Loading...

TIŠNOV 21 - 5.Výstup na Květnici

Cestopisy

Popolední odpočinek jsme protáhli až do půl čtvrté a po něm si uvařili kávičku. Jana po jejím vypití povzdechla, že ji pořád strašně bolí koleno. A protože nás zítra čeká celodenní výlet do „Velmezu“, bude si na noťasu upravovat fotky a odpočívat a já že prý mám jít na procházku sám.

A tak jsem šel, ale jen nalehko s fotoaparátem. Původně bylo mým úmyslem projít Riegrovu ulici s výstavnými vilami až nahoru k sanatoriu a vyšplhat se na rozhlednu Klucaninu, ale nožky mne neposlechly a z Komenského náměstí náměstí odbočily směrem k Millerovu domu. Neprotestoval jsem, neboť jsem tušil, kam mají namířeno…

Ještě než jsem rynek s výrazným Mariánským sloupem opustil, přeletěl jsem očima davy postávající o něco výš na tišnovském hlavním náměstí a mé slechy byly potěšeny hlasitou úvodní skladbou vystoupení skupiny Buty.

Jak jsem se blížil k Millerovu domu, zvuk postupně slábnul, a jen co jsem začal po trase naučné stezky kráčet z Jungmanovy ulice strmým svahem nahoru na Květnici, ztratil se zcela.

Což byla chyba, neboť jsem se v úvodním (asi šest stovek metrů dlouhém) stoupání v sobotním horkém zářijovém odpoledni potil jak to prase domácí a nutně potřeboval nějaký (alespoň hudební) doping. A v duchu si nadával do debilů, proč jsem si sebou - propáníčka, nevzal batoh s láhví minerálky!

 

Abych přišel na jiné myšlenky, lovil jsem z paměti fakta o kopci, na nějž právě lezu… a proč byl (a je) zrovna on pro Tišnov tak důležitý.

 

Jeho strmé kamenité a převážně zalesněné svahy se vypínají nad historickým jádrem města a v první řadě je „hora“ Květnice neodmyslitelnou přírodní kulisou Tišnova.

Na pozoruhodném kopci (dnes se statutem Přírodní památky) se ukrývá veřejnosti nepřístupná Květnická propast, Králova jeskyně a chodby bývalých dolů, naštěstí nejzajímavějšími místy této výrazné vyvýšeniny návštěvníky protáhne 7 km dlouhá trasa NS Květnice.

(Já neměl čas projít ji celou, ale výstup na první předvrchol – Velkou skálu, jsem si pochopitelně ujít nenechal.)

 

Jméno tato „hora“ se dvěma vrcholy dostala podle své bohaté květeny, jenže skutečnou horou není. Její vrcholové kóty jsou značeny toliko numery 446 m (Velká skála), 387 m (Malá skála) a vlastní vrchol se tyčí do 470 metrů nad hladinou moře. Extrémně strmé svahy kopce pokryté listnatým porostem - a ty holejší i lesostepí - se ale zdají díky optice mnohem vyšší.

Bohatství zdejší květeny má svůj prozaický důvod: Květnice je sice součástí brněnského masívu, ale zároveň i rozmezím mezi chladnější Vysočinou a mnohem teplejším Brněnskem. Navíc je geologické podloží masivní „ostrovní hory“ tvořeno nejen šedými či narůželovělými křemennými slepenci a pískovci (přeměněnými místy na kvarcit), ale hlavně devonskými vápenci, díky čemuž zde vznikl Tišnovský kras. Nachází se v něm několik hlubokých propastí a jeskyní, z nichž je veřejnosti – i když není přístupná, díky médiím známa hlavně ta Králova.

 

Foto: Franta

Nad Květnicí nejásají pouze botanici. Zemí zaslíbenou byla i pro mineralogy, kteří zde sbírali nádherné vzorky polodrahokamů a minerálů, jakými jsou třeba ametyst, křišťál, záhněda či baryt, který se zde ve štolách na úpatí kopce kdysi dokonce těžil. Kromě toho zde narazili i na kalcit, galenit, limit, azurit, malachot, ryzí měď, sádrovec, citrín, lublinit a mnohé další.

