Telč - čtyři dny na přelomu roku 2022/2023 – 1. den: příjezd, procházka městem a zámeckým parkem, hotel Antoň, pivovar Panský dvůr a Měšťanský pivovar Trojan
Před 5 lety jsme byli s Otovo sestrou Líbou a jejím partnerem Milošem na Silvestra v Kutné Hoře. Tehdy jsme si to úžasně užili a domluvili se, že bychom zase někdy mohli společně přivítat nový rok na nějakém zajímavém místě. Jenže nám do toho stále něco lezlo – mimo jiné i Otova operace srdce a covid. Až letos to vyšlo.
Začátkem prosince jsem na Slevomatu objevila Silvestrovský pobyt v Telči – v dalším nádherném starobylém městě. Už jsme tam byli několikrát, dokonce i společně, ale to je tak krásné město, že bychom tam mohli jezdit klidně každý rok. Domluva proto byla rychlá a jasná. Jedeme.
Začátkem prosince jsem na Slevomatu objevila Silvestrovský pobyt v Telči – v dalším nádherném starobylém městě. Už jsme tam byli několikrát, dokonce i společně, ale to je tak krásné město, že bychom tam mohli jezdit klidně každý rok. Domluva proto byla rychlá a jasná. Jedeme.
Čtvrtek 29. 12. 2022
Z Plzně odjíždíme krátce po osmé, samozřejmě vlakem. Líba nás přesvědčovala, abychom se sešli u nich a z Prahy jeli s nimi autem, ale to se jí nepovedlo. Rádi jezdíme vlakem a přes léto, když v autě i spíme, tak si vlaku moc neužijeme. Navíc spojení je poměrně fajn.
Z Plzně jsme vyjeli se zpožděním 10 minut, naštěstí se nezvětšovalo, takže v Praze nám zbývajících 10 minut na přestup stačilo. Pokračujeme rychlíkem, který jede až do Brna, takže je pěkně plný. Naštěstí máme místenky, jsme tedy v pohodě a jízdu si užíváme.
V Havlíčkově Brodu máme na přestup jen 6 minut. Raději kontrolujeme, zda nemáme zpoždění, ale je to dobré, to se pohybuje mezi 1 a 2 minutami. Když jsem se pro jistotu zeptala průvodčího, zda vlak na nás počká, tak jsem se dozvěděla, že 2 minuty není žádné zpoždění, že si budeme muset s přestupem pospíšit. Tak to jsou České dráhy. No, nakonec to dopadlo dobře a dle jízdního řádu v půl druhé vystupujeme v Telči.
Je okolo nuly, ale svítí sluníčko a je příjemně. Hotel máme za náměstím a za zámkem, ale město je malé. Budeme tam za chvíli. Líba s Milošem už dorazili, dokonce pro nás chtěli na nádraží přijet, ale i to jsme s díky odmítli. Moc toho s sebou nemáme a po cestě vlakem se rádi projdeme.
Do centra jdeme okolo sokolovny, která byla postavena v letech 1922 - 1924. V 50. letech 20. století byla Sokolu zabavena, získali ji zpátky až r. 2000.
Dostáváme se do míst, kde to známe. Nevolíme však tu nejkratší cestu. Jdeme podle parkánu, do města vcházíme patrovou Horní bránou, která byla součástí městského opevnění. Pochází z 2. pol. 16. století. R. 1814 bylo cimbuří nahrazeno mansardovou střechou. Z kamenného mostu z poč. 17. století vidíme vlevo zbytky hradební zdi s parkánovou baštou.
Na náměstí přicházíme okolo kostela sv. Ducha se 49 m vysokou pozdně románskou vyhlídkovou věží z 1. pol. 13. století. Ta mne vždycky přitahovala. Od r. 2018 je přístupná, ale pouze od června do září. My se tam snad budeme muset zase někdy zastavit, protože nahoře jsme ještě nebyli.
Procházíme skutečně známými místy, přesto máme pocit, jako bychom zde byli prvně. Neustále se zastavujeme a kocháme. Telčský dům s psaníčkovými sgrafity je snad jedním z prvních domů, který tady stál.
