Šumava - pokračování - 3. den - okruh cca 7 km: Volary - vyhlídka Dřevěné srdce Evropy, oslava 150 let Sboru dobrovolných hasičů
Sobota 22. 6. 2024
Ještě před půlnocí nás vzbudily velké kapky, které začaly bušit do střechy auta. K tomu v dálce blýská. Za chvilku leje a pořádně. Kupodivu jen chvilku, přesto Ota při tom rachotu zvládl usnout. Mně to vždy trvá déle. Ještě nespím, přišla 2. vlna, za chvíli třetí. Ota pravidelně oddechuje, já nemohu zabrat. Navíc je v autě 23 stupňů. Venku se snad ještě oteplilo.
Slyším blížící se bouřku. Nakonec jsem přece jen usnula, nespím však tvrdě. Registruji, že venku drobně prší. Opět usínám, ale neustále registruji déšť, který vždy na chvíli zesílí. To se mi běžně nestává. Je to i tím horkem? Celou noc bylo v autě přes 20 stupňů, až k ránu to kleslo na 16. Chumlám se do tenké deky a konečně pořádně usínám.
Spíme skoro do deseti, ale stejně jsem slyšela, že je okolo nás na parkovišti už rušno. Venku už naštěstí neprší. Ota spal celou noc a ráno neví o ničem. To mu závidím. Snad jen díky obrovským loužím mi věří, jak to v noci vypadalo. Venku už zase svítí sluníčko, ale fouká chladný větřík. I proti včerejšímu časnému ránu je zima.
Jdeme se podívat k vodě. Na infocentru píšou výšku hladiny, od včerejška stoupla o 18 cm (z 57 na 75 cm). To je dost. Po deštích je mírně zakalená. Dnes by se mi to na koupačku nelíbilo.
Je sobota, je tu spousta vodáků, je plné i parkoviště. Karavany stojí ve špičce dost nešťastným způsobem, auta na ně ohled neberou. Jsem zvědava, zda budou chtít dnes vyjet. To naštěstí není naše starost. Spíš jsme se báli, zda v tom větru uvaříme vodu na čaj. Povedlo se. Po snídani si dávám kávu, ale současně se už chystáme k odjezdu, ať tady zbytečně neblokujeme místo. Auta už stojí všude - i při silnici.
Nejedeme daleko, jen do Volar. Parkujeme u nádraží, zatím ve stínu. Ledničku necháváme v zásuvce, potřebuje nachladit. Přes obě noci i včera přes den byla vypnutá a teplota v ní stoupá, i když to zatím není nejhorší. Máslo je ještě docela ztuhlé.
Po včerejším namáhavém dnu si chceme udělat jen krátkou procházku v podhůří Šumavy. Je příjemně chladno, je to prima změna. Ani přes město nejdeme, procházíme jeho okrajem, až jsme došli na cyklostezku, po které vede i několik turistických tras. Pro nás je důležitý místní modře značený okruh. Jdeme do mírného kopečka, i to je po včerejšku prima změna. Asi po 2 km přicházíme k vyhlídkovému místu na dnešním nejvyšším místě. R. 2021 sem umístili obří dřevěné srdce a dvě dřevěné lavičky kombinované s historickým kolem.
Už cestou se nám otevíral výhled na Třístoličník a hřeben, po kterém jsme včera šli. Jen vrchol Plechý se nám schovává za jiné kopečky. Je tu hezky. Vidíme pěkné šumavské domky. Rozcestí Pod Lískovým vrchem, kde odbočují cyklotrasy i turistické značky, je už v lese. Pokračujeme po značeném místním okruhu.
Jen jsem Otovi řekla, že mám síťku na houby, má prvního poddubáka. Mizí v lese. Já také, ale našla jsem jednoho malého poddubáčka. Ota dlouho nejde. Je to divné. Když houby nenachází, tak chodit po lese a hledat - to ho nebaví. Konečně přichází, v ruce spoustu hub - tu síťku mám samozřejmě já. Jen ho mrzí, že nemáme nůž. Dali jsme to do síťky, není velká, ale už je skoro plná - hříbků, poddubáků, kovářů. Kdybychom sbírali růžovky, už bychom to neměli kam dávat. Jenže kamarád, který tvrdil, že se nedají poplést, se houbami přiotrávil a skončil v nemocnici. Naštěstí přežil. On je sbírat nepřestal, my jo.
Náhle Ota opět nachází hřib. Jde dál do lesa a zase se nevrací se. Já to štěstí nemám. Jdu za ním. Stojí tam nad hromadou hub a nemůže to pobrat. Vytahuje bundu a ukládá je tam. Ještě jsem nakonec něco našla i já, ale naštěstí les končí. Blížíme sezpátky do města. Opět se kocháme šumavskými panoramaty.