Je to tak - Květnice bývala úžasnou přírodní pokladnicí, ale dnes už je bohužel volný sběr minerálů pod vysokou pokutou zakázán. Není ale nutno lkát nad tímto zákazem – nejkrásnější ukázky zdejšího „vzácného kamení“ je možno shlédnout v rozsáhlé mineralogické expozici v klášterním muzeu v Předklášteří…

 

Nyní ale už zpět k mé cestě. Právě jsem totiž vystoupal k další Info tabuli a minul sestupující párek milenců. Odtud už k mé velké úlevě trasa v délce téměř tři čtvrti kilometru pokračovala vysoko nad městem po vrstevnici a poznenáhlu se po obvodu kopce vracela nad historické jádro města. Spolu s ní se vrátil i melodický rytmus koncertu Buty, odehrávající se na náměstí Míru a můj výstup byl až k vrcholu Květnice doprovázen mnoha jejich známými hity. (Jen ten nejslavnější - „Františka Dobrotu“ jsem zřejmě už při tom úvodním stoupání prošvihnul.)

Foto: Franta

Díky dostatečnému převýšení se mezi okolním lesním porostem a shluky keřů nalezly skulinky s dalekými výhledy. První směřoval k tišnovskému vlakovému nádraží a ke kopci Čihadlo.

O chvilku později už jsem se ocitl v místech fantastické přírodní „vyhledovny“ vysoko nad náměstím Míru. Hluboko pode mnou se můj zrak mohl pokochat všemi nejvýznamnějšími budovami dotvářející charakter historického tišnovského centra (hlavním rynkem s radnicí i blízkým kostelem sv.Václava), okolní modernější zástavbou, údolím Svratky i kopci nad jejím levým břehem, jimž dominovalo témě Klucaniny přizdobené rozhlednou.

 

Pak jsem přišel k rozcestí. Posledního půl kilometru k vrcholu stezka překonala několika táhlými serpentinami a pak už jsem stanul u posledního rozcestníku, odkud to byl k Velké skále kousek. Za dnešního krásného slunečního odpoledne jsem tu samozřejmě jediným návštěvníkem nebyl, krom mé maličkosti se zde vyskytovalo větší množství turistů jiných, hlavně rodičů s dětmi.

 

Já ale věnoval největší pozornost samotné Velké skále. Je nejvyšším skalním útvarem celé Květnice a hlavní stěna dosti rozložitého mrazového srubu s mnoha puklinami a bizarními výchozy dosahuje výše deseti metrů. Skála je tvořena devonskými kvarcity a na povrch vystupujícími křemencovými brekciemi a laminity. Já si ji nejprve pod úpatím stěn hezky dokola proti směru hodinových ručiček celou obešel a pak se stal dokonce svědkem toho, jak jedna zřejmě mineralogicky zanícená maminka svým dítkám v balvanech pod skálou ukázala geodu, z níž byl kdysi vyloupnut ametyst.

 

Ano, Velká skála byla skutečně moc pěknou ukázkou místních skalin, jen avizovaná vyhlídka z vrcholu mne zklamala, neboť pohled do okolní krajiny se otvíral již k zapadajícímu slunci a navíc byl omezen haluzemi notně vzrostlých stromů.

 

Pak už jsem z vrcholu serpentinami sestoupil k tomu půl kilometru vzdálenému rozcestí a od něj se po neznačeném, ale dobře vyšlapaném vrstevnicovém chodníku, vydal k nedaleké, na něj navazující modře značené turistické trase.

Cestou jsem minul několik nižších květnických skalních „vzorků“ a po dosažení modrého značení seběhl z lesa na horní konec Tišnova a Květnickou ulicí dolů na hlavní městský rynek. Skupina Buty si to své už odehrála a na pódiu zrovna řečnil starosta a zval všechny přítomné na Hodovou zábavu.

Některé stánky byly ještě v provozu a já mezi nimi narazil na karavan s nabídkou grilovaných kurčat a hranolků. Takže jsem půlku voňavého opeřence spolu s dvojitou porcí zakoupil (tím velmi snadno vyřešil naši dnešní večeři) a pak už spěchal do penzionu za manželkou...