Severovýchodní strana dlouhého náměstí Zachariáše z Hradce je pěkně nasvícené sluníčkem. Tady je tolik nádherných domů s podloubím, že je radost se na ně dívat. Fotek města mám hodně, ale stejně mi to nedá. Fotím a kochám se.
Zastavujeme se v infocentru, kde jsme mimo jiné chtěli informaci, zda se nechá přes zámecký park projít k hotelu. To je snad jediné místo, kde jsme nebyli. Vždy jsme měli smůlu – park byl uzavřený. Dozvěděli jsme se, že se do parku nechá vejít na dvou místech, ale že s jistotou neví, zda je otevřen. Když je prý hodně mokro, uzavírá se. Aktuální stav neznají. Kdo jiný by to měl lépe vědět než pracovníci infocentra? Ale to by se asi museli víc snažit.
Zkusíme to a uvidíme. Náměstí opouštíme uličkou vlevo od zámku. Dnes máme štěstí. Vrata jsou otevřená. Zámecký park byl založen na přelomu 18. a 19. století na místě bažantnice. Jsou zde domácí i cizokrajné dřeviny. Nejstarším stromem je Zachariášova lípa s dutým kmenem ze 17. století. Parkem procházíme nejkratším směrem okolo Ulického rybníka. Určitě si ho ještě projdeme. U východu z parku je klasicistní zahradní skleník z 1. poloviny 19. století.
Hotel Antoň, do kterého směřujeme, je jen kousek za hlavní silnicí. Dům, který patřil k zámku, pochází ze 16. století – z té doby jsou první písemné zmínky o již zavedené výrobě potravinářského lihu páleného z brambor. R. 1945 byl zestátněný, bramborový líh se zde však nepřestal pálit. Později se zde pálila slivovice a režná pálenka. Nikdo ho neudržoval a od konce 70. let 20. století chátral. Rekonstrukce byla sice naplánována, ale nikdy k ní nedošlo. Když objekt r. 1995 koupili manželé Antoňovi, byla to ruina už určená k demolici. Při rekonstrukci se jim podařilo zachovat původní ráz lihovaru. Vznikl tak hotel s restaurací v nádherném historickém objektu.
Jdeme se ubytovat. Personál je příjemný. Jsme překvapeni, jaký je tu luxus. Pokoj je velký, na chodbě je k dispozici rychlovarka a mikrovlnka. Je tam i velká lednice, ale víc by se mi líbila malá na pokoji. To je snad jediný nedostatek.
Dlouho se nezdržujeme a chceme jít ven. Dozvídáme se, že Líbě už několik dnů není dobře, že zůstane na pokoji. Miloš jde s námi sám. Ota má žízeň, jdeme tedy rovnou do blízkého pivovaru Panský dvůr. Nachází se v areálu bývalého hospodářského dvora, který byl založen v 16. století a sloužil místnímu zámku. Po rekonstrukci areálu na podzim 2019 tady byl založen pivovar. Je tady i penzion, informační středisko, velká dětská herna, která je přístupná i veřejnosti. Mají tady 4 druhy piv. Společně jsme ochutnali tři, ale nenadchlo nás ani jedno. No, co se dá dělat. V infocentru si Pitra kupuje etikety. Aspoň s nimi je spokojen.
Dnes už po druhé se jdeme projít přes náměstí. Procházíme Dolní bránou, která vznikla při přestavbě zámku r. 1579. Původní gotická brána s vodním příkopem stála o kus níž. Domy jsou zase jinak nasvícené a zase je to krása. Nepospícháme, kocháme se. Druhou stranou náměstí opouštíme a jdeme do pivovaru Trojan, který je nedaleko nádraží. Byl založen r. 2017 v prostorách bývalé mlékárny. Výčep i posezení je v přímo prostorách varny. Před vchodem je větší letní zastřešené posezení. V areálu je i multifunkční sál s velkoplošnou projekcí, kde se konají veřejné nebo soukromé akce.
