8 tipů na výlety v okolí Tábora
Region Táborsko je ideální pro podnikání nejrůznějších výletů. Ať už pěšky, autem, na kole, či po vodě, stále je kam vyrážet a co obdivovat. Směrem na Soběslav jsou to především lidové tradice a architektura, k Bechyni pak řeka Lužnice se Stádleckým mostem a první elektrifikovaná železniční trať. Na sever krásná krajina plná tajemných kamenů a romantických rybníků a lesů a na východě Chýnovská jeskyně a pozůstatky po dolování stříbra v tomto kraji. Možností je spousta a některé vám teď představíme podrobněji.
Zámek Bechyně
Renesanční zámek vznikl po stavebních úpravách původně gotického hradu z dob Přemysla Otakara II. Nejznámějším vlastníkem byl Petr Vok z Rožmberka, který se zde také oženil. Při prohlídce zámku uvidíte unikátní pozdně gotický Stromový sál i Svatební síň Petra Voka. K zámku přiléhá zahrada s bývalou sýpkou, ve které najdete expozici akademického sochaře Vladimíra Preclíka a také tu můžete navštívit expozici keramiky Alšovy jihočeské galerie.
Chýnovská jeskyně
Tato jeskyně se nachází 5 km od města Chýnov a je první, která u nás byla zpřístupněná veřejnosti (už v roce 1868). Výjimečná je svou barevností, protože se na stropech a stěnách střídají bílé, hnědé a žluté odstíny mramoru s tmavými vrstvami amfibolitů. Turistická trasa je 220 metrů dlouhá a teplota v jeskyni se pohybuje kolem 5 – 9 °C.
Selské baroko
Vesničky s blatským půvabem a typickou lidovou architekturou inspirovanou prvky baroka a empíru najdete na jihozápadě Táborska. Venkovská stavení s bohatě členěným průčelím, bílou štukovou výzdobou a barevnými fasádami najdete například v Záluží u Vlastiboře, v Borkovicích, Mažicích, Zálší, Klečatech, Komárově a dalších.
Borkovická blata
Tato přírodní rezervace s rašeliništi se nachází v nejsevernější části Třeboňské pánve a touto rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka. Její začátek najdete u obce Mažice a na její trase (asi 5,5 km) poznáte unikátní blatskou přírodu a zároveň se dozvíte něco o těžbě rašeliny. Větší část trasy vede po poválkových chodnících.
Stádlecký most
Řetězový most v empírovém stylu původně spojoval břehy Vltavy, ale kvůli stavbě a napuštění Orlické přehrady byl rozebrán a přesunut na Lužnici nedaleko obce Stádlec. Tento most je od roku 1959 národní technickou památkou. V roce 2020 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes už opět slouží nejen pěším, ale i osobním automobilům (do hmotnosti 1,5 t).
Zámek Brandlín
V původně goticko-renesanční tvrzi, která byla později upravena na barokní zámek, si můžete prohlédnout rytířský sál s expozicí historických objektů a jejich replik, včetně rozsáhlé sbírky zámeckých hodin. Ve věži zámku je pak umístěna galerie malíře Borise Eibla. Na závěr se můžete občerstvit v zámecké krčmě.
Poutní stezka Toulavy
Poutníkem se nemusíte stát jen na cestě do Santiaga, sakrální památky, kredenciál i zápis do poutní knihy můžete získat i na poutní stezce Toulavou. Tato stezka spojuje tři významné církevní památky – Klášter Milevsko, poutní kostel Klokoty a gotický klášter v Bechyni a celkem na ní ujdete přes 100 km. Vyrazit můžete ale i jen na část cesty, k získání certifikátu stačí ujít 15 km pěšky (nebo 30 km na kole). Podrobné informace najdete na webu: https://www.toulava.cz/poutnik
Stezka údolím Lužnice Toulavou
Tato malebná stezka vede z Plané nad Lužnicí k soutoku Lužnice a Vltavy a jako první česká pěší trasa se ocitla na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Celkem měří 55 km a provází po ní informační panely s citáty spisovatele Zdeňka Šmída. Kromě hlubokého kaňonu řeky Lužnice si na této stezce prohlédnete i historická města Tábor a Bechyně, zříceniny hradů Příběnice a Dobronice, Stádlecký most nebo skalní tunel. Popis trasy a další informace najdete na webu: https://www.toulava.cz/stezkaluznice