Přes střední Čechy na Vysočinu - 4. den - odpočinkový: Nový Knín - Muzeum zlata, Chotilsko - Muzeum staré Vltavy
Úterý 30. 7. 2024
Stejně jako včera byla obloha plná hvězd, jen tady je žádné světlo nerušilo. Byla to nádhera. Večer se ochlazovalo pomalu, v noci o to rychleji. K ránu klesla teplota pod 12 stupňů. To jsou teplotní výkyvy, to je hrozné. Přehodila jsem přes sebe ještě jednu tenkou deku a spala jsem dál. Doufám, že nebudu muset vytahovat v červenci peřinu.
Vstáváme v devět, to se začíná v autě oteplovat. Venku je azuro, ale než se do údolíčka na louku dostalo přes vysoké stromy sluníčko, trvalo to dost dlouho.
Vstáváme v devět, to se začíná v autě oteplovat. Venku je azuro, ale než se do údolíčka na louku dostalo přes vysoké stromy sluníčko, trvalo to dost dlouho.
Dnes mne ani kašel netrápil, přesto si opět ráno dávám bylinky. Ty neuškodí a času máme dost. Voda se přes noc docela vyčistila, Ota šel dát ranní koupel, ale vody je tu málo, spíš tam válel sudy, aby se vůbec namočil. To mne nelákalo.
Prostředí je tady však pěkné, je tu klid, vedle auta máme stále stín. Není důvod k odjezdu. Zatím plníme plán odpočinkového dne.
Najednou sem jede auto. Trošku jsme se lekli, ale je to v pohodě. Přijel pán, od kterého jsme se dozvěděli, že tady nedaleko je dětský tábor a že jede pro synka, že musí k zubaři kvůli rovnátkům. Tak už víme, komu patří ta auta.
Najednou sem jede auto. Trošku jsme se lekli, ale je to v pohodě. Přijel pán, od kterého jsme se dozvěděli, že tady nedaleko je dětský tábor a že jede pro synka, že musí k zubaři kvůli rovnátkům. Tak už víme, komu patří ta auta.
Pak ještě přišli děcka z tábora - s hrnečky, ešusy. Hned nám přejí dobrou chuť. Jdou sbírat bylinky na čaj. Tak to je správný tábor. A pak už je zase klid.
V půl 12 odjíždíme opět do Nového Knína. Lednici necháváme zapnutou - rádi bychom, aby se trochu vychladila. Ještě chvíli pátráme po úvodní tabuli naučné stezky, kterou jsme včera nenašli. Podle mapy.cz má být na náměstíčku blízko kašny, ale není tam. Nakonec jsme ji našli, ale byla to práce. Ptali jsme se v Muzeu zlata, které funguje i jako informační středisko. Poslali nás na druhou stranu náměstí, že je vedle prodejny tabáku. Tam jsme jen zjistili, že v domě se narodil český spisovatel, dějepisec a archivář Petr Miloslav Veselský. Jdeme se zeptat do té prodejny. Paní byla velice sympatická a ochotně zavolala těm, co to mají na starosti. A dozvěděla se o osudu této tabule. Z náměstí ji přemístili na jižní stranu muzea (ze strany COOPu), jenže to nebyl dobrý nápad. Sluníčko ji spálilo, takže je nečitelná. Nedalo nám to a šli jsme to zkontrolovat, skutečně tam je, je vidět v rohu číslice 1 a název zastavení. Nic víc. Takže jsme nakonec byli úspěšně neúspěšní. Tabuli máme, jen nevíme, co je na ní. A když už jsme tady, kupujeme si v COOPu chléb a sladkou tečku. Zatím nic víc nepotřebujeme.
Venku se otepluje, stále trváme na dnešním odpočinkovém dnu. I když muzea příliš nenavštěvujeme, shodli jsme se na tom, že zdejší Muzeum zlata si ujít nenecháme.