Tady nám pivo chutná. Tady jsme si chuť rozhodně zlepšili. Je tu i příjemná obsluha. Na pivu nemají klasické etikety, ale používají visačky na hrdlo. Na požádání nám jich číšník přinesl dost - některé už ani nemají v nabídce.
Aby měl Ota sadu kompletní, kupujeme ještě dvě svrchně kvašené sedmičky ve skle, ale k tomu také litrovou petku vynikajícího černého ležáku, který jsme tady ochutnali. Škoda, že to není blíž, určitě bychom zašli i zítra. Chceme vyrazit na výlet, ale na druhou stranu od města.
Odcházíme, už je tma. Vracíme se tou nejkratší cestou okolo Štěpnického rybníku. Ochladilo se, už je pěkná zima, i když asi nemrzne. Zdejší rybníky jsou však zatím stále zamrzlé.
Večeře se podává od 18 do 19 hodin. Zvládáme to na půl sedmou. Je tříchodová. Dobrá polévka, druhé jídlo nás však šokovalo: kuřecí bylinkový filet, ajvar a smažené mrkvové a celerové hranolky. Hezky to vypadá a je to vynikající. Jako moučník dostáváme obláčky s vanilkovým krémem a ovocem. Večeři jsme zapili Rufusem z Ostravaru, žádný zázrak to tedy nebyl.
Hned po večeři se rozcházíme. Líba se jde zase léčit, Ota si pouští televizi, ale já brzy odpadám. V noci jsem spala špatně. Usínám brzy. Ota spal dobře, ale nakonec u televize také usnul.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.187, 15.448)
Poslední aktualizace: 21.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Telč - čtyři dny na přelomu roku 2022/2023 – 1. den: příjezd, procházka městem a zámeckým parkem, hotel Antoň, pivovar Panský dvůr a Měšťanský pivovar Trojan
Procházka Telčí
Tipy na výlet
V jedné lidové písničce se zpívá o tom, že prý - " ošidila cérečka synečka, protože je Morava malučká ..." Po našem zážitku z cesty dálkovými busy ze Zlína až do nejzápadnější moravské výspy - Města Telče - si …
0.1km
více »
Dovolená v Telči
Tipy na výlet
Zvolili jsme si cestu autobusem. Ze Zlína přes Buchlovské hory do Brna trvala asi dvě hodiny.V nepředstavitelném horku jsme přestoupili na spoj do Telče.Po dalších dvou hodinách v…
0.1km
více »
Telč - vycházková trasa Město a voda
Trasa
Vycházková trasa vede okolo všech tří městských rybníků – Štěpnického, Ulického a Staroměstského. Byla otevřena 22. 4. 2008. Na trase dlouhé necelých 5 km se seznámíte s tím, jak to zde vypadalo dřív, jak a odkud se sem voda dostala a proč, k čemu všemu se voda hodí a kdo všechno ve zdejších rybnících žije.
