Tři podzimní dny ve Štramberku - II. den
Nedělní ráno si přispíme, vstáváme asi po osmé hodině, vůbec se nám nechce. Po snídani procházíme dolů přes náměstí, ulicí Dolní Bašty pak směřujeme k Národnímu sadu u štramberské školy. Procházíme hlavní branou, odbočíme pěšinou vlevo kolem kapličky, chvíli rovně, a pak mírně stoupáme k vrcholu kopce Kotouče. Zastavíme se u Národní přírodní památky - přístupné jeskyně Šipka na severném svahu kopce. Je od tud i vyhlídka na město. Tato krasová jeskyně je v ČR nejslavnějším pravěkým nalezištěm. Vyjdeme několik schodů a lesní pěšinkou dojdeme až na vyhlídku s lavičkami a dřevěnou zvonicí. Po krátkém odpočinku scházíme dolů až na autobusovou zastávku.
Jedeme na Výlet do nedaleké Kopřivnice, asi po necelé půl hodině jsme na místě. Nejdříve procházíme parkem Dr. Edvarda Beneše k Šustalově vile, kde se nachází Lašské muzeum. Pořádají v něm umělecké výstavy a besedy. Stálá expozice je věnována bývalé továrně na hliněné zboží a malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi, také dalším rodákům. 350 talířů, krnků, mís, pohárů, džbánů od těch nejednoduších až po bohatě zdobené si prohlédnete vystavené ve skleněných vitrinách. Stejně tak zaujmou kachle různách tvarů a barev a kachlová kamna.
V místnostech s expozicí Zdeňka Buriana se ocitnete v době dávno minulé, kterou připomínají ozvučená videa s obrázky Z. Buriana a nerosty, vykopávky a obrázky na zdech a panelech. V podkroví muzea se konají příležitostné výstavy. Po prohlídce procházíme do středu Kopřivnice, kde vedle Infocentra stojí restaurace U Žaby. Zde si dáváme oběd - Frantova oblíbeného vrabce se zelím. Po obědě procházíme kolem Technického muzea Tatra, kde se nachází sbírka věnována počátkům dopravních prostředků v Českých zemích.
Další kroky nás vedou kolem hlavní silnice, vedoucí z centra Kopřivnice do Štramberka, jdeme k dalšímu zdejšímu Muzeu Fojtství. Zde si prohlédneme něco z historie Kopřivnice. Ve Fojtství se narodil zakladatel výroby kočárů a bryček v Kopřivnici - Ignác Šustala. Fojtství je nejstarší dochovaná stavba ve městě. V největší místnosti v přízemí, bývalém fojtově šenku si prohlížíme expozici věnovanou I. Šustalovi a počátkům továrny Tatra. Procházíme do bývalé Kuchyňky, kde ukazují typické kroje malovaného lidového folkloru. Třetí místnost je selská jizba, a tak se při prohlídce přemístíte o několik let zpět, poznáte tak styl bydlení, práci a život dávných předků.
V podroví ve výstavním ateliéru, kde bývají příležitostné výstavy, jsou fotografie Saudka. Další místnost je studovna a společenská místnost, slouží ke konání svateb, oslav narozenin, přednášek, atd. Po prohlídce se vracíme k autobusové zastávce. Měli jsme v plánu návštěvu zříceniny hradu Šostýna, ale špatné počasí nám to už nedovolilo, a tak se vracíme k autobusové zastávce. Na autobusový spoj se nám nechce čekat, využijeme zde stojící vláček Štramberáček, který jezdí po Štramberku a na vyhlídkové jízdy - Štramberk, Kopřivnice a zpět. Odpoledne ještě stihneme projít zbývající ulice Štramberka, Franta sedne na náměstí na lavičku a odpočívá, já neodolám a v místní pekárně U Káči kupuji plněné štramberské ucho právě vytažené z pece, je výborné, škoda, že Franta nechtěl ochutnat. Večer se opět stavíme v občerstvení na rožku náměstí na večeři. Já si dám klobásu a pivo a Franta si z " bohatého výběru " vybere buřty na pivní omáčce a Plzeňské pivo. Moc si chudák nepochutnal. Posedíme, poslední procházka večerním náměstím, pak na pokoj, balíme se na zítřejší den, na cestu do Nového Jičína a domů do Zlína.