Je v historické budově bývalé Mincovny z 15. století. Je zde expozice o těžbě a zpracování zlata v této oblasti, a to od nejstarších dob až do 20. století, o historii rýžování zlata u nás a v zahraničí. Jsou tu ukázky hornického vybavení, ale také ukázka malých zlatěnek ze soukromých sbírek z různých oblastí Česka. Je zde zmínka i o dějinách města od doby zdejšího osídlení, o zdejším životě, o místních řemeslech a průmyslu.
Nonstop tady běží hodně zajímavý film o rýžování zlata. Třínásobná mistryně světa v rýžovaní zlata tady ukazuje, co je k rýžování zlata třeba, jak se zlato rýžuje. Ukazuje, že i nyní se nechají minizlatěnky najít téměř na všech vodních tocích, dokonce i v Praze. Jen to chce mít ty správné nádoby a já k tomu dodávám také to určitě trošku umět.
Muzeum plní i funkci informačního střediska. Na budově je pamětní deska - vzpomínka na dobu největší slávy tohoto domu.
Když jsme dorazili do auta, zjistili jsme, že se lednice vypnula s hlášením, že je slabá baterka. Naštěstí jsme nastartovali, i když bylo vidět, že má baterka co dělat. Asi budeme kupovat brzy novou.
Potřebujeme se dostat do Hrazan, tj. na jih přes Slapy a Nalžovice. Jenže cesta je uzavřená. Jediná pro nás vhodná je cesta přes Chotilsko.
V Sudovicích za zámkem odbočujeme vpravo, kde u 2. rybníka ve stínu košatého javoru dělám oběd. Lehce to tady profukuje a je tu příjemně. I když teplota stoupá. Zítra má být ještě hůř - okolo 35 stupňů. To nevím, zda to přežiji.
Dnes to přežíváme snadno. V Muzeu zlata jsme zjistili, že v Chotilsku je Muzeum Staré Vltavy. Původně jsme neměli v úmyslu tam jet, ale když nás tam objížďka zavedla, jdeme dnes do 2. muzea. Tam bude snad aspoň příjemně.
Obec leží asi 5 km od bývalé Vltavy, i to je možná důvod, proč tady vzniklo muzeum, které se zabývá změnami na této řece. Aby vůbec mohlo r. 2010 být otevřeno, byly zrekonstruovány staré hospodářské budovy. V největší místnosti se nachází model původní Vltavy v úseku od Zvírotic na jihu po Svatojánské proudy na severu. Právě tomuto úseku Vltavy se expozice věnuje. Dokumentuje bohaté dějiny a přírodní krásy. Na panelech podél stěn jsou články o dřívějším životě lidí na řece, ale také o osudech zaniklých míst, památek. Snad nejvíc mi utkvěl v paměti příběh jednoho z nejstarších a nejpozoruhodnějších domů v Živohošti - Rákosníkovy hospody, typické povltavské plavecké hospody z r. 1617. Tam často chodíval spisovatel Alois Jirásek i hudební skladatel Josef Suk. Před zatopením byla odborně rozebrána, kvalitně uskladněna, bylo i vybráno místo, kde bude znovu postavena, ale pak se našel někdo, kdo byl proti a dřevo nakonec sloužilo jako otop. Do dnešní doby se zachoval jen trám s letopočtem 1617, který byl nade dveřmi.
Jsou to smutné příběhy pro tehdejší lidi, kteří museli opustit místa, kde léta žili nejen oni, ale i jejich předkové. Když jsem to četla, bylo mi jich moc líto. Jenže nebýt přehrad na Vltavě, tak by povodně tyto obce také zatopily a vše by dopadlo daleko hůře.
Dále je tady popsána historie Svatojánských proudů, jsou tu vystaveny obrázky nebo modely např. drtiček, mlýnů, které využívaly síly vody, je tu model nákladní lodě, které byly dlouhé 40 m a víc, široké 4,5 - 5 m, které byly vybaveny i zařízením k vlečení lodi na laně párem koní ze břehu, když bylo nutno dostat loď proti proudu. Jsou tu vidět i archeologické nálezy z doby keltského osídlení.
