Loading...
Moravská vesnička Záhlinice se nachází na jižní Hané, v nivě řeky Moravy, při ústí Mojeny. Od roku 1990 je to místní část Hulína. Památky nacházející se v nevelké obci jsou - kostel Nanebevzetí Pynny Marie, hospoda s hezkou pseudobarokní fasádou z 19. století. Za návštěvu stojí zdejší Muzeum Františka Skopalíka umístěno v bývalém Obecním domě, stojící naproti kostela. Muzeum je v obci zřízeno od roku 1935, v 60. letech bylo uzavřeno. Roku 2007 byl založen Spolek Skopalova muzea, který obnovil Muzeum a památku slavného rodáka a starosty Záhlinic. Od roku 2012 bylo po rekonstrukci budovy Muzeum znovu otevřeno. Je v něm vystaven záhlinický betlém, starý přes 100 let. František Skopalík byl místním rodákem, jako starosta působil v obci 30 let. Byl i významným národopiscem, vydal dvě části knihy - Památky obce Záhlinice, kde popsal rodnou obec, jak se v obci žilo a hospodařilo, stavby a místnosti, selskou práci od jara do zimy, stravu místních obyvatel, kroje, zvyky a obyčeje, pořekadla, důležité zprávy o obecních věcech a jiné zajímavosti.
V obci působí spolky hasičů, myslivců Sokola, Spolek přátel F. Skopalíka - který pečuje o místní Muzeum. Je v něm k vidění spousta věcí z domovů místních obyvatel - každá místnost je zařízena v jiném duchu. Jedna je starou školní učebnou s historickou lavicí, na které jsou naskládány slabikáře od prvních po dnešní a předměty z místního kostela. Také si prohlédnete místnost se starou hasičskou technikou a stařičký pokojík zařízený jak to mívaly prababičky. Nejúspěšnější jsou zdejší pořádané výstavy z klubu zlatých rukou našich babiček, na téma Vánoce kdysi a dnes. Zajímavostí obce je i Záhlinický pivovar, který je dvojnásobný držitel ocenění Zlatá pivní pečeť 2017. Provoz Pivovaru byl zahájen roku 2016, navazuje na tradici vaření piva na Jižní Hané v Záhlinicích. V roce 2019 proběhne akce 24. ročník Slavností piva a zároveň 3. ročník Slavností piva pod Komínem v Záhlinicích.
Příznivci pěší turistiky i cyklovýletů si návštěvu obce, či zdejšího Muzea mohou spestřit procházkou nebo projížďkou na kole v Přírodním parku, nacházejícím se asi kilometr od obce. Je to soustava čtyř rybníků, kde se ocitnete v krajinném prostředí podobném krajinnému rázu mezi obcemi Hulínem, Tlumačovem, Kvasicemi, připomínající malebnost Jižních Čech. Přírodní park v Záhlinicích má rozlohu 500 ha, zahrnuje území na středním toku Moravy. Komplex rybníků, přilehlých luk a lužního lesa je na jižní straně chráněn řekou Moravou. V lužním lese s mnoha tůněmi a slepými rameny se dochovaly staré lesní porosty s převahou dubu a jasanu, břehy vodních ploch lemuje rákos a orobinec, který v nejjižnějším cípu rybníku Svárov tvoří ostrůvkovité porosty, na zamokřených loukách rostou rozptýleně hlavně vrby. Bylo zde zjištěno 11 druhů chráněných obojživelníků a tři druhy chráněných plazů. Záhlinické rybníky jsou i významnou ornitologickou lokalitou, odborníci tu zaregistrovali kolem 270 druhů ptáků, z toho polovinu hnízdících. Mezi hnízdící druhy patří např. kormorán velký, volavka popelavá a bílá. atd. Lužní lesy obývají mnozí chránění savci, zejména netopýři. Rybníky jsou odděleny hrázemi, napájejí říčky Rusava a Mojena, nejvýznamnější rybníky jsou Nový, Pláňavský a Doubravický. Na území přírodního parku leží přírodní památka Stonař, přírodní rezervace Zámeček a navržená přírodní rezervace Filena.