Loading...

Serpetinami na Vršič, túra na Mojstrovku

Cestopisy

Probudili jsme se do nádherného svěžího rána. Všichni ještě spí, ale nám je líto každé chvilky, kterou bychom mohli zbytečně promarnit. Jdeme se ještě jednou projít a kochat se. Pak se pustíme do přípravy snídaně a jídla na cestu. K tomuto účelu je v domě několik kuchyněk a jídelen. Motá se nás tady několik rodin dohromady, přesto přípravy jednoduchých pokrmů probíhají v přátelské atmosféře. Starší muži čtou čerstvé noviny a dělí se s námi o zprávy o českých turistech na slovinském pobřeží.

Před polednem vyrážíme po silnici, která vede kolem Triglavského národního parku, jenž zaujímá téměř celou plochu slovinské části Julských Alp o rozloze 848 km.Rozkládá se mezi obcemi Bled, Bohinj, Bovec, Jesenice, Kobarid, Kranjska Gora a Tolmin. Patří mezi nejstarší národní parky v Evropě. V roce 1908 vznikl první, bohužel neuskutečněný návrh profesora Albina Belarja. Roku 1924 byl ustanoven Alpski varstveni park (Alpský chráněný park) v Dolině Triglavských jezer (1600 ha). Za Triglavský národní park byla Dolina Triglavských jezer prohlášena v roce 1961 (2000 ha). 27. 5. 1981 přijala Skupščina Republike Slovenske zákon o Triglavském národním parku (84 805 ha).

Projíždíme kolem skokanských můstků střediska zimních sportů Planica a malého jezírka Jasna na řece Velika Pišnica, před námi se tyčí vrcholy Razor a Prisojnik. Pomalu stoupáme v serpentinách nahoru, napočítali jsme jich 50. Cestou potkáváme slabší automobily, které namáhavou cestu vzdaly, nebo zchváceny odpočívají. Míjíme Ruskou kapličku, kde je pohřbeno 400 ruských zajatců z 1. světové války, kteří budovali první cestu v údolí Velké Pišnice na nejznámější sedlo Julských Alp Vršič a nalezli svou smrt pod lavinou. Naše auto celkem v pohodě vyšplhalo do sedla a zdolalo osmisetmetrové převýšení.

Po chvilce hledání se nám mezi spoustou aut podaří zaparkovat. Jdeme se projít kolem chat Tičarjev dom, Tomaž nás upozorňuje na další „památky" z 1. světové války - bunkry a muniční sklady. Kolem nás se vypínají alpští velikáni na jedné straně Prisojnik a za ním Razor, naproti nim Malá a Velká Mojstrovka. Ze stěny Prisojniku nás sleduje tvář dívky. Příroda si opět pohrála a vytvořila na tomto místě antropomorfní skalnatý obraz, který Slovinci nazývají Ajdovska deklica.

Zdá se, že kopec Vršič je cílem všech turistů, kteří přijíždějí do Slovinských Alp. Zanechávají po sobě svá jména nebo jména svých blízkých vyskládaná z bílých kamenů. Po namáhavé práci se mohou občerstvit v chatě Poštarski dom. Také my si zde rozbalujeme své svačiny, vlastně už oběd, pijeme čaj, fotíme a jsme hrdí na svůj sportovní výkon. Naši alpinisté nám ukazují rodinnou horu Mala Mojstrovka. My máme v Tatrách zase Velkou Svišťovku.

Po chvilce mi dojde, že se ode mě očekává mnohem hrdinštější výkon. Nejsem připravena psychicky, vzpomněla jsem na každoroční dovolené ve Vysokých Tatrách, kde nám mí předkové vtloukali do hlavy, že na túru se musí vyrazit brzy ráno, a teď je pravé poledne. Moji fyzickou zdatnost má hodně lidí sklon přeceňovat. Zdá se, že se z toho nevykroutím. Navíc jsou mi vnuceny Alenčiny pohorky. To nechci vidět, v takovém parnu a v cizích botách se škrábat na dvoutisícovku.

