je možné si zpříjemnit mnoha procházkami. Většina návštěvníků odtud míří spíše "do kopečků". Není divu, blízkost Boubína a obou Bobíků k tomu vybízí, dostupnost šumavského …
4km
více »
Pec na chleba v Lenoře
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pec na chleba v Lenoře
Technická památka
hodnoceni 7/10
V roce 1837 byla postavena v obci Lenora veřejná pec na pečení chleba. Méně majetní občané této sklářské obce se tehdy rozhodli, že si postaví v samém centru obce pec veřejnou. V peci se peklo ještě několik let po…
4km
více »
Lenora (vesnice)
Lenora (vesnice)
Vesnice
hodnoceni 7/10
Malebné šumavské Městečko na soutoku Řasnice s Teplou Vltavou nedaleko Volar. Při sklárně, založené roku 1834 Janem Meyerem, vznikla osada nesoucí název Eleonorenhain (Eleonořín háj), podle …
4km
více »
Mrtvý luh
Mrtvý luh
Rezervace
hodnoceni 6/10
Velmi cenná rezervace chránící rozsáhlé údolní rašeliniště na soutoku Teplé a Studené Vltavy leží v katastrálním území České Žleby jižně od Volar. Území je chráněno od roku 1948 a má rozlohu 394 ha. Většina plochy údolního rašeliniště je porostlá klečovou formou borovice blatky…
4.3km
více »
Černý Kříž - Stožecká skála - České Žleby - Volary
Černý Kříž - Stožecká skála - České Žleby - Volary
Trasa
Když jsme se ženou byli na v říjnu 2013 na pár dní ve Volarech, měli jsme připraveno několik tras s ohledem na proměnlivé počasí. Na neděli hlásili rosničkáři krásně a tak jsme si vybrali tr…
4.6km
více »
Vltava
Vltava
Řeka
hodnoceni 9/10
Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý luh nedaleko Nové Pece na Šumavě. Teplá Vltava, která je považována …
6km
více »
Medvědí stezka
Medvědí stezka
Ostatní
hodnoceni 9/10
Tato trasa, která spojuje železniční stanici Černý Kříž se stanicí Ovesná, bývá uváděna jako nejstarší naučná stezka Šumavy. Turisty po celé její trase provádí žlutá turistická značka. Na trase stezky je místo…
7.9km
více »
Schwarzenberský kanál
Schwarzenberský kanál
Ostatní
hodnoceni 9/10
Schwarzenberský kanál je mimořádnou technickou památkou jižních Čech. Jeho trasa vede těsně při státní hranici ČR s Německem a s Rakouskem na území okresu Prachatice. Spojuje povodí řek Vltavy a D…
8.2km
více »
Šumava - pohoří
Šumava - pohoří
Pohoří
hodnoceni 9/10
Šumavou se rozumí rozsáhlé pásemné pohoří, které se táhne podél jižní hranice České republiky v prostoru mezi Vyšebrodským a Všerubským průsmykem. Začíná nedaleko Vyššího…
9.7km
více »
Boubín
Boubín
Hora
hodnoceni 9/10
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
10.3km
více »
Plešné jezero
Plešné jezero
Jezero
hodnoceni 9/10
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý …
13.9km
více »
TOPlist