Součástí expozice je barokní podstavec ze zatopené osady Moráň, na kterém stával sv. Jan Nepomucký - pískovcová socha z r. 1734. I k němu se váže zajímavá historie. Ještě před zatopením této oblasti, na jaře 1947, když po řece šli ledy, byla část údolí zpustošena. I když socha byla vysoko, tak podstavec i socha šly ke zemi. Pískovcová socha byla dlouho uložena ve dvoře nedalekého statku, až se nakonec rozpadla v prach. V trávě rozpadlý barokní podstavec byl ponechán svému osudu a tak r. 1954 se dostal na dno přehrady a dávno se na něj zapomnělo. Byl nalezen až r. 2012, kdy se tam potápěči zkoušeli potápět. V bahně našli jeden pískovcový blok. Na to, že je tam více dílů podstavce, upozornil amatérský badatel Vojtěch Pavelčík, který při práci na knize o Moráni pořídil fotku podstavce krátce před zatopením. Díky tomu byly 7. října 2012 v hloubce 38 m pod vrstvou bahna nalezeny 3 kusy nádherně zachovalého barokního podstavce. Během zimy 2013 byly za pomoci vzduchových vaků tyto kusy přesunuty blíže ke břehu - do hloubky 4 m, kde 12. 5. 2013 byly z vody vyzdviženy. Dne 5. 7. 2013 byly očištěné a vysušené bloky na sebe poskládány a umístěny na své místo ve skoro nově otevřeném muzeu. Na čelní straně je zachovaný latinský nápis, který v překladu znamená Postaveno na základě slibu ke cti a úctě Božského Jana Nepomuckého. Další zajímavostí je, že některá písmena v textu jsou graficky zvýrazněna - jedná se o chronogram, kdy tato písmena lze číst jako římské číslice, jejich součet udává letopočet 1734. To se jeden dozvídá spoustu zajímavostí.
Shodli jsme se na tom, že tohle muzeum nás zaujalo víc, také jsme zde byli výrazně déle. Jsou tu články smutné i veselé. Tak, jak to život s sebou přináší.
Když už jedeme tímto směrem, pokračujeme ještě do Neveklova, aby si Ota koupil na večer pivo. Kupuje plechovky, které v krámu mají vychlazené.
Teď už jedeme do cíle dnešního dne - do Hrazan, odkud chceme zítra vyrazit na výlet. Poznamenala jsem si, že před obcí odbočuje vlevo k lesu pěšina. Je to ještě před odbočkou žluté turistické trasy vpravo. Doufáme, že tam na rozcestí několika pěšin se nechá přespat. Nakonec se nám to zdá jako skoro ideální. Jsou tu stromy, takže je tu i stín, ale nechá se zaparkovat tak, abychom nespali pod stromy. Jen nějaký potůček nám tu chybí. Ale to už bychom chtěli moc.
Je 5 hodin, tím končíme dnešní odpočinkový den, který se opravdu povedl. Skutečně jsme si odpočinuli a čas strávili příjemným způsobem. Jen Ota má problém. Kdysi kdesi si přečetl, že pro zdravé srdce musí denně ujít 6000 kroků. Dnes má smůlu. Svůj limit nesplnil. Cest tu má dost, aby mohl někam vyrazit. Po jedné odchází, po druhé se vrací, ale stále ještě limit splněný nemá. Odchází po další cestě a konečně se vrací spokojen, má dokonce kroků o trochu víc.
Je 5 hodin, tím končíme dnešní odpočinkový den, který se opravdu povedl. Skutečně jsme si odpočinuli a čas strávili příjemným způsobem. Jen Ota má problém. Kdysi kdesi si přečetl, že pro zdravé srdce musí denně ujít 6000 kroků. Dnes má smůlu. Svůj limit nesplnil. Cest tu má dost, aby mohl někam vyrazit. Po jedné odchází, po druhé se vrací, ale stále ještě limit splněný nemá. Odchází po další cestě a konečně se vrací spokojen, má dokonce kroků o trochu víc.
