Loading...

10 tipů na focení makra rostlin

Tipy a novinky

Na jaře se to v přírodě hemží životem, a tohle období je tak ideální příležitostí pro focení makrofotografie. Pokud vás fascinuje květena a další malé přírodní objekty, které jsou s ní spjaté, je tenhle článek přesně pro ty z vás, kteří chtějí svoje makrofotky posunout na další level.

#1 Světlo je klíčové

Možná vám bude připadat, že s tím stále otravuji, ale je to zkrátka tak a tady to možná platí ještě víc než třeba u portrétu, kde si můžete vypomoci přesunutím člověka do stínu keře nebo použitím difúzní desky. Kytku nepřesunete, vyplatí se proto opravdu vyčíhat TEN moment, kdy se světlo odráží v úhlu, který potřebujete, nebo vytváří jiný zajímavý efekt, kterým fotku ozvláštníte. A toho úhlu (a krásných barev) zcela určitě nedosáhnete v pravé poledne.

#2 Hezký objekt na hezkém pozadí

To si ale trochu protiřečí, možná si říkáte. Vždyť s objekty hýbat nemůžu, tak jak si asi můžu vybrat pozadí. Někdy je sice hledání beznadějné, ale vsadím se s vámi, že když se posunete o trochu doleva, doprava, nebo se podíváte na objekt třeba trochu seshora, ten ošklivý hydrant vám fotku hyzdit přestane. Pozadí rozhodně nesmí být v žádné případě (ať už tvarovém, tematickém nebo barevném) rušivé - pokud to není váš umělecký záměr -, odvádí pozornost od samotného objektu.

#3 Svět z jiného úhlu

Na makrosvět se v každém případě díváme jinak než na svět naší velikosti. Dost často se na něj díváme svrchu, pohled z jiné strany ale fotce prospěje. Nejen kvůli hledání lepšího pozadí, ale také proto, že stokrát vyzkoušený úhel pohledu unikátní fotku velmi pravděpodobně nevytvoří.

#4 Hledejte vzory

Na výtvarce nám vtloukali do hlavy, že kreslit cokoliv přírodního pomocí kružítka nebo pravítka je nesmysl, protože dokonalé tvary v přírodě neexistují. Je to pravda. To ale neznamená, že se v přírodě nevyskytují harmonické kombinace, příjemné oblé linie nebo sladěné barvy. Pokud se na to zaměříte, možná zjistíte, že jich je víc, než jste si představovali. Opakující se motivy, linie a barvy jsou výborným kompozičním prostředkem a rozhodně je radno jich využít. Kompozice a světlo jsou základem fotky - pokud se těchto dvou klíčových vlastností budete držet, můžete udělat mnohem lepší fotku levným kompaktem než fotograf se špičkovou technikou za statisíce, který nedbá ani na jedno, ani na druhé.

#5 Vypíchnout objekt na pozadí

K tomu krásně poslouží hloubka ostrosti - stejně jako třeba u portrétu. Pokud ale máte na foťáku nasazený makroobjektiv, nedržte clonové číslo při zemi. Makroobjektivy jsou stavěné (velice zjednodušeně řečeno) přesně opačným způsobem než běžné objektivy, proto je i hloubka ostrosti mnohem menší na vyšší clonu. Makro objektivy umí zaclonit i na f/64, zatímco běžné objektivy končí na f/22. Krásně malé hloubky ostrosti je potřeba dosáhnout s daleko vyšší clonou, jinak by nebylo zaostřené prakticky nic.

#6 S makrotechnikou nejdál dojdeš

Makrofotografie je natolik specifický žánr, že na něj najdete spoustu specializovaného vybavení. A výrobci velmi dobře vědí, co dělají, proto vám technika ke kvalitním snímkům výrazně pomůže. Ať už je řeč o makroobjektivech, makroblescích nebo kvalitních stativech, určitě doporučuju se na jednotlivé příslušenství i základní techniku podívat podrobněji.

Stativ vám umožní nakomponovat snímek na milimetr přesně, makroobjektivy mají zase díky speciální stavbě unikátní funkci. A pokud se vám nechce investovat do (často finančně náročnějších) makroobjektivů, podívejte se v článku Jak vybrat nejlepší techniku na focení makrofotografie na tipy, jak si je "vyrobit" z těch běžných. Najdete tam kromě toho i další informace k makru i jeho principům.

#7 Ostřete manuálně

Autofokus je skvělý pomocník, pokud potřebujete něco rychle zaměřit. Makrofotka je trpělivá disciplína (nebo alespoň natolik trpělivá, kolik trpělivosti s vámi má pózující motýl, u rostlin se ale kromě netýkavky a odkvetlé pampelišky nemusíte bát, že vám uletí), nebojte se proto ostřit manuálně. Mnohem lépe si tak vychytáte, co chcete mít zaostřené, autofokus může být leckdy lehce nepřesný. A když záleží na každém milimetru, je to mnohem víc znát.

