Severní Čechy – 14. den - dopoledne: Konojedy – zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie a NPP Dubí hora (Konojedské bochníky)
Čtvrtek 29. 6. 2023 - dopoledne
V autě se ochladilo opět jen o 3 stupně. Vstáváme v 8, venku je jasno, nefouká to, docela idylka, ostatně jako vždycky, když jsme spali v blízkosti nádraží ve Svoru. Jenže dnes nám tato idylka trvala sotva hodinu. Před devátou hodinou se na koleje před nás postavila Arriva, motor nechává běžet a narušuje tu náš klid a naše soukromí. Proč tomu tak je, zda je výluka, nevíme, ale musíme se s tím vyrovnat. Jen by ten motor mohli vypnout. Ale to mi Ota vysvětluje, že vlaky to mají jinak než auta. Tam že to tak jednoduché není, pokud mají v plánu v dohledné době odjet.
Protože jsem si včera koupila vdoleček, po chvíli váhání si tady dávám i tu ranní kávu se sladkou tečkou. Než jsem ji dopila, vlak odjel. To je zase klídek.
Protože jsem si včera koupila vdoleček, po chvíli váhání si tady dávám i tu ranní kávu se sladkou tečkou. Než jsem ji dopila, vlak odjel. To je zase klídek.
Už musíme směřovat domů. Zítra musíme být doma, čeká nás hlídání vnoučat. Tak ať si doma také trochu odpočineme.
Přemýšlela jsem, co ještě zvládneme. Nakonec je to docela jednoduché. Při cestě na sever jsme některé věci úmyslně vynechali, abychom si užili Lužické hory. To se povedlo. Takže některá místa, která jsme vynechali, teď navštívíme.
Jedeme do Konojed. První písemná zmínka o této obci je z r. 1057. Obec vlastnila církev. Už tehdy zde pravděpodobně stála tvrz a malý kostelík, i když první zmínka o tvrzi je až z r. 1451. Majitelé se často střídali. V polovině 16. století byla malá gotická tvrz přestavěna na pohodlný renesanční zámek.
Od r. 1650 panství vlastnili Šporkové. Ve 2. polovině 17. století zámek upravili barokně. R. 1699 přestavili původní gotický kostelík na jednolodní raně barokní chrám s věží, který spojili s nově vybudovaným špitálem pro 45 chudých. Také tu vybudovali lékárnu.
Potomci rodu Šporků zde r. 1739 založili nadaci pro 20 servitů, aby se starali o nemocné. K tomu jim přenechali zdejší zámek, který r. 1747 si stavebně upravili na klášter. Původní nemocnice byla při této přestavbě zbourána. Bylo nutno přestavět i stávající kostel. Pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl r. 1752 slavnostně vysvěcen.
Jenže doba tomu všemu nepřála. R. 1786 byl klášter nařízením císaře Josefa II. zrušen. Tento opuštěný areál koupil z Náboženského fondu další potomek Šporků a znovu ho přestavěl, tentokrát na pozdně barokní zámek, své rodinné bydlení. V areálu zbudoval pivovar a lihovar. Kostel se stal farním kostelem.
Až do r. 1804 areál vlastnili Šporkové, pak se opět majitelé měnili. R. 1945 byl zestátněn. Areál i s kostelem využívala armáda a stavby rychle chátraly. Byl staticky poškozen i odstřely v nedalekém kamenolom. Věci z kostela byly odvezeny nebo rozkradeny
R. 2007 budovy koupil soukromý vlastník, který provádí rozsáhlou rekonstrukci celého objektu, samozřejmě hlavně za pomoci dotací.
Parkovali jsme v centru v blízkosti zástavky autobusu. Je tu několik moc hezkých patrových domů s dřevěnými štíty, zahlédli jsme i jednu roubenku. Zámek i kostel skutečně moc hezky opravené, zatím nepřístupné. Tam je asi i 6 opravených soch. Cestou jsme však viděli menší či větší ruiny pravděpodobně hospodářských stavení, zdá se, že i tam se něco opravuje. Procházeli jsme okolo bývalého pivovaru, který z té vzdálenější strany má zachovalý barokní štít. Kdesi za ním jsme pak zahlédli pivovarskou věž s komínem.
