Zájezd do Velkého Března a Zubrnic
Výlet na Zámek Velké Březno a Zubrnic – nejmladšího skanzenu v Čechách.
Musím Vám napsat jaký jsem měla „prima“ zájezd!!
Neuváženě jsem se přihlásila na zájezd důchodců již do výše zmíněných míst a to proto,že neměli plně obsazený autobus.Zlákal mě Zámek Velké Březno, kde jsem ještě nebyla a Tiské stěny, kde jsem sice již byla,ale chtěla jsem si to znovu zopakovat,protože tam je krásně.Ale přepočítala jsem se.Zájezd byl zájezdem jen podle názvu. V Zámku Velké Březno měli zavřeno, tak jsme si prohlédli park, který je sice hezký, leč my měli náplň jinou a té jsme se nedočkali.
Takže jsme jako náhradu jeli do Zubrnic.Ale tam jsme navštívili jen vodní mlýn a tím celá prohlídka Zubrnic skončila.Ale nebojte se,nebudete ošizeni o popis místa,neboť já Zubrnice již navštívila dříve a tak Vám zážitky a popis skanzenu předám.
Je to hezké místo k navštívení a oživení si památky našich předků.
A tak Vás spolu se mnou pozvu do muzea lidové architektury v Zubrnicích, malebné vísky v kopcovité nádherné krajině Českého středohoří, které je nejmladším skanzenem v Čechách, stále se doplňuje a jeho základem je stará historická vesnice, v niž jsou využity nejhodnotnější stavby středu obce a jejího okolí.Obec vznikla v 11. a 12.století.Muzeum vznikalo od poloviny sedmdesátých let.Základním impulsem byla záchrana zubrnického kostela Sv.Maří Magdaleny. V souboru staveb lidové architektury jsou zastoupena stavení roubená, hrázděná i zděná. Život našich předků Vám připomene roubená budova statku č.61, kde si kromě předmětů denní spotřeby našich dědů můžete prohlédnout i historické zemědělské stroje a nářadí, připomínající život a práci na hospodářké usedlosti. Dále ve vesnickém obchodě, postaveném v 19.století uvidíte, jak se dříve nakupovalo.
Veřejnosti je zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti s interierovými a exterierovými expozicemi včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Je možné navštíviti expozici školy,kterou si můžete oživit z filmu Jana Svěráka „ Obecná škola“.Také můžete navštívit již zmíněný původně gotický kostel Sv.Maří Magdaleny s pravidelnými výstavami. Kostel nechal přestavět biskup Vratislav z Mitrovic a autorem přestavby je nejspíše stavitel z okruhu Oktaviána Broggia.
Dominantou středu návsi je přenesená barokní studna z r. 1695,která byla převezena ze Střížovic u Ústí nad Labem. Nedaleko pod vsí je zajímavá technická památka - malé nádraží, postavené v r.1890 k lokální dráze Velké Březno - Úštěk s muzejní expozicí Dopravy.
Opodál proti proudu potoka mineme Boží muka z doby kolem r.1700,jehož sloupovitý tvar symbolizuje umučení Krista u sloupu a pokračujeme k unikátnímu malému roubenému mlýnu na horní pohon, napájeného z Lučního potoka. Vlastní obytná část mlýna je patrová roubená stavba s roubeným přístavkem – mlýnicí.
Objekty jsou ve správě Památkového ústavu v Ústí nad Labem.
Vstupné plné 20 Kč - Otevírací doba duben:sobota,neděle svátky 9 – 16hod.
Květen – září : denně kromě pondělí 9 – 18 hod
Říjen : sobota, neděle,svátky : 9 – 16 hod
Snížené vstupné 15 Kč
Rodinné - " - 55 Kč
Sleva pro skupiny
Prohlídkové okruhy s průvodcem 60 min.
Tak jsem Vám popsala jaké to je v Zubrnicích,moc hezké,jeďte se tam podívat! Dýchne na Vás atmosféra našich dědů a babiček,zavzpomínáte na doby dávné, kdy jsme tady ještě nebyli,ale určitě se Vám to bude líbit
No a my jsme tím naším autobusem pokračovali dál do Tisé,na což jsem se velmi těšila a doufala,že se krásně projdu mezi skalami,počasí bylo pěkné, jako stvořené k procházce.Jenže obcí Tisou jsme profrčeli a Tiské stěny viděli jen z jedoucího autobusu.I když jsem tam také již byla,znovu bych se tam ráda prošla.Skály mě zkrátka přitahují a příroda vůbec a památky a zajímavosti atd, atd.
Pak se stavělo v hospodě v Petrovicích na obědě a sedělo se a sedělo. No,co bych měla ještě dodat.O další cestě zpět už ani nebudu psát,zkrátka celý zájezd stál za velký kulový!!!!!!!!!!!!! A pro mě poučení – nikdy už nikam nejet s důchodcema , ač důchodce / achich ouvej/ už dávno jsem!