Za chvíli jsme u nádraží, tentokrát ho neobcházíme po silnici, přecházíme koleje, je tu dokonce přechod.
Odcházeli jsme, bylo skoro chladno, teď už je zase vedro.
Po takové úrodě hub je nám jasné, jaký budeme mít odpolední program. Zastavujeme se ve Volarech v Měšťanském pivovaru Gabretus pro pivo. Autem až tam se dnes zajet nedá, dobrovolní hasiči tu slaví 150 let od jejich založení. Kousek musíme pěšky. Prohlížíme si i historickou hasicí techniku, pak kupujeme 3 lahve piva. COOP na náměstí má dnes zavřeno. Jedeme k Vietnamcům, potřebujeme rohlíky k dušené mrkvi, kterou jsem ve čtvrtek uvařila i na dnešek. Brambory se nám vařit nechce.
Povedlo se. Máme vše. Teď už jedeme na naše osvědčené parkoviště pod rozhlednou Libín. Tam jsme už spali, tam je to osvědčené. Jen doufáme, že tam nebude žádná zákazová značka. Už jsme viděli několik parkovišť, kde se nesmí parkovat v noci.
Nic takového tu naštěstí není, ale čeká nás tu příjemné překvapení. V lese je přírodní suché WC v elegantním domečku.
Je malinko po 15. hodině, právě začali naši hrát s Gruzií na Euro 24. Signál je tu perfektní, posloucháme fotbal, obědváme a pak jsme se pustili do hub. Mezitím se k autu postupně vrací banda chlapů, někteří s vnoučaty. Všichni však mají velká auta různých typů na baterky. Mají radost, že se jim povedlo vyjet nahoru k rozhledně a také se zpátky vrátit. Že to jejich baterka vydržela. Bylo jich snad 15, jedno hezčí než druhé. Konečně jsme pochopili, proč tady to velké parkoviště bylo skoro plné. Když odjeli, zbylo tu jen pár aut.
Měkké houby dusíme, ty tvrdší krájíme na sušení. Je jich víc, než se nám hodí. Skládám je na víka od boxů, kde máme oblečení. Jsou větší než plech v troubě. Jenže ani ty dvě víka nám nestačí. Kvalitních hub je víc. Podušené houby přesypávám do plastové dózy, abych je mohla po vychladnutí dát do lednice a hrnec znovu plním. Mezitím přichází i ostatní lidé k autům, všichni nesou nějakou houbu. Otovi to nedá a také jde na chvilku do lesa. Za chvíli je zpátky se třemi velkými hřiby. Jsou krásné a zdravé. Je to paráda. Je skoro škoda je dusit, ale nedá se nic dělat. Mezitím i ten fotbal skončil - remízou.
Než jsem to vše zvládla dodělat a uklidit, než jsme se navečeřeli, sluníčko zapadá za stromy. Houby otáčím, pěkně na sluníčku proschly. Přes noc vydrží u předního okna a když nám bude štěstí přát, tak během zítřka doschnou.
Ani tady dnes spát sami nebudeme. Nejdřív přijel pán s upravenou dodávkou a se psem. Šli se spolu projít, ale neodjíždí. Pak dokonce přijel i karavan. Tady je místa hodně, nepřekážíme si.
Venku se ochlazuje, už sedíme v kabině, popíjíme pivo a posloucháme program ke 100. výročí Charlese Aznavoura. To jsou nádherné písničky. Při nich bychom vydrželi celý večer, ne jen hodinu. Program je dnes zajímavý, následuje rozhovor mimo jiné s Miluškou Voborníkovou a hlavně s písničkami Jirky Grossmanna a pak pořad s Koptou. Ten se nám také líbí.