Ve sladkém nic nedělání končíme celý den. Je stále teplo, i když z 31 stupňů už klesla teplota na 22. Nefouká to. Stále se nechá sedět venku v křesílkách. Je to po dlouhé době místo, kde nechodí turisté, pejskaři, ani neslyšíme auta.
Jdeme spát v 10 hodin, v autě je 22 stupňů, necháváme pootevřené dveře. Podle předpovědi má teplota klesnout k ránu na 14 - 10 stupňů. Až nám bude chladno, zavřeme je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.770, 14.352)
Poslední aktualizace: 4.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chotilsko
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Přes střední Čechy na Vysočinu - 4. den - odpočinkový: Nový Knín - Muzeum zlata, Chotilsko - Muzeum staré Vltavy
Chotilské muzeum staré Vltavy a Balonového létání
Tipy na výlet
Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny. V komplexu, který v Chotilsku vznikl rekonstrukcí bývalého statku, sídlí kromě Muzea staré Vltavy také galerie, informační centrum a muzeum balonového létání. Stálá expozice o historii sta…
0.2km
více »
TEP faktor – "Boyard" kousek od Prahy
Tipy na výlet
TEP faktor najdeme v obci Chotilsko cca 50 km jižně od Prahy. Cesta z Prahy je možná po Strakonické na Dobříš a pak přes Nový Knín do Chotilska, nebo podle Vltavy přes Štěchovice. TEP…
0.2km
více »
Chotilsko - Drtinova rozhledna (také rozhledna Besedná) a rozhledna Veselý vrch
Tipy na výlet
Jezdili jsme po Sedlčansku, toulali se tam, ale hlavně navštěvovali rozhledny. Zatím jsme se zdržovali na pravém břehu Vltavy, nyní jsme se přesunuli na levý břeh. Obec se nachází zhruba 16 km na východ od Dobříše a 5 km na západ od vodní nádrže Slapy. Její území patří mezi významné letní rekreační oblasti.
První písemná zmínka o obci je z r. 1359. Od r. 1850 je samostatnou obc…
0.2km
více »
Vernisáž ,,Kůň na poštovní známce"
Tipy na výlet
V obci Chotilsko nedaleko Prahy pořádá Jiří Bendl vernišáž s názvem ,,Kůň na poštovní známce. Chystáme se na vernišáž poštovních známek s motivem koní. Tato akce je spojena s dražbou několika vybraných známek autora, jejíž výnos bude věnován na Konto Dominika Peška,který se narodil s duchennovou svalovou dystrofií. Moc se na tuto akci těšíme Obec Chotilsko má velice pěkný krámek se vším potřebným .…
0.2km
více »
Chotilsko - muzeum balónového létání
Muzeum
Muzeum v Chotilsku vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Expozice představují historii středního Povltaví, balonového létání a osobnost místního rodáka prof. Františka Drtiny. V komplexu…
0.2km
více »
Muzeum Balónového létání
Tipy na výlet
Tentokrát jsme se vydali do ork.Příbram konkrétně do obce Chotilsko. Seznámit s historií létání balónů plynových i horkovzdušných se zaměřením na historii létání a vývoj balónů v České republice. Expozice je pro veřejnost velmi zajímavá a poučná. Součástí expozice je síň slávy ČBS, projekční místnost, kde je možnost promítat různé filmové archivní dokumenty o balónovém létání.…
0.2km
více »
Drtinova Rozhledna
Tipy na výlet
Na Drtinovu rozhlednu se můžete vydat autem ale i pěšky. Nachází se kousek od Slapské přehrady. Rozhledna,,s příběhem" na vrchu Besedná stojí od roku 2014 na místě, kde původně stávala rozhledna…
1.9km
více »
Za Drtinovou rozhlednou a výhledy na Vltavu