Trasa začíná a končí ve východní části Telče na centrálním…
0.3km
více »
Telč - Naučná stezka Lipky
Trasy
Na parkovišti u Hotelu Antoň můžete nechat svá vozidla a pokračujte po cestě kolem hotelu po ulici Slavatovská. Za hotelem se napojte na červenou turistickou tr…
0.4km
více »
Telč - vycházka po historickém náměstí se Zachariášem z Hradce a Kateřinou z Valdštejna
Trasa
Publikaci k této vycházce vydal Kraj Vysočina a nám se ji podařilo sehnat na infocentru v Telči, když jsme zde byli na dovolené. Je to nádherně udělaná publikace formátu A4, kde jsou fotky nejcennějších domů na náměstí Zachariáše z Hradce nebo v jeho blízkosti se zajímavým popisem. Publikace je tak krásná, že určitě dlouho k dostání nebude. Proto bych chtěla tímto způsobem se…
0.4km
více »
Telč - bývalá oranžérie v Zámecké zahradě
Dům, budova
Ta úplně první podoba zámecké zahrady vznikla před koncem 16.století za éry nejslavnějšího držitele Telče – Zachariáše z Hradce, 12 let po přestavbě zámku. V dalších stoletích se zahrada rozšířila a prošla proměnou na anglický park. V západní části zahrady se nacházela bažantice a stál zde objekt oranžerie, Ten byl před polovinou 19.století přestavěn na impozantní klasicistní s…
0.4km
více »
Přes zámecký park v Telči
Park
Pokud jste unavení couráním po pohádkovém, historickém městě Telči, odpočinek najdete v Zámeckém parku se zahradou, navazující na komplex renesančního zámku. Park se nachází SZ od zámku již od 16. století. Při…
0.5km
více »
Telč - městské opevnění
Hradby
K obrannému systému středověkého města patřily Rybníky a souvislý pás hradeb. Hradby vznikly ve 14. století, kdy byly asi 9 m vysoké, později z důvodu větší obranyschopnosti byly zvýšeny na…
0.5km
více »
Telč - zámecký park a skleník
Park
S budováním Zámeckého parku bylo započato v 16. století a jeho rozloha se stále zvětšovala. Později byl přebudován na park v anglickém stylu. Dodnes se zde dochovala řada staletých stromů z…
0.5km
více »
Pohádkovým centrem Telče
Město
Na Vysočině, mezi břehy Telčského potoka a soustavou tří rybníků obklopující historické jádro města se nachází malebná Telč. Klenotem moravské renesanční architektury s francouzskou…
0.5km
více »
Telč - Svatojakubská vyhlídková věž
Vyhlídka
Jde o nejvyšší městskou dominantu, která stojí u kostela sv. Jakuba. V sezóně je přístupná veřejnosti a její celková výška dosahuje 53 m. Vyhlídkový ochoz se nachází 33 m nad zemí a vede na něho celkem 162 schodů. Z ochozu se otevírá jedinečný Pohled na celé město a široké okolí. Ve věži jsou umístěny dva historické zvony zvané Jakub a Marie a pocházejí z přelomu 16. a 17. století.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
0.5km
více »
Telč - zámecká kaple
Kaple
Nachází se ve vstupní části zámku. Kaple Všech svatých byla dokončena v roce 1580. Kromě bohaté a náročné malované šukové a freskové výzdoby stěn a stropů, upoutá pozornost zejména mramorový oltář a v popředí pak náhrobek-sarkofág. V něm je pochván nejvýznamnější majitel zdejšího zámku Zachariáš z Hradce se svou ženou Kateřinou. Zajímavou kovotepeckou prací je i tepaná a malovaná mříž z roku 1589, která je d…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Telč náměstí
Rozcestí
Nachází se na náměstí Zachariáše z Hradce v podloubí domu čp.71. Prochází tudy dálková červeně značená Březinova cesta. Dále pak žlutě značená turistická cesta a začíná zde zeleně značená cesta. Červená značka jde jedním směrem na rozcestí V Lipkách, Vanov, Řásnou a Velký pařezitý rybník. Opačným směrem pak jde na Dyjice, Rozsíčky a Novou Říši. Žlutá značka vede směrem na Volevčice, Doupě a hrad Roštejn a opačně pak na vlak…
0.6km
více »
Kolem pohádkového centra Telče po březích rybníků
Tipy na výlet
Historická část jednoho z našich nejspanilejších moravských měst je obklopena třemi většími a velice malebnými rybníky. Náš okruh nabízí nevšední a neobvyklé Pohledy a to nejen na historické jádro tohoto překrá…
0.6km
více »
Telč - Dolní (Malá) brána
Pevnost, opevnění
Hluboko v minulosti vedla jedna ze dvou přístupových cest na náměstí nedaleko dnešní Dolní brány. Ta pochází z roku 1579, z doby přestavby zámku. Původně před bránou býval vodní příkop,…
0.6km
více »
Telč - kostel sv. Jakuba
Kostel
Byl založen spolu s městem, svou dnešní podobu získal v polovině 15. století. V interiéru kostela jsou cenné gotické fresky a vzácné barokní vathany z roku 1725. V Křížové chodbě kostela a předsíni jsou umístěny pamětní desky obětem obou světových válek.