Mezi zámkem a pivovarem jsme prošli k národní přírodní památce Dubí hora, kde jsou od r. 1966 chráněny stěny bývalého čedičového lomu, tzv. Konojedské bochníky. V bývalém lomu byl odkryt mohutný, ztuhlý lávový proud, kde byl zjištěn neobvyklý a jedinečný jev. Stěny lomu 6 – 8 m vysoké se sloupcovitě rozpadají. Jednotlivé sloupce jsou až metr silné, v horní části často zahnuté a zúžené. Některé sloupce jsou poměrně pravidelně příčně rozpukány, díky zvětrávání jsou zaoblené, takže to vypadá jako na sebe naskládané bochníky. Některé bochníky jsou uvolněné a vypadlé, na mnoha místech je odloupaná svrchní kůra. Každopádně je to zajímavý přírodní úkaz. Něco tak mohutného jsme ještě neviděli, a to jsme toho viděli už docela dost. Škoda, že je sluníčkem nasvícený jen kousek.
Teď jsem se dočetla, že lom se nechá horem obejít, údajně jsou nahoře vyšlapané cestičky – buď nad skálou nebo dál u lesa. Shora je pak hezký výhled na obec se zámkem a na okolní kopce. Lepší výhled je v době, když stromy ještě (nebo už) nemají listy. To dnes není, ale ani jsme žádnou cestičku vzhůru neviděli - možná proto, že jsme ji ani nehledali. Už to však tady ani nechceme prodlužovat.
Na odpoledne jsme si naplánovali zajet do Terezína. Myslím, že je důležité připomínat i mladší generaci ty hrůzy války, a tím zkusit udělat něco pro to, aby se už nic takového neopakovalo.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.627, 14.353)
Poslední aktualizace: 20.11.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Severní Čechy – 14. den - dopoledne: Konojedy – zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie a NPP Dubí hora (Konojedské bochníky)
Do Konojed
Tipy na výlet
Kdo na sebe chce nechat dýchnout atmosféru barokní Čechie, padesátého případu majora Zemana a navíc touží spatřit geologickou raritu, nechť s námi vyrazí na dnešní výlet. Konojedy leží jen několik stovek metrů …
0.2km
více »
Konojedy
Tipy na výlet
Konojedy leží na hranicích okresů Litoměřice a Česká Lípa. Jde o zapomenutý kraj, který ale romantické duši nabízí mimořádnou kulturní i geologickou památku. Když pojedeme z nedalekých Kravař autem, před námi se z…
0.2km
více »
Z rozhledny na zříceninu hradu Ronov.
Tipy na výlet
Výlet na rozhlednu v Českém středohoří, na Dubí horu a vrch Ronov. Z Ústí nad Labem jedu autobusem do zastávky Mukařov rozcestí. Odtud je to jeden kilometr na Víťovu rozhlednu. Po pokochání se výhledem na České středohoří, Krušné hory a Lužické hory se vracím zpět do Mukařova. Míjím zříceninu zvonice ze 14. století. Po silnici pokračuji přes Bílý Kostelec do Konojed. Při přícho…
1.1km
více »
Ruiny kostela svatého Havla - Bílý Kostelec
Zajímavost
Ruiny kostela Svatého Havla, Bílý Kostelec, Litoměřicko, Ústecký kraj.