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych vás pozval na výlet do okolí obce Besedná. Vycházíme z parkoviště u rozcestníku parkoviště Drtinova rozhledna a jdeme po zelené značce do kopce k rozhledně. Po zhlédnutí do kraje pokračujeme po zelené značce na rozcestí Pod Ostrým vrchem a jdeme po ní dále až ke statku Malčany a dále na vyhlídku Šemíkův skok, odkud je krásný výhl…
2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Veselý vrch
Rozhledna
Veselý vrch se nachází asi kilometr od obce Mokrsko. Z rohledny na jeho vrcholu je nádherný výhled na Slapskou přehradu a okolní krajinu. Při velmi dobré viditelnosti lze dohlédnout až na Šumavu. Byla postavena v roce 1999, měří 42 metrů a vyhlídková plošina je v pětadvacetimetové výšce. Rozhledna zároveň slouží jako vysílač. Otevřeno je v dubnu-červnu o víkendech 10-17, červen…
2.8km
více »
Rozhledna na Veselém vrchu
Tipy na výlet
Na východ od Slap a zhruba 20 kilometrů od Dobříše se na úbočí Veselého vrchu, ve vesničce Mokrsko, rozkročila štíhlá ocelová krasavice - rozhledna Veselý vrch…
2.9km
více »
Rozhledna u Slap - Veselý vrch
Tipy na výlet
Navštívíte-li oblast okolo Slapské přehrady, určitě si nenechte ujít návštěvu Rozhledny Veselý vrch, ze které se nabízí nádherné pohledy do okolí.
Rozhledna se nachází zhruba 13 kilometrů jihozápadně od městečka Slapy nedaleko obce Prostřední Lhota. Nejsnazší přístup na rozhlednu je právě z Prostřední Lhoty, odkud je cesta po modré turistické značce zhruba 2 kilometry dlouhá…
2.9km
více »
Rozhledna Veselý vrch - Mokrsko
Rozhledna
Rozhledna leží na Veselém vrchu (též Veselý kopec) v nadmořské výšce 489 m.n.m. Rozhlednu tvoří telekomunikační ocelová věž s vyhlídkovou plošinou. Je 42 metrů Vysoká a byla postavena v roce 1999 společností Eurotel jako základnová stanici veřejné radiotelefonní sítě. Vyhlídková plošina je ve výšce 25 metrů nad zemí a je dostupná po 137 schodech. Při výborné viditelnosti jsou…
3.1km
více »
Libčice
Vesnice
Ves (390 m) 4 km jihovýchodně od Nového Knína. Obcí prochází cyklotrasa
č.308 (Buš - Čím - Libčice - Chramiště - Stará Huť) a modře značená turistická cesta (Pod Veselým kopcem - prostřední Lhota - Libčice - Ch…
3.4km
více »
Okolím Nového Knína po Naučné stezce
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, rád Vás pozvu na vycházku okolím Nového Knína. Vyrážíme z náměstí jiřího z Poděbrad a naše putování povede po značce Naučné stezky, což je úhlopříčně dělený čtverec, tentokrát červené barvy. Doporučuji sledovat značení, protože některé značky jsou na stromech, které se olistí a značení není někdy dobře vidět a na trase je spousta odboček. N…
4.2km
více »
Slapská přehrada
Přehrada
První rozhodnutí o stavbě Slapské přehrady pochází již z roku 1933, ale stavba byla odložena. V roce 1949 byla stavba znovu schválena, došlo k vypracování nového projektu. Koncem roku 1951 se začala budovat hráz v…
4.5km
více »
Vodní nádrž Slapy – Živohošťský most
Most
Živohošťský most se nachází ve Středočeském kraji a přemosťuje Slapskou přehradu nad řekou Vltavou silnicí č. 114 mezi Chotilskem a Neveklovem. Četl jsem na internetu, že se správně nazývá…
4.5km
více »
Přes střední Čechy na Vysočinu - 3. den - okruh cca 15 km po NS Nový Knín a okolí: Nový Knín-městská památková zóna (radnice, muzeum, kostel, sokolovna, mlýn Krcál) - zbytky po bývalých zlatých dolech, smírčí kříž - Lečický vodopád - Nový Knín