Tomaž nasadil vražedné tempo, nestačíme mu, a tak na nás vždy obětavě čeká. Trvalo celou věčnost, než jsme se vydrápali do sedla. Občerstvili jsme se, napili, fotili a já se rozhodla, že tady zůstanu a počkám. Asi jsem dost zklamala, ale nelituji. Usadila jsem se v sedle a vychutnávám nádherný rozhled na obě strany - náš známý Prisojnik zase jinak, jmény popsaný Vršič a na něm si hraje Alenka s Katkou. Pak se obrátím na druhou stranu a mému pohledu dominuje druhý největší vrchol Mangrt. Začne mě zajímat také mé nejbližší okolí, rostliny a alpské květiny. Na mém prstu přistane malý fialový motýlek. Snažím se tuto chvilku štěstí užít a zapamatovat na dobu, až bude hůř. Myslím, že vůbec nemusím litovat, že jsem v potu tváře Mojstrovku nepokořila.

Začíná mě znepokojovat naše zpáteční cesta. Sem to trvalo hodinu a půl, dolů to bude horší. Za chvilku se přiřítí Tomaž, který má za sebou sportovní výkon a další čárku v zápisníku alpinisty. Tvrdí, že dole budeme za pět minut. Jsem zmatena. Snaží se mi vysvětlit, na co mi vlastně půjčovali ty boty. Mezitím mi manžel zmizel v prachu a skutečně za pět minut přistál dole. Co ale bude se mnou? Tomaž mi ukazuje, jak našlapovat přes paty a klouzat po kamenech. Je to prý ohromná legrace, mám si to užít. Nakonec se nám podařilo překonat moji vrozenou nešikovnost a já se velikánskými kroky řítím dolů. Je to fakt paráda.

Dole jsme si umyli nohy a dali malé pivo.

Mysleli jsme, že to je vše, co nám naši přátelé mohou pro tentokrát ve svých velehorách ukázat, a že nás čeká už jen cesta zpět do Lublaně. Jak příjemně jsme se mýlili!

Z Vršičského sedla jsme během několika minut dojeli k chatě Koča pri Izviru Soče, tedy k chatě u pramene Soči. Je to typické alpské stavení se záplavou červených muškátů, kolem protéká divoká horská bystřina. Tomaž nás zve k ochutnání typické slovinské domácí kuchyně a jde objednat několik jídel. Večeři nám milá paní domácí servíruje venku u řeky. Sliny se nám jen sbíhají. Na talíři voní pokrmy, které nejdřív Alenka pojmenovává. Výbornou domácí klobásku se zelím si musíme objednat ještě jednou a na závěr něco sladkého, slovinské štruklji, starý lidový pokrm. Jsou to malé záviny, které se vaří, nebo vaří a pak zapékají, nebo jen pečou. Uvnitř můžeme nalézt náplně sladké: tvaroh, jablka, sušené ovoce, nebo slané: uzené, pohanka, brambory.

Po posilnění musíme ještě na malou procházku k pramenu Soči. Cesta trvá asi čtvrt hodinky a mé nohy odpočívají v letních sandálech na suchý zip. Těsně před cílem však musí člověk zdolat malou překážku, aby si tu nádheru zasloužil.

Procházka totiž končí ocelovými lany, kterých se musíme přidržovat a přitom hledat vhodná místa pro nohy. Já jsem živým důkazem toho, že i v nevhodné obuvi se to dá zvládnout. Na konci čeká další nádherný přírodní úkaz - krasový pramen s hlubokým smaragdovým jezírkem, které má dno pokryto alabastrově bílými kamínky. Na zpáteční cestě se rozhlížíme kolem a můžeme obdivovat okolní vrchy Ozebnik, Bavški Grintavec a další rodinnou horu Jalovec. Ovšem túra na Jalovec je mnohem náročnější než to, co jsme dnes podnikli.

Tomaž má pro nás ještě jedno báječné překvapení. Domluvil tady pro nás nocleh! Jsme nadšeni, protože jsme zde zůstali sami, všichni turisté už odjeli. Nám se ale ještě nechce jít do chaty, jenom Alenka musí jít uložit Katku. Po opláchnutí v potoku do nás vjel nový život a veškerá únava je pryč. Pomalu se začíná šetřit a nás to táhne do údolí.