Spát jdeme mimořádně až v 10 hodin. Už plánujeme, že zítra se tu zdržíme a vyrazíme na houby. Dnes je chladněji, venku teplota klesá k 15 stupňům. Je jasno, lze předpokládat, že teplota bude dál klesat. Vytahuji opět peřinu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.908, 13.866)
Poslední aktualizace: 15.8.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Volary
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Šumava - pokračování - 3. den - okruh cca 7 km: Volary - vyhlídka Dřevěné srdce Evropy, oslava 150 let Sboru dobrovolných hasičů
Šumavské putování
Tipy na výlet
Šumavské putování
V srdci Šumavy jsme již dlouho nebyli a proto bylo rozhodnuto, že vyrazíme na Šumavské putování se startem ve Volarech. A tam se dá dojet dobře vlakem, proto nebylo co řešit. Po…
0.5km
více »
Volary - Soumarský Most - Dobrá - Volary
Trasa
Volary - Soumarský Most - Dobrá - Volary Dnešní turistická je nenáročná a zvládnou ji jak starší výletníci, tak rodiny s dětmi. Lze ji doporučit jako odpočinkovou i pro zkušené turisty, kteří si chtějí během j…
1km
více »
Zlatá stezka se otevřela pěším turistům
Tipy a novinky
Celkem 631 kilometrů nově značených turistických tras mezi Bavorskem a jihozápadem Čech ve středu 6. června symbolicky předal Jihočeský kraj návštěvníkům regionu. Na zahajovací konferenci k…
1.2km
více »
Volary
Město
Volary leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Prachatice a nedaleko hranice s Německem. Město se rozkládá na okraji národního parku Šumava v chráněné krajinné oblasti Šumava. Město je obklopeno zalesněný…
1.5km
více »
Volary - Soumarský most - Stožecká kaple - Stožec
Trasa
Tato trasa pro výlet je trochu delší a náročnější na nutnost zabezpečení si Dopravy a ubytování. Ovšem trasa lze taktéž ukončit ve Volarech, tato možnost je zmíněna na konci popisu trasy. Z tohoto důvodu je třeba …
1.5km
více »
Blanice a Hus z Volar
Trasa
Pobyt ve Volarech je možné si zpříjemnit mnoha procházkami. Většina návštěvníků odtud míří spíše "do kopečků". Není divu, blízkost Boubína a obou Bobíků k tomu vybízí, dostupnost šumavského …
1.6km
více »
Turistické rozcestí Volary - náměstí
Rozcestí
Turistické rozcestí leží přímo na křižovatce volarského náměstí v blízkosti kostela. Procházejí tudy tyto značené trasy:
červená S směrem - Bobík, Boubín, Srní vrch, Pravětín, Vimperk
modrá S směrem - Vraniště, Cudrovice, hrad Hus, Křišťanovický rybník, Albrechtovice, Libín, Chroboly
modrá JZ směrem - nádraží Volary
zelená JZ směrem - nádraží Volary, Brixův dvůr, Dobrá, Soumarský most, Zelená cesta, Strážný, Žďárské …
1.7km
více »
Soumarské rašeliniště
Tipy na výlet
Asi 6 km od Volar, kousek od železniční stanice Soumarský Most, byla letos v květnu otevřena nová, velice zajímavá naučná stezka. Naučná stezka Soumarské rašeliniště nás na jeden a půl kilometru dlouhé trase sezná…
2.6km
více »
Okružní výlet: Soumarský Most – Volary (pivovar Gabretus) – přes Soumarské rašeliniště zpátky
Cestopisy
Jeli jsme na Šumavu, abychom navštívili hlavně rozhledny, tentokrát tu na Soumarském rašeliništi. Aby to nebylo tak fádní, tak jsme to spojili i s výletem, zhruba 14 km dlouhým okruhem.
Auto necháváme na parkovišt…
2.6km
více »
Jak se připravit na rodinný cyklovýlet
Tipy a novinky
Jarní počasí nás čím dál více láká na trávení času venku. Pokud rádi trávíte čas s rodinou na cyklovýletech, pak byste se na tyto chvíle měli připravit. Víte, co všechno budete potřebovat…
2.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Soumarské rašeliniště
Rašeliniště
Soumarské rašeliniště je jedním z mnoha rašelinišť, které lemují řeku Vltavu v širokém údolí zvaném Vltavský luh. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo od sklonku doby ledové. V posledních několika desetiletích se však podoba rašeliniště radikálně změnila. Může za to průmyslová těžba rašeliny, která zde probíhala několik desítek let. Celé rašeliniště bylo…
2.9km
více »
Šumava (nejen) z ptačí perspektivy
Tipy na výlet
Jedeme na víkend na Šumavu do Prachatic, kde máme objednáno ubytování. Odtud pak budeme vyjíždět k jednotlivým šumavským cílům. V kapse máme povolení od správy …
3.1km
více »
Teplá Vltava
Park
Nádherné pohledy z Teplé Vltavy do národního parku Šumava, kam se pěšky v první zóně nedostaneme. Na tomhle výletě nepotkáte člověka i několik hodin a šplouchání Vltavy (pravda způsobené naším vlastním pohonem pád…
3.3km
více »
Na Stožeckou skálu
Tipy na výlet
Stožecká skále a pod ní stojíci Stožecká kaple je cílem tohoto putování. Výchozím místem pro nás bude vlaková stanice Stožec, odkud se vydáme poznávat tento moc pěkný kout Šumavy. Od vlakové stanice sejdeme asi 20…
4.5km
více »
Mrtvý luh
Rezervace
Velmi cenná rezervace chránící rozsáhlé údolní rašeliniště na soutoku Teplé a Studené Vltavy leží v katastrálním území České Žleby jižně od Volar.