#8 Skládání není jenom pro děti

Pokud si s fotkou chcete víc vyhrát, klidně se pusťte do skládání snímků. Můžete tak dosáhnout toho, že objekt bude celý ostrý (nebo ta část z něj, kterou ostrou mít chcete a na kterou byste jinak museli použít hodně velkou clonu), a přitom nebudete kvůli vysoké cloně muset přidávat ISO. Na hemžící se mravence to sice použít nepůjde, ale rostliny jsou převtělené modelky a vydrží vám pózovat dlouho.

#9 Pokud fotka není dost dobrá, nebyli jste dost blízko

U rostlin tomu tak skutečně je, nebojte se jim přiblížit. Eliminujete možnost, že se vám v záběru objeví něco neestetického, a plně využijete potenciál makroobjektivu. Záleží samozřejmě na tom, co máte v úmyslu fotit, pokud se ale soustředíte na detail, nespoléhejte se na výřez v postprocesu - přiblížením si totiž nejen zachováte maximální možné rozlišení, ale také zaujmete polohu (a úhel), který byste z dálky nemohli. Ač se to může zdát podobné, stejná fotka rozhodně nevznikne. A v tom je ten vtip.

#10 V životním rytmu rostlin

Poznejte svět, který chcete fotit. Rozkvetlé třešně nepůjdete fotit na podzim, to dá rozum. Každá rostlina má svůj životní cyklus a je na vás, jak budete sledovat její chování během roku, abyste ji zastihli přesně v tom stadiu, v jakém ji chcete zdokumentovat.

Protože ale existuje spousta lidí, kteří mají stejného koníčka jako vy, je docela možné, že na některé skupině na Facebooku nebo na zájmových fórech se aktuální stadium vývoje i lokace budou přesně probírat. A můžete se tam s ostatními pak podělit o své fotografické úlovky a inspirovat se třeba u ostatních. A co víc, můžete tam získat důležitou zpětnou vazbu, která vás posune zase o kus dál.

Autorka textu: Anna Jirásková

Článek vyšel na blogu Centra FotoŠkoda.
Poslední aktualizace: 30.3.2021
10 tipů na focení makra rostlin na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí 10 tipů na focení makra rostlin