Kamarád vypráví, že dolina Zadnja Trenta je takový zapomenutý kout Julských Alp. Všichni osadníci, kteří se zde pokoušeli zapustit kořeny, to nakonec museli vzdát, protože toto údolí je každým rokem zasypáváno lavinami, na jaře zaplavováno přívaly vod a také je téměř po celý rok odříznuté od okolního světa. Stavení, která zde zůstala zachována, si koupili lidé z Lublaně a využívají je v létě jako chaty a chalupy a při přestavbách musí původní ráz exteriérů zůstat zachován.

Při naší romantické večerní procházce si užíváme božského klidu, zobeme obrovské borůvky, sledujeme zapadající slunce, které barví okolní štíty pestrou škálou odstínů hnědé přes rezavou ke zlaté, modré, fialové... Celá dolina patří jen nám.

Poslední aktualizace: 9.10.2009
Serpetinami na Vršič, túra na Mojstrovku na mapě
Autor: planika
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Serpetinami na Vršič, túra na Mojstrovku

Nebezpečná cesta na Vršič Pass
Nebezpečná cesta na Vršič Pass
Rady a tipy
Cesta na Vršič Pass vede klikatými a velmi strmými silnicemi. Silnice jsou v zatáčkách z dlažebních kostek, zbytek je asfaltový. V některých místech je silnice tak strmá …
1.5km
více »
Poštarski dom na Vršicu
Poštarski dom na Vršicu
Bouda
Tato horská chata se nachází u Vršického sedla nad obcí Kranjska Gora a je kousek od vrcholu Vršič (1737 m.n.m). Na chatě je možné s…
1.5km
více »
Výstup na Prisank (Prisojnik) 2547 m.n.m.
Výstup na Prisank (Prisojnik) 2547 m.n.m.
Trasy
Trasa vyžaduje přiměřenou fyzickou kondici. Není vhodná pro děti, psy,…
1.5km
více »
Vršič Pass - slovinské hory na dlani
Vršič Pass - slovinské hory na dlani
Údolí, dolina
Po vystoupání do 1611 m.n.m. se dostanete k přeplněnému…
1.5km
více »
Vršič
Vršič
Trasy
Vršič je malý nenápadný "kopeček" nad stejnojmeným průsmykem mezi…
1.5km
více »
Řeka SOČA, Julské Alpy  - SLOVINSKO
Řeka SOČA, Julské Alpy - SLOVINSKO
Rady a tipy
Pramen řeky Soči Soča (Isonzo)  je považována za  jednu  z nejpůvabnějších  slovinských řek. Projížděli jsme v některých úsecích  podél…
1.6km
více »
Prisojnik a Mala Mojstrovka
Prisojnik a Mala Mojstrovka
Cestopisy
Když jsme se i s dětmi (tehdy 11 a 14 let) přihlašovali na zájezd d…
2.3km
více »
Prisojnik
Prisojnik
Štít
Prisojnik (Prísank) je 2547 vysoká hora Julských Alp ve Slovinsku…
2.3km
více »
Nejznámější trek v kouzelných Julských Alpách
Nejznámější trek v kouzelných Julských Alpách
Tipy na výlet
Kdo znáte Julské alpy jistě mi dáte za pravdu, chození v těchto…
2.3km
více »
Malá Mojstrovka 2332 m n.m.
Malá Mojstrovka 2332 m n.m.
Hora
Malá Mojstrovka 2332 m n.m. 27.8.2013  Ráno pohled z okna, hm tak snad…
2.6km
více »
Julské Alpy - Vršič -  Ruska kapelica - Triglavský národní park   SLOVINSKO
Julské Alpy - Vršič - Ruska kapelica - Triglavský národní park SLOVINSKO
Rady a tipy
SLOVINSKO  Po zhlédnutí  pramene řeky Soči  jsme…
3.3km
více »
Výšlap na Jalovec 2 645m n.m.
Výšlap na Jalovec 2 645m n.m.
Cestopisy
Milujete Julské Alpy a máte za sebou Triglav, Mangart a přemýšlíte o…
4.7km
více »
(Skoro až) na Mangart přes Ponza Grande
