Loading...
Jakožto člověk žijící ve funkcionalistickém Zlíně na svých cestách vyhledávám spíše budovy z doby mnohem dávnější, vystavěné v historických stavebních slozích. Pokud ale někde narazím jen na trochu slušně vypadající objekt funkcionalistický, nezapomenu se samozřejmě zastavit ani před ním.
Město Tišnov mělo na ukázku tohoto stavebního stylu mimořádné štěstí, neboť pouliční zástavbu Dvořáčkovy ulice a dnešního Komenského náměstí zkrášlilo moderní stavení esteticky téměř dokonalé. Vzniklo podle projektu dvou „Brňáků“ – architekta Jindřicha Kupošta a Bohuslava Fuchse ve třicátých letech minulého století a tato nárožní budova Městské spořitelny byla realizována roku 1933.
Jedná se o třípatrový a dvoukřídlý objekt, přičemž hlavní křídlo je souběžné se zástavbou rynku a boční křídlo postavené na něj kolmo trčí do ulice Dvořáčkovy. Každého nepochybně zaujme pohled na jeho zajímavou členitou podobu s velkými okny (a v nejhořejším patře s terasou) a také na tu zvláštní fasádu, která byla obložena bílým opaxitem.
Z urbanistického hlediska tahleta spořitelna i přes to, že se jednalo prvek zcela nový, nesmírně obohatila starou tišnovskou zástavbu a dodnes patří k nejhezčím „vzorkům“ z architektury mezi oběma světovými válkami.