Kostel byl postaven roku 1733 z financí hraběnky Šporkové. Dnešní podobu získal až během 70. let 20. století. Kostel byl postaven z lomového kamene, který byl doplněn cihlami. Stavbu tvoří obdélníková loď bez klenby a půlkruhovým presbytářem s valenou klenbou. V interiéru se nacházel sloupkový oltář s vyřezávanými sochami a dva boční oltáře sv. Jana Nep…
1.1km
více »
Exkurze na včelí farmě AnnKas v CHKO České středohoří
Tipy na výlet
Jedeme na rodinnou včelí farmu AnnKas. Vlakem - vystoupíme na trase Litoměřice - Česká lípy na zastávce Dubičná a po 500 metrech jsme tam. Autem - Dubičná se nachází 5km od historického městečka Úštěk, směr na Českou Lípu. Autobusem - do města Úštěk, pak buďto vlakem (každá lichá hodina, směr Česká Lípa, první zastávka), nebo pěšky pěknou procházkou - cca 5km. Rodinná včelí far…
1.7km
více »
Mečový kámen
Zajímavost
Mečový kámen, nebo také smírčí kámen, nebo řeznický kámen stojí uprostřed lesů u staré kamenité a zarůstající cesty na vrchu Bínov severozápadně od obce Kravaře…
1.8km
více »
Bobří soutěska
Trasa
Trasa výletu vede krásným údolím Bobřího potoka a dál na rozhlednu na Strážném vrchu v nádherném prostředí Českého středohoří. Výchozím bodem jsme si zvolili obec Kravaře, kam je možno se dostat vlakem i autobusem.Cesta je značena zelenou turistickou značkou a vede po silnice do Janovic, za obcí odbočuje do údolí Bobřího potoka, které postupně přechází v Divokou rokli s až…
3km
více »
Bobří soutěska a vodopády Verneřice
Tipy na výlet
Do severočeského městečka Verneřice, které se nachází na pomezí Ústeckého a Libereckého kraje se dá jet po silnici číslo 240 od Litoměřic přes obec Liběšice cca 25km, z druhé strany od Děčína přes Františkov nad P…
3km
více »
Bobří soutěska a zajímavé vodopády na Bobřím potoce
Vodopád
Při putování z Litoměřic na severovýchod jsme objevili jedno velice zajímavé místo. Nachází se nedaleko městečka Verneřice, ve kterém jsme odbočili z hlavní silnice č. 240 směrem na místní část Loučky.
Nedaleko za…
3.1km
více »
Vísecká rychta v Kravařích
Rychta
Vísecká Rychta se nachází v obci Kravaře v Čechách na hranici Českého středohoří a Máchova kraje. Jedná se o muzeum, v kterém je dobře ukázáno, jak se v dřívějších dobách žilo, zejména ve stavení, v kterém bydlel …
3.1km
více »
Janovice - Bobří soutěska - Janovice
Trasa
Naší feldu jsme zaparkovali v Janovicích. Prohlédli si několik roubených domů s pavlačemi a vykročili do Bobří soutěsky. Na kraji obce nás rozcestník navedl na zelenou TZ. Odbočili jsme vlevo a přes…
3.2km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad v Úštěku
Hrad
Hrad v Úštěku.
Úštěcký hrad, má zajímavou polohu. Stojí mezi náměstím a jižní městskou hradbou v městské zástavbě.Je to jedna z památek,kterých má malé Městečko Úštěk mnoho.Kdy hrad přesně vznikl není známo ale bylo to pravděpodobně v 15.století, po vypálení hradu katolickým vojskem. V r.1621 přešel do správy jezuitů. Barokně byl upraven v r.1677.V r.1773 poté když byl jezuitský řád zrušen sloužil hrad jako …
3.3km
více »
Bobří soutěska
Zajímavost
Malebná chráněná část Bobřího potoka se nachází asi 4 km východně od Verneřic ve východní části Českého Středohoří. Bobří potok vytvořil hloubkovou erozí rokli, jejíž strmé stěny jsou až 30 m vysoké. Potok vytváří peřeje, v řečišti jsou vklíněny balvany a na malém přítoku zprava je asi 6 m Vysoký vodopád.Video z Bobří soutězky, autor Stanislav Drašner
3.3km
více »
Bobří soutěska
Tipy na výlet
Jedna z nejznámějších přírodních památek východní části Českého středohoří vznikla v údolí vyhloubeném Bobřím potokem nedaleko městečka Verneřice, které je z České Lípy hromadnou Dopravou…
3.3km
více »
Z Blíževedel přes Dubou, Doksy a zase do Blíževedel.
Trasa
Tentokrát jsem se rozhodl, že si udělám takový ,,menší “ výlet do oblasti zvané Dubské Švýcarsko. Toto pojmenování není mezi lidmi tak známé, sám jsem se s ním setkal nedávno v jednom článku v naších regionálních …
3.7km
více »
Starobylé a malebné městečko Úštěk
Městečko
Starobylé a malebné městečkoÚštěk.