(Skoro až) na Mangart přes Ponza Grande
Cestopisy
Aktivita na strava.com ZDE V roce 2016 jsme vystoupali …
6.1km
více »
Z Planici do Tamaru
Z Planici do Tamaru
Údolí, dolina
Přijeli jsme do Planici ke skokanským můstkům autobusem a odtud šli pěší túru krásným údolím s Julskými alpami po obou stranách. Na…
6.1km
více »
Škrlatica 2738 m n.m.
Škrlatica 2738 m n.m.
Štít
Škrlatica je druhý najvyšší vrchol v Slovinsku a tretí v Julských Alpách.Prvý zaznamenaný výstup na Škrlaticu bol z južnej strany…
6.3km
více »
Planica – centrum klasického lyžování  (Nordijski center Planica)
Planica – centrum klasického lyžování (Nordijski center Planica)
Ski areál
Pokud někdo vysloví název obce Rateče, asi to téměř nikomu nic neřekne.…
6.4km
více »
Mangart - třetí nejvyšší v Julkách
Mangart - třetí nejvyšší v Julkách
Hora
Mangart - třetí nejvyšší v Julkách  2679 m n.m  29.8.2013  Mangart…
6.9km
více »
Mangart
Mangart
Tipy na výlet
Mangart  28.8.2015  2679 m n.m.     Slunečná…
6.9km
více »
Kranjska Gora - jezero Jasna
Kranjska Gora - jezero Jasna
Jezero
Světoznámé slovinské lyžařské středisko Kranjska Gora, ležící ned…
6.9km
více »
Slovinsko - Julské Alpy (2): Veliki Mangart
Slovinsko - Julské Alpy (2): Veliki Mangart
Pohoří
Julské Alpy (2): Veliki Mangart (07/2014) Hora Veliki Mangart (2 …
7.3km
více »
okruh Aljažev dom - Tominškov pot - pot Čez Prag - Aljažev dom
okruh Aljažev dom - Tominškov pot - pot Čez Prag - Aljažev dom
Trasa
Trasa pro ty, kteří si chtějí zasportovat. Nalehko, pouze s výzbrojí a výstrojí na ferraty vyrážíme od Aljažev dom na rozcestí, které nás navede na…
7.9km
více »
Kranjska Gora v Julských Alpách
Kranjska Gora v Julských Alpách
Městečko
Mezi Julskými Alpami a Karavankami najdeme horské městečko Kranjska Gora.…
8km
více »
Triglavský národný park
Triglavský národný park
Národní park
Triglavský národný park sa nachádza v severozápadnej časti Slovinska.Je to…
8.2km
více »
Triglav 2864 m.n.m.
Triglav 2864 m.n.m.
Štít
Triglav je najvyšší vrchol Slovinska,ktorý sa nachádza v Julských Alpách,a…
8.2km
více »
TRIGLAV -  2865 m.n.m.
TRIGLAV - 2865 m.n.m.
Cestopisy
Triglav, nejvyšší vrchol Julských Alp. Svou výškou ničím vyjímečný, výstu…
8.2km
více »
Výstup na Triglav /2864 m/.
Výstup na Triglav /2864 m/.
Trasy
Náš výstup na Triglav jsme pojali jako dvoudenní a zvolili jsme dlouhou a…
8.5km
více »
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 1 (italská horská jezera a Planica)
Julské Alpy na kole aneb cesta z hor k moři 1 (italská horská jezera a Planica)
Cestopisy
Při pohledu z okna jistě mnozí rádi zavzpomínají na letní dny, kdy…
8.5km
více »
Triglav - symbol Slovinska.
Triglav - symbol Slovinska.
Hora
Triglav je se svoji…
8.7km
více »
Julské alpy
Julské alpy
Pohoří
Júlské alpy patria k najkrajším a zároveň najteplejším pohorím Európy. Au…
9.7km
více »
Vodopád Slap Peričnik
Vodopád Slap Peričnik
Vodopád
Vodopád Slap Peričnik sa nachádza v Julských Alpách asi 5 km od dedinky Mojstrana.Vodopád sa skladá z dvoch vodopádov-horný má výšku 16 metrov a…
11.8km
více »
zavřít reklamu