5 tipů, jak si užít tu pravou zimu v Německu
Německo v zimě nenabízí pouze proslulé vánoční trhy, které určitě stojí za návštěvu, ale také množství aktivit v přírodě a na sněhu. Od bruslení na zamrzlých řekách či jezerech, lyžování, výlety na sněžnicích či sáňkování. A až budete vším tím pohybem na vzduchu unavení, můžete se vypravit do muzeí, kterých je v Německu na 6800. Vybrali jsme pro vás ta méně známá.
Zimní romantika
Jaro, léto i podzim mají v Německu své kouzlo, ale pro mnohé je nejromantičtějším ročním obdobím zima. Když venku mrzne, Němci se za dlouhých zimních večerů rádi setkávají. Ať už v soukromí s blízkými u plápolajícího ohně, při pití čaje při svíčkách nebo při vyprávění příběhů. Ve větších skupinách jsou oblíbeným doplňkem k „venkovnímu programu“ termální lázně se saunami, návštěvy divadel a kulturních aktivit v teple. Když však napadne sníh, malé ani velké nic nezastaví! Je čas na koulovačky, stavění sněhuláků v předzahrádkách, sáňkování, lyžování nebo turistiku zasněženými lesy. Předvánoční období je obzvlášť romantické. Vyrábějí se adventní kalendáře, pekárny voní skořicovým cukrovím a vánoční trhy lákají návštěvníky na klobásy a svařené víno.
Vzhůru za sněhem!
Sportovním nadšencům se v zimě plní sny. Například v Oberhofu v Durynském lese. Tato oblast zimních sportů v centru Německa patří k nejznámějším v zemi. Je považována za mimořádně sněhově bohatou. Trénují zde i špičkoví sportovci z disciplín jako je biatlon, sáňkování, boby, běh na lyžích a severská kombinace. Oberhof nabízí dvě sjezdovky, jedinou halu pro běžecké lyžování mimo Skandinávii a rozsáhlou síť běžeckých tratí.
Nachází se zde také dva kilometry dlouhá přírodní sáňkařská dráha, která je oblíbená zejména u rodin s dětmi. Pravým eldorádem pro lyžaře a snowboardisty je také vysokohorské lyžařské středisko Zugspitze nedaleko Garmisch-Partenkirchenu v jižním Německu. Čeká tu na vás dvacet kilometrů sjezdovek se zárukou sněhu, mimořádně dlouhá sezóna od listopadu do začátku května a nádherný panoramatický výhled na 400 alpských vrcholů. Nejvýše položené lyžařské středisko v Německu nabízí také tři sáňkařské dráhy a dobrodružné přenocování v iglú vesnici vysoko nad mraky v nadmořské výšce 2 600 metrů
.
Koupání s elegantní atmosférou
Co může být lepšího než si v zimním chladu užít příjemnou teplou koupel? V Německu si můžete vybrat z více než 350 lázní a sanatorií. Například v lázních v Baden-Badenu je relaxace vnímaná jako symbol elegance. Každý den zde z hloubky přibližně 2 000 metrů vyvěrá 800 000 litrů horké, na minerály bohaté vody, která zve návštěvníky k odpočinku v termálních pramenech. Architektonicky velkolepé jsou lázně Friedrichsbad, nádherná stavba z roku 1877, která dodnes stylově kombinuje římskou kulturu koupání s horkovzdušnými lázněmi. Novější verzí Friedrichsbad jsou lázně Caracalla v Baden-Badenu. Lázně o rozloze 4 000 m2 nabízejí uklidňující relaxaci v horké termální vodě v moderním prostředí. Kdo chce pro svůj dýchací systém udělat ještě víc, může navštívit jeskyni s mořskou solí Salina Baden-Baden. Sůl z Himálaje a Mrtvého moře zde vytváří léčivé mikroklima.
Bílá zimní pohádka
Procházky zasněženými lesy jsou jako výprava do pohádkového světa. Jedním z nejoblíbenějších níže položených pohoří pro zimní výlety je Harz. Když na rozložitých větvích jehličnanů spočine hustá sněhová pokrývka a v zimním slunci se zalesknou rampouchy, vyvstane před námi kouzelný svět. Oblíbeným způsobem, jak si užít vycházku v hlubokém sněhu, jsou sněžnice, které jsou k zapůjčení přímo na místě. Jejich nazutí usnadňuje zdolávání romantických lesních cestiček pokrytých hlubokým sněhem.
Jednou ze zvláštních atrakcí v pohoří Harz jsou harzské úzkokolejky, historické vlaky, z nichž některé jezdí na Brocken, nejvyšší vrchol pohoří Harz. Některé vlaky jsou dokonce poháněny parními lokomotivami a šinou si to zimní krajinou – romantičtější už to prostě být nemůže!
Pivo i chleba má také muzeum
Světově proslulé sbírky muzeí v Berlíně, Drážďanech či Norimberku stojí rozhodně za návštěvu, jsou tu ale i taková, kde zjistíte více o tradicích Německa. Tato muzea jsou tematicky zaměřená, a přesto vyprávějí celé kulturní příběhy: V kolínském Muzeu čokolády můžete ochutnat čokoládu u čokoládové fontány a v centru pozornosti je také historický původ kakaových bobů, které se používaly jako afrodiziakum i obětní dar. Muzeum chleba v Ulmu je věnováno německé lásce k chlebu, ale také kulturně-historickým kořenům výživy a stravování, zatímco mnichovské Muzeum piva a Oktoberfestu se zabývá historií piva a pivovarnictví – jedno z mnoha v zemi pivní rozmanitosti. V Berlíně se můžete ponořit do 60leté historie vývoje her v Muzeu počítačových her, kde si můžete zahrát například Nimrod, vůbec první počítačovou hru z roku 1951. Mezi řekami Rýn a Odra se nachází na 30 muzeí hraček, včetně jednoho z nejznámějších v Norimberku. A jaká by byla industrializace Německa bez oceli, uhlí a automobilového průmyslu? V srdci „uhelného kotle“, jak se někdy říká Porúří, v Bochumi, čeká největší hornické muzeum a návštěvnický důl na světě, zatímco v automobilových městech Wolfsburgu, Mnichově a Stuttgartu se nacházejí tovární muzea značek Volkswagen, BMW, Mercedes a Porsche.