Za krásami přírody v okolí Provodova
Ze Zlína vyjíždíme autobusem do nedalekého Provodova.Od konce dědiny se vydáme po silnici směrem na Březůvky,potom odbočíme vlevo kolem stavení polní cestou.Po velké louce vystoupáme až k lesu.Když se ohlédneme zpět,vidíme nádherné panorama celého Provodova.Dále stoupáme mírnou lesní pěšinou.Na hřebeni kopce potkáváme projíždějící "turistky " na koních,dále tu je zajímavě tvarovaná velká skála, na které stvával ve středověku dřevěný hrad.
Z historie Rýsova:Kolem roku 1517 se v análech nalézá zmínka o "pustém hradu Rýsov".Na polích pod Rýsovem byla nalezena celá řada keltských mincí.Archeologický výzkum z roku 1983 ukázal,že hrad vznikl po polovině 13.stol. Po požáru se ale nic nedochovalo.Definitivně zanikl a už nikdy nebyl obnoven.
Přírodní památkou je Čertův kámen - v lesním porostu na SV úbočí kopce Rýsova.Je to pískovcový až slepencový skalní útvar.Výrazné červenohnědé zbarvení je způsobeno vyšším obsahem oxidů železa.Zdobí ho i skalní dutiny.Obklopuje ho listnatý les - hlavně dub,zimní buk lesní,břízy bělokoré,habr obecný a borovice lesní zkrášlují úpatí skal.
V prudkém svahu na tomto nádherném místě se podél cesty nachází další Skalky,rozložené vysoko nad údolí potoka. Když jsme si prohlédli tyto pozoruhodné skalní útvary, vydáváme se strmě sestupujícím hřebenem dolů k potoku a po přebrodění k silnici. Pak nahoru do kopce na Maleniska,kde se v hospůdce u kostela posilníme kávou.Zastavují se tam i jezdci s krásnými koňmi.Také si v tom letním vedru potřebujou odpočinout a napít se.
Krásný poutní kostel,stojí vysoko ve svahu kopce,1,5 km od Provodova.Podle pověsti se ve zdejší studánce jedna mlynářka s nemocnýma očima uzdravila zrak,později hrabě Serenei tu nechal u pramene léčivé vody vystavit kapličku.Trousili se zde proto poutníci,a tak se z kaple stal v průběhu času barokní kostelík.K pramenu vedou schůdky,je skryt pod přístřešek.Nad kostelíkem se můžeme projít křížovou cestou - strmě po lesní cestě vzhůru,po žluté značce dojdeme až do Luhačovic.Stojí zde i rozcestník,my jsme se od něho vydali navštívit známý hrad Starý Světlov - tedy jeho zbytky, místo je od Malenisek vzdáleno jen 1 km.
Leží nedaleko Pozlovic u Luhačovic.Hradní zřícenina je dobře přístupná po značených cestách.My jdeme od poutního kostela v Maleniskách po zelené asi 1 km.HradSvětlov byl kdysi rozsáhlým panstvím.Sloužil jako pohraniční pevnost proti nepřátelským nájezdům z uherské strany .Byl ale opuštěn a pustl.Takže dnes tu nalezneme mohutný hradní příkop s oválným hradním jádrem.Vyškrábeme se po chodníku k vrcholu pahorku na velkou hradní plošinu - zde bylo kdysi hradní jádro.Nyní je zde lesní porost s nádhernými starými stromy s velkými spletitými kořeny.
V areálu hradu je spousta prohlubní,kamenné hromady rozpadlého zdiva a malé části základových zdí. Po zániku feudálního sídla si hradní zdi postupně obyvatelé z okolních vesnic rozebrali a použili jako stavební materiál.Nemůžeme se tomu divit,nebotˇ obyvatelé zdejšího kraje byli vždycky chudí.
Původní hrad Starý Světlov vypadal tak,že hradní jádro bylo chráněno mohutnou zalamovanou zdí asi 2 m tlustou, za ní byl ukryt palác se sklepením a další hospodářské budovy.Hrad neměl hlavní věž a byl to typ hradu s ochrannou plášťovou zdí.Jako do většiny hradů i sem přístup vedl přes padací most přes bránu s věžicemi.Přesto,že se z tohoto hradu nezachovalo téměř nic ,i dnes stojí toto místo s ruinami hradu za návštěvu.Hlavně v období jara nebo na podzim,kdy příroda dodává tomuto místu romantickou atmosféru.
Odtud se vydáváme do Dolní Lhoty u Luhačovic na autobus.Protože nám bohužel poslední autobus do Zlína ujel,nezbývá nám ,než si dnešní zážitkově nabitý den zpestřit ještě dalším zážitkem - stopem domů.Naštěstí nám po chvíli zastavil sympatický mladý kluk a bere nás až do Luhačovic.Odtud nám naštěstí jel za chvíli poslední autobus - až do Zlína.