Loading...
Nové Hrady – první české muzeum cyklistiky a skalní obydlí v obci Zderaz
Za překrásným rokokovým zámkem na skutečsku nazývaným „České Versailles“ bylo ve třech patrech v nedávno opraveném barokním zámeckém špýcharu otevřeno široké veřejnosti První české muzeum cyklistiky. Stovky a stovky exponátů zapůjčil muzeu pan Jiří Uhlíř z Čáslavi, který se věnuje tomuto koníčku od svých 15 let. Setkáte se tu s reprezentativní kolekcí historických velocipédů pocházejících z druhé poloviny 19. století. Pro současné cykloturisty by měla být návštěva přímo povinná! Málokterý z nich si totiž uvědomí, k čemu všemu se kola používala. Zatím co např. četnické kolo z doby rakousko-uherského mocnářství mělo držák na šavli, jízdní kola Wehrmachtu měla na svém rámu příchytky na několik pancerfaustů (protitankových granátů).
Mírumilovnější poslání měla kola pekaře či zmrzlináře, kteří své výrobky rozváželi zákazníkům ve specielních přístavbách. K zajímavým exponátům patří i švédské kolo z plasu, které však bylo celoročně nepouživatelné, neboť v létě se teplem kroutilo a v zimě mrazem praskalo.
Expozici dokresluje i historická opravna a prodejna kol, jakož i dobové mapy cyklotras, doplňků, plakátů, diplomů, fotografií, zákazových i příkazových tabulí a další kuriozity. Sběratel neváhal zachránit, asi z Kovošrotu, i kolo Ukrajina. Starší ročníky si jistě pamatují veršíčky: „Chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo Ukrajina“. Nikdo z nás by si asi tu dřinu nechtěl zkusit na vlastní kůži, ale zato si tu můžete zkusit šlapání na připevněném „kostitřasu“. I na děti je tu pamatováno exponáty dětských kol a dokonce šlapacího kolotoče v nejvyšším patře. To je věnováno i cyklistickým závodům a sportům. Jsou tu např. kola, která patřila mnohonásobným mistrům v kolové bratří Pospíšilových, kola artistická, ba i kolo, na kterém „havaroval“ Zdeněk Svěrák ve filmu Vratné láhve. V biografu si můžete odpočinout při shlédnutí historických filmů s cyklistickou tématikou.
Od sýpky se vydáme k parkovišti pod zámkem lípovou alejí s barokní křížovou cestou, jejíž jednotlivá zastavení ještě čekají na citlivé restaurátory. Přesto stojí za naši pozornost i proto, že je odtud krásný výhled na okolní krajinu.
Před dalším výletem je třeba se posilnit. Pokud jsme tak neučinili v zámecké restauraci s bohatou nabídkou zvěřinových chodů z vlastního chovu parohaté zvěře, zastavte se u Chaty Polanka, která se nachází v údolí říčky Novohradky na rozcestí do Boru u Skutče a Zderazi, necelé 2 km jihozápadně od Nových Hradů. Toto ubytovací zařízení s restaurací má i svoji historii. Již koncem 18. století se tu nacházela stejnojmenná hájenka, která s rozvojem turistiky změnila svoje poslání. O tom, že je místní restaurace vyhlášená, se přesvědčíte nejen podle množství parkujících aut ale i jídelníčkem a kvalitou podávaných jídel.
Odtud se vydejme pěšky, autem či na kole směrem k obci Zderaz. Obec se nachází na okraji Přírodní rezervace Maštale a může se pochlubit jedinečnými „skalními“ obydlími, jejichž obdobu bychom našli až ve slovenských Brhlovcích (viz dřívější článek autora). Po zaparkování na parkovišti na návsi se vydáme zpátky po komunikaci na Nové Hrady, tj. východním směrem. Po levé straně silnice můžeme mezi domky za přilehlými zahrádkami zahlédnout pískovcovou stěnu, která tu nevznikla geologickým zlomem ale výlučně lidskou činností. Lidé, kteří se tu chtěli před několika staletími usadit, dostali od vrchnosti přidělenou pískovcovou skálu s tím, že na vytěžené ploše si pak mohou postavit domek. Další generace se s tím však nespokojili a kutali do svislé stěny další příbytky, sklepy, dílny, chlívky, kurníky a další potřebné hospodářské prostory. Kutalo se tu dokonce ještě ve století minulém, jak vám potvrdí žijící pamětníci, kteří vám na požádání rádi předvedou dílo svých předků.
Z více než 50 skalních prostor se do dnešní doby zachovala třetina – 18. Ostatní byly zasypány. Když se v r. 2005 konal ve Zderazi sraz rodáků, zrodil se při této příležitosti nápad zviditelnit tuto bezpochyby zajímavou turistickou kuriozitu ve světě. Informace o původu skalních obydlí se čerpaly i ze Státního archívu v Zámrsku. Některé náznaky ukazují na dobu vzniku během třicetileté války (1618-1648), při níž zde obyvatelé mohli ukrývat nejen zásoby a dobytek ale i sami sebe. Ukázkovým obydlím s muzejní expozicí a snímky dalších objevených sklepů vás provede pan Menc z č. 31. Když přebíral tuto funkci, jistě netušil, že tu v brzké době bude provázet návštěvníky z Japonska, Afriky i Ameriky o čemž svědčí zápisy v pamětní knize.Zviditelnění Zderaze se povedlo na 100%.
Další expozice se nachází ve Zderazském domku choulícím se pod lípou hned vedle silnice nad místem, kde opustíme skalní expozici.
Vstupné je tu zatím dobrovolné, ale každý jistě rád za nevšední zážitek upustí nějakou tu korunu i v době krize. Už jenom proto, aby byly finance na další vyklizení a zpřístupnění dalších skalních „garsonek“.
Text i foto : Ing. Rostislav Novák