Jistě mě dáte každý za pravdu kdo jste toto městečko navštívili že je kouzelné. Je maličké, má 1.500 obyvatel,ale když jsem tu byla…
3.8km
více »
Okolo Kravař
Trasa
Tuto trasu jistě přívítají ti milovnící turistiky, kteří upřednostňují různorodost zajímavých turistických míst. Postupně můžete navštívit Bobří vodopády na romanticky kouzelném Bobřím potoce, který se prodírá maj…
3.8km
více »
Z Blíževedel do Úštěku
Tipy na výlet
Na rozhraní regiónů Machův kraj a České středohoří, zhruba 13km jihozápadně od České Lípy, leží malebná obec, střídavě povyšovaná na město, Blíževedly. Snadno se sem dostaneme vlakem, směr Česká Lípa - Lovosice, n…
4.3km
více »
Na Ronov a okolo Stvolinek
Tipy na výlet
Tento výlet započneme v železniční stanici Kravaře v Čechách, nacházející se na trati Česká Lípa - Lovosice. Od omšelé budovy nádraží půjdeme po místní asfaltové komunikaci, vedoucí k městečku Kravaře. Na to je he…
4.7km
více »
Ronov
Hrad
Zříceniny hradu Ronov stojí na vrcholu homolovitého kopce (553 m) nad obcí Blíževedly na Českolipsku v Libereckém kraji. Pozůstatky staršího vnitřního hradu definitivně zanikly v polovině 19. století. Dodnes dochované hradní ruiny pocházejí z období, kdy Ronov upravoval Vilém z Illburku, je zde možné vidět vnější opevnění s baštami a Trosky věží a budovy na jižním okraji. Zříceniny jsou volně přístupné, ale přístup k nim…
4.7km
více »
Jezero Chmelař
Jezero
Od západního okraje Městečka Úštěk se rozkládá jedna z nejvyhledávanějších a nejlepších rekreačních oblastí celého regionu a to areál jezera Chmelař. Jezero je ideální k rodinné dovolené, k romant…
4.9km
více »
Úštěk
Město
Úštěk leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Děčín. Město se rozkládá mezi chráněnou krajinnou oblastí České středohoří a chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko a na pravém břeh…
4.9km
více »
Levín
Vesnice
Levín leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Litoměřice. Městečko Levín se rozkládá ve východní části Českého středohoří nad údolím Loubního potoka pod vrcholkem Sedlo ( 726 m.n.m.). Městečko j…
5km
více »
hrad Helfenburk
Hrad
Hrad HelfenburkUž by se mohlo zdát, že jediným hradním pánem široko daleko byl na celém úštěcku ten, který sedával v palácích městského hradu kousek od náměstí. Hradu, ze kterého se ještě než úplně zchátral, stala…
5km
více »
Hrad Helfenburk u Úštěku
Tipy na výlet
Hrad Helfenburk nalezneme přibližně na půli cesty mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Ve směru z Litoměřic v Úštěku odbočíme Doprava na obec Ostré. Asi po 2km z hlavní křižovatky narazíme na parkoviště. Je to asi 20…
5km
více »
Úštěk
Hrad
Hrad je jednou z památek starobylého města Úštěk na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hrad tvoří dochovaný jižní palác s profilovanými okny ze 16. století. Původní hradní opevnění zaniklo. Za hradem je šikmý obloukový…
5.1km
více »
Víťova rozhledna u Náčkovic
Rozhledna
Rozhledna se nachází na bezejmenném kopci nedaleko Náčkovic u Lovečkovic.Je z ní kruhový rozhled na východní část Českého Středohoří.
Byla otevřena 6. srpna 2004.Věž je vysoká 18 metrů,v…
5.6km
více »
Hrádek u Úštěka
Zřícenina
Rozsáhlé torzo hradu ležícího na pískovcovém bloku 3 km od Úštěka. Dominuje mu třípatrová věž, později upravená v romantickém stylu. Pro hrad se užívá také název Helfenburk. Původní, rozlohou velmi malý, hrad zde vybudoval Jan z Klinštejna, příslušník rozlehlého rodu Ronovců, kteří zdejší kraj získali do lenního vlastnictví od Jana Lucemburského.
Jan, který se začal psát z Helfenburka, jej však zakrátko (roku 1375) prod…
6.4km
více »
Sedlo
Hřeben
Mohutný zalesněný hřeben - nejvyšší hora Verneřického středohoří, který se nachází severovýchodně od Litoměřic. Na hřebenu je několik pěkných Vyhlídek. Závěrečná část výstupu je poněkud strmější, takže výstup je možný opravdu jen pěšky bez jízdích kol či kočárků :)
7.4km
více »