Skalnatý pás na předvrcholu Rýsova
Turistické cíle • Skalní útvar
Předvrchol kopce Rýsova, vypínající se ve Vizovických vrších nad Provodovem, návštěvníka zaujme nejen poněkud „zvláštním“ pomníkem protifašistického odboje, ale i soustavou zajímavých pískovcových skalek a balvanů. Ty tvoří – směrem na jihozápad od pomníku - podél dobře vyšlapané pěšiny asi 200 metrů dlouhý pás, ukrytý pod příkrovem vzrostlého bukového hvozdu.
Na dohled miniaturní skalní hradbičky, na níž byl zbudován pomník, se na hřebeni nachází skalnatý suk, z něhož se vypíná skalka, která jako by byla miniaturou blízkého a známého Čertova kamene. Za tímto „Malým Čertovým kamenem“ je odvrácená strana suku ozdobena nejvyšší, přibližně čtyři metry vysokou skálou. Dále již na klesajícím hřebeni člověk míjí další, mnohem nižší, přesto ale velmi půvabné skalky a balvany. Jejich pitoreskní podobu má na svědomí masivní masáž způsobená dlouhodobým selektivním zvětráváním pískovců. K vidění jsou tu drobné formy zajímavých geomorfologických jevů jakými jsou různé drobné i hlubší dutiny kruhového tvaru, římsy, pukliny a škrapy. Ty krášlí nejen temena skalních výchozků, ale mnohde i jejich stěnky. Jen sítě voštin tady nejsou nikde vidět, což možná návštěvníka alespoň trochu geologicky obeznámeného se zdejší krajinou, překvapí.
I tyhle „podrýsovské“ skalní výchozky jsou totiž tvořeny luhačovickými vrstvami s hrubozrnnými arkózními a drobovými pískovci spadajícími do račanské jednotky magurského flyšového pásma… a třeba na nedaleké skalce Bábě a ve skalní dědince Mlčačky krásně vyvinuté vošiny k vidění jsou.