Loading...
Pokračování výletu v pražské Troji.
Z virtuálního výletu po Zeměkouli (viz článek o skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha – Troja) jsme se dostali zase reality. Doběhli jsme se posilnit a poté se vydali podél Vltavy směrem k Zoologické zahradě a zároveň k zámeckému parku. Bránou od řeky jsme vešli do pěkně udržované barokní zahrady s bludištěm a kašnami s vodotrysky. Zahrada je součástí jednoho z nejkrásnějších barokních zámků - Trojského zámku.
Troja stojí na vyvýšené terase, kterou zdobí terakotové vázy. Zámku dominuje dvojramenné schodiště, zdobené sochami, znázorňujícími souboj olympských bohů s Titány. Zámek byl postaven byl v 17. stol. Václavem Vojtěchem ze Šternberka. Šlechtic hodně cestoval. Inspirovala ho Francie a hlavně Itálie. Šternberkové též nechali ve vinicích, které jim tenkrát patřily, postavit kapličku sv. Kláry. Tato se pyšní nad zámkem.
Troja je postavena ve stylu římské vily. Architekty byli Giovanni Domenico Orsi a Jean Baptiste Mathey. Mathey strávil léta v Římě a tuto architekturu pak do Troje vnesl. Stavitelem krásného díla Silvestro Carlone.
Uvnitř jsem nebyla. Z psaného průvodce se ale vyčetlo, že dominantou zámku je veliký sál s rozsáhlou freskovou výzdobou. Zámek je zasvěcen především milovníkům umění, slouží jako výstavní prostory Galerie hlavního města Prahy. Je možné si zde prohlédnout sbírky českého malířství 19. století.
K zámku přináleží hospodářská stavení, včetně konírny.
ZOO Praha Troja
Výlet v Troji jsme zakončili v pražské ZOO, jež se nachází v těsném sousedství zámku.
Rozsáhlé prostranství o rozloze téměř 60 ha nás prostřednictvím asi 4 000 zvířat na čas zavedlo do cizích krajů… do pouští, tajgy i do pralesů.
Zvířat mi bylo trochu líto. S potěšením jsem ale sledovala radostná očka malých návštěvníků. Jedině touto cestou mají možnost setkat se (naživo) se zvířátky, která znají jen z televize, či z knížek.
Rozradostnilo setkání s panem Radegastem. Vzpomněla jsem si v tu chvíli na výlet v Beskydech. Socha Boha úrody v pražské ZOO je jedním ze dvou odlitků, vytvořených Albínem Poláškem. Na Radhošti se pyšní jejich kopie. Je vyrobená z materiálu, který již odolává beskydským tvrdým podmínkám.
Prostory areálu jsou pěkně upravené a je zde patrná snaha zvířátkům vytvářet optimální prostředí pro život mimo přírodu.
Pražská ZOO se podílí na záchraně mnoha ohrožených živočichů. Areál zahrady je rozmanitý. Nachází se tu veliké skály, řeka, rovinatý prostor kolem ní a další prostranství, která jsou přírodní, přirozená. Ročně se za zvířaty vydá asi 1 000 000 návštěvníků.
ZOO založil v roce 1931 cestovatel a zoolog Jiří Janda. Stal se tenkrát jejím prvním ředitelem.
V roce 2002 utrpěla ZOO kvůli povodni obrovské hmotné škody a ztratila mnoho zvířat. I po další povodni v roce 2013 probíhaly rozsáhlé rekonstrukce prostor, ale škody na životech již byly minimální.
Cesty ke zvířátkům jsou dobře popsány na informačních tabulích, záleží na chuti každého, který kout ZOO navštíví.
V areálu se nachází stánky s občerstvením. Kafčo s výhledy na Prahu z kavárny Černohouska bylo příjemně odpočinkové.
MAPA AREÁLU
Z horní části ZOO do části dolní je možné se přepravit malou lanovečkou. My k řece dostali po svých naučnou stezkou Zakázankou. V prostorách skalního masívu žijí teplomilní živočichové a rostou vzácné teplomilné rostlinky.
V ZOO se nachází také historická štola z 19. stol. Původně byla zdrojem pro rozvoj průmyslu. Nacházela se zde žíla železné rudy a břidlice. Za 2. světové války sloužila jako protiletecký kryt.
Zpět na Moravu jsme ujížděli s pěknými zážitky.
2014
Články související s výletem: Botanická zahrada Praha Troja
(Botanická + ZOO+ Zámek Troja ) – Trojská karta