5 tipů na focení v zimě
Letošní extrémní zima přinesla mnoho krásných fotek. Mrazivé období ještě nekončí, a tak pro vás pokračujeme přísunem tipů a rad, které sbíráme přímo v terénu.
#1 Mrznoucí inverze na stromech a sníh
Ve vyšších polohách může dojít k výraznému namrzání stromů, které působí na fotkách velmi efektně. Jako u každého focení se vyplácí kontrolovat předpověď a vyrazit v období, kdy dochází ke změnám podmínek počasí. Například při příchodu nebo ubývání oblačnosti apod. Jak budu ještě níže psát, úplně nejhorší jsou na focení šlápoty ve sněhu. Ideální na focení je tedy ráno po večerní vánici, a když vám do toho ještě vyjde slunce? To je pecka. Níže má fotka z právě takového rána a video od kluků z té samé lokace. Holt se jim to netrhlo. ;)
TIP: Předvýchodová fotka má také své kouzlo, na lokaci doporučuji být hodinu před východem.
#2 Fotografické příslušenství na focení v zimě
O polarizačním filtru jsem psal v článku na podzim. V brašně by měl být i nyní a pokud zrovna nefotíte do slunce, je dobré ho využít. Vyzkoušejte ho a dejte fotce jiný rozměr. Stejná je i důležitost stativu, dávejte však pozor s kombinací karbon + hluboký sníh + mráz. Noha se zaboří, zapruží a může poměrně lehce prasknout. Všechno může ztroskotat na pouhém spěchu a nemusí to skončit jen zlomenou nohou stativu. Buďte na sebe opatrní a ohleduplní k ostatním.
TIP: Náhradní baterie patří do vnitřní kapsy u bundy!
#3 Oblečení na focení v mrazu
Do batohu doplňuji v zimě i návleky proti sněhu a ponožky s membránou. Obojí brání vniknutí vlhkosti do bot. Klasický postup vrstvení oblečení se dá aplikovat i v tomto období. Po výstupu si vyměním zpocenou spodní vrstvu za suchou, protože budu v mrazu delší dobu stát na místě. Pozor na ruce - poměrně nedávno se na trhu v ČR objevily rukavice Vallerret, které se v letošních mrazech obzvlášť hodí. Kombinují perfektní merino vlnu s dobrým dílenským zpracováním a systém odklopení spičky FlipTech na palec a ukazovák. Pro opravdu extrémní mrazy doporučuji model Ipsoot, na takový ten standard do -10 °C model Markhof Pro a do města model Urbex.
TIP: Nikdy jsem se nenaučil používat lámací ohříváčky na ruce a jako lepší varianta mi přijde termoska s čajem.
#4 Jak na focení v zimě
Hledání kompozice je úplný začátek. Nepošlapte si sníh v popředí a dobře rozmyslete, jak se pohybovat. Jasně, dá se to retušovat, ale proč to dělat? Při focení snímku pod tímto odstavcem se nám vyplatilo být na lokaci skoro 2 hodiny před západem, protože jsme si mohli fotit les se sluncem výše na obloze a poté se zaměřit na samotné slunce, které ve finále zapadlo za oblačnost nad horizontem. Vyplatí se pak počkat a fotit i po západu.
TIP: Pozor na přesuny techniky z mrazu do domu. Dojde ke kondenzaci a kapky vody mohou nadělat neplechu. Doporučuji nechat vybavení ve verandě, kde je menší teplota než v obýváku u krbu.
#5 Hledejte nová místa
Letošní zima ukázala, že když všichni vyrazí do přírody, může to být jako na Václaváku. Více než kdy dřív se proto letos hodí hledání nových lokalit a dobrá příprava na focení. Jak bude zapadat slunce, kde vyjde, zkoumání map doma a ne až po cestě. Třeba se již opakuji, ale připravit se znamená ve výsledku lepší fotky.
TIP: Máte stažené i offline mapy v aplikaci Mapy.cz?
A rada na závěr? Méně řešit techniku a více fotit. Dobrý lov!
Autor článku a fotografií: Václav KřížekČlánek vyšel na blogu Centra FotoŠkoda.