Travel&Joy Backpackers Prague
Travel&Joy Backpackers Prague
Rady a tipy
Travel&Joy Backpeckers je v současnosti jedním z nejlepších hostelů, které v Praze nabízí ubytování ( společně s Staysafe, Hostel Or…
0.1km
více »
Praha (Nové Město) – kubistický sv. Jan Nepomucký u Diamantu
Praha (Nové Město) – kubistický sv. Jan Nepomucký u Diamantu
Socha
Je všeobecně známo, že sochy oblíbeného českého světce Jana z Nepomuku…
0.1km
více »
Praha - kostol sv. Michala v ulici V Jirchářích
Praha - kostol sv. Michala v ulici V Jirchářích
Kostel
História kostola sv. Michala v Jirchářích sa datuje so začiatkom 12.…
0.1km
více »
Praha - Kostel Nejsvětější Trojice
Praha - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Barokní novostavba Jana Jiřího Aichbauera a Kryštofa Dientzenhofera z let 1708 až 1710 podle plánů Oktaviána Broggia pro dnes již…
0.1km
více »
Praha - Spálená 18, Purkyňova 2
Praha - Spálená 18, Purkyňova 2
Dům, budova
Puristická kancelářská budova bývalé pojišťovny Dunaj, architekt Adolf Foehr, z let 1927 - 1928. Budova nahradila dvoupatrový…
0.1km
více »
Praha - Spálená 16
Praha - Spálená 16
Dům, budova
Funkcionalistický obchodní a kancelářský dům Olympic. Architekt Jaromír Krejcar, dům postaven v letech 1926 až 1927. Krejcarova…
0.1km
více »
Praha - Spálená 4, Lazarská 9, M.D.Rettigové 1 - Diamant
Praha - Spálená 4, Lazarská 9, M.D.Rettigové 1 - Diamant
Dům, budova
U Diamantů, Diamant - kubistický nájemní dům s obchody, arch. Matěj Blecha - Emil Králíček 1912 - 1913.Pozoruhodným prvkem je…
0.1km
více »
Praha - Spálená 17, 19
Praha - Spálená 17, 19
Dům, budova
Dům gotického původu získal dnešní barokní podobu ve druhé polovině sedmnáctého a ve třicátých letech osmnáctého století.…
0.1km
více »
Praha (Nové Město) - První česká vzájemná pojišťovna
Praha (Nové Město) - První česká vzájemná pojišťovna
Dům, budova
V pražské Spálené ulici (č. 14), kudy kdysi vedla významná středověká stezka spojující Pražský hrad s Vyšehradem, dnes najdeme –…
0.1km
více »
Praha - Spálená 27
Praha - Spálená 27
Dům, budova
Nájemní dům gotického původu, přestavěný do dnešní podoby roku 1869 V.Láskou. Gotický předchůdce dnešní budovy zaujímal zřejmě…
0.1km
více »
Praha - Staré Město
Praha - Staré Město
Městská část
Staré Město se rozkládá na pravém břehu Vltavy. Tato městská část je nejb…
0.1km
více »
Praha - Ostrovní 21
Praha - Ostrovní 21
Dům, budova
Nájemní dům navržený ve stylu geometrické secese Rudolfem Kestřánkem v roce 1911. Objekt převzal historické číslo (odpovídající však…
0.1km
více »
Praha (Nové Město) - kašna, socha a morový sloup sv. Josefa na Karlově náměstí
Praha (Nové Město) - kašna, socha a morový sloup sv. Josefa na Karlově náměstí
Kašna
Jednou z mnoha zajímavých památek, nacházejících se na bývalém Dobytčím…
0.2km
více »
Praha - Karlovo námestie
Praha - Karlovo námestie
Náměstí
Karlovo námestie vzniklo v roku 1348, po vzniku Nového Mesta pražského ho…
0.2km
více »
Praha - Křemencova 9 - Pivovar U Fleků
Praha - Křemencova 9 - Pivovar U Fleků
Dům, budova
Pivovar s pivnicí !U Fleků! - U Domažlíků, Na Křemenci - barokní přestavba…
0.2km
více »
Novoměstská radnice
Novoměstská radnice
Dům, budova
Nové Město pražské je neodmyslitelně spojeno s největším panovníkem český…
0.2km
více »
Praha - ubytovanie na ulici Opatovická
Praha - ubytovanie na ulici Opatovická
Dům, budova
Počas sezóny je niekedy problém zohnať si vo väčších mestách ubytovanie,…
0.2km
více »
Praha - Jungmannova 9 - Husův dům
Praha - Jungmannova 9 - Husův dům
Dům, budova
Dům složitého stavebního vývoje, přestavěn byl Bohumírem Kozákem v kubistickém stylu na tzv. Husův dům v roce 1923. Ve dvoře vznikla…
0.2km
více »
Praha - Jungmannova 15
Praha - Jungmannova 15
Dům, budova
Nájemní dům s tiskárnou v secesním stylu podle plánů Osvalda Polívky z roku 1907. Dům stojí na místě bývalého židovského hřbitova.…
0.2km
více »
Praha – mázhaus Novoměstské radnice
Praha – mázhaus Novoměstské radnice
Radnice
Pražská Novoměstská radnice na Karlově náměstí je všeobecně…
0.2km
více »
Praha - Pivovar a Reštauracia U Fleků
Praha - Pivovar a Reštauracia U Fleků
Ostatní
Varenie piva a pivovarníctvo má v Českej republike bohatú tradíciu a históriu. Jedným z najstarších a najznámejších pivovarov je piv…
0.2km
více »
Praha – Nové Město – gigantická pohyblivá hlava Franze Kafky
Praha – Nové Město – gigantická pohyblivá hlava Franze Kafky
Zajímavost
Naše hlavní město bylo relativně nedávno – tedy koncem roku 2014 -…
0.2km
více »
Praha (Nové Město) - rozhledna ve věži Novoměstské radnice
Praha (Nové Město) - rozhledna ve věži Novoměstské radnice
Rozhledna
Přesto, že věž pražské Novoměstské radnice nedosahuje žádných zázračných…
0.2km
více »
Praha, Nové Město - Jungmannova
Praha, Nové Město - Jungmannova
Ulice
Jungmannova ulice spojuje křižovatku ulic Lazarská, Vodičkova s Jungmanovo náměstím. Současný název nese od roku 1878.Na nároží s Národní třídou …
0.2km
více »
Kostel Sv. Martina ve zdi
Kostel Sv. Martina ve zdi
Kostel
Kostel sv. Martina byl postaven v období mezi roky 1178 až 1187 v osadě Ú…
0.3km
více »
Zážitek z čerstvě upražené kávy v centru Prahy
Zážitek z čerstvě upražené kávy v centru Prahy
Tipy na výlet
Milovníky dobré kávy potěší kavárna Friends Coffee House …
0.3km
více »
Kostel Sv. Ignáce
Kostel Sv. Ignáce
Kostel
Uprostřed východní strany Karlova náměstí stojí raně barokní Kostel sv. Ignáce. Budova tohoto…
0.5km
více »
Národní Divadlo, Praha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Národní Divadlo, Praha
Dům, budova
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1…
0.5km
více »
Praha
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vlta…
0.7km
více »
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy,…
0.9km
více »
zavřít reklamu