Území je chráněno od roku 1948 a má rozlohu 394 ha. Většina plochy údolního rašeliniště je porostlá klečovou formou borovice blatky…
4.5km
více »
Stožec
Vrchol
Asi 6 km jihozápadně od Volar se vypíná nad stejnojmennou obcí vrch Stožec (1.065 m).
Smíšeným lesem porostlý žulový vrch je významnou přírodní rezervací. Chráněn je zde jednak smíšený les pod vrcholkem, jednak…
4.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rechle v Lenoře.
Technická památka
Součástí výletů na kole po Šumavě byla i návštěva Lenory a její nejznámější památky - Rechle.
Krytá dřevěná lávka, takzvaná rechle, spojuje břehy Teplé Vltavy…
4.8km
více »
Stožecká kaple
Kaple
Dřevěná kaple, stojící nad osadou Stožec pod vrcholem Stožecké skály, je ukázkou lidové řežbářské práce. Byla postavena v první polovině 19. století při prameni léčivé vody a obnovená v roce 1988.
Z Českých Žlebů k ní vede modře značená turistická trasa.
5.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Pec na chleba v Lenoře
Technická památka
V roce 1837 byla postavena v obci Lenora veřejná pec na pečení chleba. Méně majetní občané této sklářské obce se tehdy rozhodli, že si postaví v samém centru obce pec veřejnou. V peci se peklo ještě několik let po…
5.5km
více »
Černý Kříž - Stožecká skála - České Žleby - Volary
Trasa
Když jsme se ženou byli na v říjnu 2013 na pár dní ve Volarech, měli jsme připraveno několik tras s ohledem na proměnlivé počasí. Na neděli hlásili rosničkáři krásně a tak jsme si vybrali tr…
5.5km
více »
Bobík (vrchol)
Kopec
Nad Volarskou kotlinou se vypíná zřetelná a snadno zapamatovatelná silueta 1.263 m Vysoké hory Bobík (někdy též Velký Bobík), která patří do skupiny Boubínsko-želnavské hornatiny.
Od skalky pod …
5.5km
více »
Vltava
Řeka
Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý luh nedaleko Nové Pece na Šumavě.
Teplá Vltava, která je považována …
6km
více »
Hus
Zřícenina
Zřícenina hradu Hus stojí na strmém ostrohu ze tří stran obtékaném řekou Blanicí. Zřícenina hradu Hus se nachází na Prachaticku v Jihočeském kraji. Z poměrně rozlehlého hradu se dochoval příčný příkop, zbytky hrad…
6.8km
více »
Zřícenina hradu Hus nad řekou Blanicí
Tipy na výlet
Poznáváme Prachaticko a jedeme na zříceninu hradu Hus, která je vysoko na ostrohu řeky Blanice.
Jedeme z Prachatic směrem na Volary. Pak odbočíme směrem na Blanský mlýn a jedeme až k lesnímu hřbitovu s označením Cudrovice, za nímž je u lesa malé parkoviště s hliněným podkladem. Zde necháme auto a jdeme dál po pěšině lesem mírně z kopce. Posléze odbočíme vle…
6.8km
více »
Medvědí stezka
Ostatní
Tato trasa, která spojuje železniční stanici Černý Kříž se stanicí Ovesná, bývá uváděna jako nejstarší naučná stezka Šumavy. Turisty po celé její trase provádí žlutá turistická značka.
Na trase stezky je místo…
8.6km
více »
Schwarzenberský kanál
Ostatní
Schwarzenberský kanál je mimořádnou technickou památkou jižních Čech. Jeho trasa vede těsně při státní hranici ČR s Německem a s Rakouskem na území okresu Prachatice. Spojuje povodí řek Vltavy a D…
9.6km
více »
Boubín
Hora
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
9.9km
více »
Šumava - pohoří
Pohoří
Šumavou se rozumí rozsáhlé pásemné pohoří, které se táhne podél jižní hranice České republiky v prostoru mezi Vyšebrodským a Všerubským průsmykem. Začíná nedaleko Vyššího…
11.7km
více »
Plešné jezero
Jezero
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý …
14.9km
více »