Při současném koronavirovém nouzovém stavu je sice doporučováno zdržovat se co nejvíc doma a omezit venkovní pohyb, ale na druhé straně se tvrdí, že pobyt doma snižuje imunitu a zhoršuje psychiku, což také není dobré. To mohu potvrdit, po třech dnech pobytu doma mám skutečně absťák a musím ven.
Snažíme se to tedy nějak rozumně kombinovat. Občas vyrazíme do vilových čtvrtí na okraji
Plzně nebo na procházky do nám dobře známých míst těsně za městem, kde doufáme, že moc lidí nebude. Každý 2. - 3. den musíme prostě ven.
Tentokrát jsme vyrazili na
Krkavec (504 m), což je jeden ze tří plzeňských vrcholů, ležící na sever od města. Vrchol je zdaleka vidět, ať už se blížíte do města snad z kterékoli strany. I když říkám jeden z plzeňských vrcholů, tak do katastru
Plzně patří jen jeho východní svahy. Vrchol kopce patří již do katastru
obce Ledce, která je 3 km od vrcholu severním směrem. O této obci se prvně píše v letech 1180–1182. Až do r. 1968 se zde těžil kaolín. V okolí se těžilo i černé uhlí a pískovce.
A právě z Ledců jsme se letos rozhodli na vrchol vyrazit. Dokonce z tohoto směru poprvé. Běžně tam chodíme z plzeňské části Košutka, kam jezdí MHD. Nahoru je to pak cca 3,5 km. Jenže tahle cesta bývá poměrně hodně navštěvovaná. Uděláme tedy změnu.
Auto jsme nechali na parkovišti v Ledcích a po zelené vyrazili na kopec. Výhledy zpátečním - severním směrem byly pro nás překvapivě daleké. Na vrchol je to z této strany o něco blíž, ale je to trochu prudší – musí se překonat 210 výškových metrů.
Na zalesněném vrcholu Krkavce je od r. 1977 58 metrů vysoký televizní vysílač, ale co Plzeňáky láká, je rozhledna. Již r. 1893 se začalo se zhotovováním plánů na stavbu dřevěné rozhledny. K její stavbě však nedošlo. Současná 18 metrů vysoká kamenno-cihlová rozhledna se začala stavět pod záštitou KČT až r. 1900. Kameny poskytla obec Ledce z nedalekého lomu. V současné době (ne tedy v době koronaviru) je běžně přístupný ochoz, kam vede 101 kamenných schodů. Odvážlivci však měli možnost ještě vystoupat po 8 stupních kovového žebříku na druhou plošinu. Tu zdobila svatováclavská koruna. Ta byla časem snesena a byly tam umístěny antény. Pro veřejnost byla tedy uzavřena.
Po první světové válce byla vedle rozhledny postavena dřevěná turistická chata podle projektu architekta Hanuše Zápala. Během 2. světové války vše obsadila německá armáda. Po jejím odchodu rozhledna pár let sloužila turistům, ale již r. 1953 vše pro změnu zabrala naše armáda, která areál neudržovala a ten chátral. Když ho na poč. 90. let opustila, byl navrácen KČT v poměrně zoufalém stavu. Po dlouhé době byla rozhledna zpřístupněna veřejnosti, ale na rekonstrukci nebyly potřebné prostředky. R. 2000 objekt koupila plzeňská společnost GES-Electronics, a.s. Opravila budovy, které využívala pro svoji potřebu. Rozhledna pro svůj nevyhovující stav byla ještě dlouho uzavřena. Až na jaře r. 2012 ji i díky dotaci ve výši 150 tis. Kč opravili, dokonce na vrchol vrátili pověstnou svatováclavskou korunu. Od 30. června 2012 je věž zpřístupněna veřejnosti – s výjimkou onoho vrcholu, kde antény zůstaly. Objekt je v pronájmu, je tam dokonce mám dojem celoročně otevřené občerstvení. Je možno posedět venku, dokonce na nedalekém ohništi je možno si opéct i buřty – tedy pokud si je přinesete.
Když jsme se na vrchol vypravili, vůbec jsme nepočítali s tím, že bude občerstvení otevřené. K našemu překvapení bylo – samozřejmě všude byly cedulky, nasaďte si roušku, udržujte odstupy a nezdržujte se v blízkosti okénka. Museli jsme si chvilku počkat, než vyloží zboží z auta, ale to nám nevadilo. Dokonce otevřel ještě dřív, než měl na ceduli uvedeno.
Po příjemném občerstvení jsme se vydali po modré turistické značce na rozcestí U Záluží. Jen o kousek dřív je lom, odkud pravděpodobně se vozil kámen na stavbu rozhledny, Dnes je to i místo s dalekým výhledem. Pokračovali jsme po žluté na rozcestí Nad Ledeckou silnicí a po zelené zpátky k autu.
Nakonec nám to vyšlo na sympatických 8 km, kdy jsme šli převážně lesem. Musím říct, že jsme si to skutečně užívali.
Poslední aktualizace: 24.4.2020
Výlety okolo Plzně: 1. Ledce - Krkavec na mapě
Diskuse a komentáře k Výlety okolo Plzně: 1. Ledce - Krkavec
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!