Kostelní věž svou výškou 60 m vytváří jedinečnou dominantu města. Na věži jsou umístěny zvony jména Jakub a Marie pocházející z přelomu 16. a 17. století.
Turistická mapa KČ…
0.6km
více »
Telč - Jezuitská kolej
Klášter
Byla postavena v letech 1651-55 na místě bývalého hřbitova, který se rozkládal kolem kostela sv. Jakuba. Jezuitskému řádu sloužila celkem 119 let, než byla v roce 1776 zrušena. Potom téměř sto let byl objekt využí…
0.6km
více »
Telč - podloubí domů na náměstí
Měšťanský dům
Nachází se pod všemi domy orientovanými svým průčelím do náměstí Zachariáše z Hradce. Nejdelší je na severní straně, kde dosahuje délky 226 m. Na jižní straně je přerušeno uličkou U Masných krámů. Na východní straně je nejkratší, kdy vede pouze pod pěti domy.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
0.6km
více »
Telč - zámecká zahrada
Zahrada
Byla založena v renesančním slou v 70. letech 16. století na místě bývalého kolbiště. Patří k nejstarším objektům svého druhu u nás. Je obklopena ze dvou stran arkádami, v jejichž…
0.6km
více »
Telč - mariánský sloup
Socha
Byl postaven v letech 1716-20 z odkazu měšťanky Zuzany Hodové, která na jeho výstavbu věnovala část své zavěti. Autorem sloupu je sochař David Lipart z Brtnice. Na podstavci sloupu jsou svatí Jan Nepomucký, Jakub, František Xaverius, Roch, Sebastián a anděl Strážný.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.98 Telčsko
0.7km
více »
Telč
Tipy na výlet
Telč - dálnice D1, exit na Pelhřimov/Humpolec. Od dálnice 32 km, směr na Horní Cerkev a následně do Telče. Město Telč není asi nutno představovat. Zapsání do seznamu UNESCO si naprosto…
0.7km
více »
Návštěva Telče - Telčský dům
Tipy na výlet
Ráno jsme vyjeli autem ze Zahrádek u Strmilova a rozhodli se, že si uděláme výlet do Telče. Je známá svými Folkovými prázdninami... U centra se nám podařilo náhodně zaparkovat zdarma a vydali jsme se procházkou ul…
0.7km
více »
Historické město Telč.
Město
Po několika letech jsme se rozhodli opět navštívit krásné historické město Telč. Nejprve jsme si prošli náměstí Zachariáše z Hradce a obdivovali krásně…
0.7km
více »
Pohádkové náměstí v Telči
Náměstí
Jako v pohádce se budeme cítit při návštěvě historického jádra města Telče, hlavně jeho úžasného náměstí. Stačí jen přimhouřit oči, popustit uzdu fantazii a ta nás možná přenese do časů, kdy tady panoval pan Zac…
0.7km
více »
Telč
Město
Někdy hledáme zajímavá místa daleko za hranicemi a zapomínáme na to, co máme za humny. Když vyjde počasí, tak se ty fotografie snad ani nedají zkazit. Příkladem může být město Telč, dne 13. prosince 1992 zapsané s…
0.7km
více »
Telč - městská památková rezervace
Městská část
Městská památková rezervace v Telči patří mezi nejvýznamnějí historická města u nás. Vyhlášena za MPR byla v roce 1970. Díky své jedinečnosti se v roce 1992 jako jedna z prvních pěti l…
0.7km
více »
TELČ - renesanční perla
Cestopisy
Když se vysloví Telč, okamžitě se mi vybaví pohádkové náměstí… měšťanské domy se zachovalou fasádou, nádhernými štíty a dlouhými podloubími. A také si je třeba spojím s Prázdninami v…
0.8km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Telč (zámek)
Zámek
Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Zámek Telč byl zařazen do Seznam…
0.9km
více »
Telč (město)
Město
Telč leží na Jižní Moravě, východním směrem od Jindřichova Hradce. Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst, historické centrum města bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Městečko se rozkládá v jižní části Českomo…
0.9km
více »