Cestopisy
Pondělí 29. 7. 2024
V noci bylo jasno, hvězdičky svítily. Teplota k ránu klesla pod 14 stupňů, spalo by se krásně. Ale mně tyto náhlé změny počasí nedělají dobře. Na včerejšek byla tropická…
4.5km
více »
Muzeum zlata - Nový Knín
Muzeum
Muzeum zlata v Novém Knínu nalezneme přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad. V muzeu se seznámíte nejen se zpracováním zlata, ale i s tzv. „zlatou horečkou“ a s rýžováním zlata po celém světě. Dále vám bude představen…
4.5km
více »
Vodní nádrž Slapy trochu jinak
Vodní nádrž
To, že se nachází Vodní nádrž Slapy na Vltavě u obce Slapy ve Středočeském kraji, ví asi každý. Mnoho z nás určitě také poznalo, že v létě tam bývá lidí více než dost. Já jsem se na Slapech…
5.1km
více »
Slapy
Přehrada
Dlouho si Vltava od Českých Budějovic až do Prahy razila cestu skrz střed českého království přes tvrdou žulu i přes zlatonosnou horninu jílovského pásma zanechávajíc za sebou hluboké,…
5.5km
více »
Přes Albertovy skály.
Tipy na výlet
Národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály byla třešničkou na dortu při našem pobytu na Sedlčansku. Začátek dne byl více než slibný. Pohled z okna hotelu na modrou oblohu bez…
5.6km
více »
Cholín
Vesnice
Nalézá se v malebné krajině v údolí přehradní nádrže Slapy, mezi Sedlčany a Dobříší, v okrese Příbram. V Cholíně se nalézá jeden ze tří silničních mostů přez vodní dílo Slapy. Cholín je…
5.9km
více »
Okružní naučná stezka Drbákov – Albertovy skály
Tipy na výlet
Když jsme se rozhodli vyrazit na Sedlčansko za rozhlednami, hned mi bylo jasné, že si tuto naučnou stezku musíme projít. Zaujala mne množstvím vyhlídek na přehradu Slapy, když jsme vloni na jaře jeli na Moravu a zastavili se v Kamýku nad Vltavou. Tak teď to konečně vyšlo. Naučná stezka vede národní přírodní rezervací Drbákov – Albertovy skály, prý nejkrásnějším místem středního…
6km
více »
Trapistický klášter Naší Paní nad Vltavou, Poličany
Klášter
Klášter, který patří ženskému řádu trapistek, patří k nemnoha Klášterů vybudovaným na území ČR po roce 2000 (dost možná je jediný). Jeho architektura přesto odkazuje na románský styl, ke kterému se trapistky odvol…
7.1km
více »
Vodní nádrž Slapy
Vodní nádrž
Příprava stavby začala již za druhé světové války, kdy bylo hlavně vytypováno nejpříhodnější místo pro stavbu přehrady. Také bylo rozhodnuto o stavbě přehrady s vodní elektrárnou přelévanou. Vzniklo tak řešení s e…
7.5km
více »
Památník Karla Čapka
Památník
V obci Stará Huť u Dobříše se nachází Památník Karla Čapka. Empírový starý dům s jedním patrem byl místem prožití posledních let života slavného českého spisovatele Karla Čapka. Expozice …
10.1km
více »
Turistická stezka Svatojánské proudy.
Údolí
Je to hezký půldenní výlet. Auto jsme nechali ve Štěchovicích a po modré turistické stezce jsme se vydali proti proudu Vltavy. Cestou jsme se často zastavovali a fotili. Jsou tu opravdu pěkné výhledy. Zvlášť posle…
10.6km
více »
Mníšek pod Brdy
Městečko
Mníšek pod Brdy leží ve Středních Čechách, jižním směrem od Prahy. Město se rozkládá pod východními lesnatými stráněmi vrcholků patřící do oblasti Hřebeny. U západního a východního okraje města jsou vybudovány ryb…
12.5km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Konopiště
Zámek
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
22.1km
více »