 

 

Poslední aktualizace: 19.2.2022
TIŠNOV 21 - 5.Výstup na Květnici na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí TIŠNOV 21 - 5.Výstup na Květnici

Turistické rozcestí Květnice
Turistické rozcestí Květnice
Rozcestí
Nachází se poblíž hlavního vrcholu kopce Květnice. Prochází tudy zeleně značená cesta, která jedním směrem schází do Tišnova k…
0.3km
více »
Květnice
Květnice
Kopec
Krátký výrazný převážně zalesněný hřbet ve tvaru podkovy, s hlavním vrcholem (470 m) a několika dalšími na bočních rozsochách,…
0.4km
více »
Turistické rozcestí Pod Malou skálou
Turistické rozcestí Pod Malou skálou
Rozcestí
Nad městem Tišnovem se zvedá bájná a posvátná hora Květnice, která od roku 1950 je vyhlášena za chráněné území. Za toto období zde bylo zbudováno…
0.5km
více »
Květnická Velká skála
Květnická Velká skála
Skalní útvar
Málokteré město má v pozadí tak báječnou horskou kulisu jako Tišnov u Brna. Podle bohatého výskytu rostlinstva nese tato „hora“ se d…
0.6km
více »
Tajemná a čarokrásná klenotnice Květnice a okolí
Tajemná a čarokrásná klenotnice Květnice a okolí
Tipy na výlet
K dnešnímu výletu jsme si tedy nevybrali zrovna nejlepší den. Ráno -6°C a…
0.6km
více »
Květnice - Velká skála
Květnice - Velká skála
Skalní útvar
Kopec Květnice se zvedá nad městem Tišnovem a vytváří jeho…
0.6km
více »
Květnice - přírodní památka
Květnice - přírodní památka
Přírodní památka
Chráněné území se nachází ve vrcholové části a na příkrých svazích dominantního kopce Květnice (469 m), které pokrývají různorodé přirozené a přírodě…
0.6km
více »
Výhledy ze svahů Květnice
Výhledy ze svahů Květnice
Vyhlídka
Neodmyslitelnou přírodní kulisou Tišnova je „hora“ jménem Květnice, jejíž…
0.8km
více »
Květnice - barytové štoly
Květnice - barytové štoly
Důl, štola, šachta
O bájné hoře Květnici se vypráví, že v dávné minulosti se tu těžilo zlato i stříbro. I když ve středověku na několika místech v okol…
0.9km
více »
Tišnov - dům Na Pernštejně
Tišnov - dům Na Pernštejně
Měšťanský dům
Jednopatrový barokní měšťanský dům s mansardovou střechou, ve kte…
1.1km
více »
Tišnov - Müllerův dům
Tišnov - Müllerův dům
Měšťanský dům
Nachází se na Jungmannově ulici v západní části města. Původně v ob…
1.1km
více »
TIŠNOV 21 - 3.Procházka Tišnovem
TIŠNOV 21 - 3.Procházka Tišnovem
Cestopisy
Modrá značka nás z Předklášteří zavedla na most přes Svratku. I když na…
1.2km
více »
Tišnov – drobné památky, budovy, uličky a místa, která byste neměli minout
Tišnov – drobné památky, budovy, uličky a místa, která byste neměli minout
Socha
Téměř devítitisícové jihomoravské město Tišnov, nazývané mnohdy Brána…
1.2km
více »
Tišnovská městská spořitelna
Tišnovská městská spořitelna
Dům, budova
Jakožto člověk žijící ve funkcionalistickém Zlíně na svých cestách vyhled…
1.2km
více »
Svatováclavské hody ve městě Tišnov
Svatováclavské hody ve městě Tišnov
Výletní místo
Dobrým typem na výlet jsou městské slavnosti ve městě Tišnově - Sva…
1.2km
více »
Tišnov - dům U Jana
Tišnov - dům U Jana
Měšťanský dům
Je považován za nejmalebnější měšťanský dům v historickém jádru m…
1.2km
více »
Tišnovské uličky
Tišnovské uličky
Ulice
V jihozápadní části Tišnova sídlili od nepaměti drobní řemeslníci, zabývající se zpracováním kůže. Na rozdíl od bohatších obyvatel vlastnil…
1.2km
více »
Předklášteří - nová cyklostezka
Předklášteří - nová cyklostezka
Turistická trasa
Mikroregion Porta vybudoval u soutoku řeky Svratky s řekou Loučko…
1.2km
více »
Tišnovské náměstí Míru
Tišnovské náměstí Míru
Náměstí
Historické jádro Tišnova, schoulené pod výraznou kulisou kopce Květnice…
1.2km
více »
Rozhledna Klucanina
Rozhledna Klucanina
Tipy na výlet
Přijedeme do Tišnova a na kruhovém objezdu se dáme směrem na Černou Horu…
1.3km
více »
zavřít reklamu