Loading...

Břeclav

Tipy a novinky

Břeclav, dobře dostupné město na jihu Moravy, leží na řece Dyji blízko hranic s Rakouskem a Slovenskem. Své jméno získala po knížeti Břetislavovi, který zde v 11. století postavil pohraniční hrad, její historické kořeny však sahají až do období slavné Velkomoravské říše. K velkému hospodářskému rozmachu města došlo zejména po příjezdu prvního vlaku z Vídně v roce 1839. Břeclav se zakrátko stala prvním železničním uzlem v monarchii.

Ačkoli se město nemůže pochlubit velkým množstvím památek, má jistě co nabídnout. Za zhlédnutí stojí sakrální, židovské i jiné zajímavé budovy, které dokumentují zdejší bohatou historii. Milovníci přírody ocení, že Břeclav je obklopena jedinečnými lužními lesy, které v Evropě nemají obdoby. Krajina se zbytkem přirozených lužních porostů pralesovitého charakteru zasahuje až k soutoku řek Moravy a Dyje, kde můžete při troše štěstí vidět vzácné ptáky i rostlinstvo.

Ideálním dopravním prostředkem je jízdní kolo – vybrat si můžete hned z několika cyklotras, jež Vás zavedou k překrásným místům v okolí, např. do Lednicko-valtického areálu. Vzhledem k rovinatému terénu jsou cyklostezky nenáročné a vhodné pro všechny věkové kategorie. A když Vás kolo omrzí, můžete si krajinu prohlížet z paluby lodi na řece Dyji!

Turistické informační centrum (TIC) sídlí v Lichtenštejnském domě nedaleko náměstí, který je ideálním startovním místem pro výlety do Lednicko-valtického areálu, protože se zde můžete seznámit s historií rodu Lichtenštejnů, jež po 700 let utvářel podobu celého regionu. V expozici jsou kromě jiného k vidění miniatury všech staveb Lednicko-valtického areálu. V TIC si můžete zakoupit mapy, sběratelské předměty či suvenýry a také zapůjčit jízdní kola a koloběžky.


Lichtenštejnský dům - Renner

Břeclavský zámek byl vybudován po roce 1041, původně jako pohraniční hrad na ochranu důležitého přechodu obchodní stezky přes hraniční řeku Dyji. Výstavba původního dřevěného hradu je spojována se jménem knížete Břetislava, od nějž byl pravděpodobně odvozen název postupně vznikajícího městečka v podhradí. V 16. století Žerotínové přestavěli hrad na renesanční zámek a v zadním traktu vybudovali nový objekt s arkádovým loubím toskánského charakteru, které se dochovalo dodnes. Celá stavba tehdy měla charakter italského letohrádku. V 17. století jej ke svým državám připojili Lichtenštejnové, ale už jej nevyužívali jako svého feudálního sídla. Současnou podobu umělé romantické zříceniny získal zámek na počátku 19. století. Nyní je ve správě města a není přístupný veřejnosti.


Břeclavský zámek; foto: Renner

Neodmyslitelnou součástí historie Břeclavi byl život a činnost široké židovské komunity. V centru bývalého židovského ghetta dodnes stojí synagoga, která byla v roce 1888 renovována vídeňským architektem Maxem Fleischerem v novorománském slohu s použitím maurských prvků v interiéru. Synagoga prošla na přelomu tisíciletí rozsáhlou rekonstrukcí a v současné době slouží ke kulturním a společenským účelům. Prohlídky s průvodcem jsou možné denně mimo pondělí, a to po celý rok.


Židovská synagoga; foto: Renner

Židovský hřbitov leží asi 700 m od centra města. Byl založen v polovině 17. století a na ploše o výměře 7 136 m2 se dochovalo asi 300 náhrobních kamenů, z nichž nejstarší pocházejí z počátku 18. století. Celý areál obklopený zídkou z režného zdiva a glazovaných poštorenských tvarovek spolu s novogotickou obřadní síní byl dostavěn v roce 1892 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna. Díky použitému materiálu představuje typickou stavbu břeclavského regionu. V 80. letech 20. století byl zpustošený hřbitov určen k likvidaci a podstatná část náhrobků byla odvezena. V letech 1991–1993 nechalo město Břeclav provést parkovou úpravu areálu a dochované staré náhrobky nově osadit. Dnes je hřbitov veden jako kulturní památka č. 7 128. Město navíc pracuje na obnově obřadní síně, na jejíž rekonstrukci získalo dotaci z evropských fondů.


Židovský hřbitov; foto: Renner


Moderní římskokatolický kostel sv. Václava na náměstí byl postaven podle návrhu brněnského architekta Ludvíka Kolka. K jeho vysvěcení došlo v roce 1995. Je situován na místě původního barokního kostela, zničeného bombardováním za druhé světové války. V podzemních prostorách kostela jsou zpřístupněny zachované části základů původního pozdně románského kostela, v období letních prázdnin je možné prohlédnout si kostel s průvodcem.


Kostel sv.Vaclava; foto: Renner


Netradiční novogotický kostel Navštívení Panny Marie v městské části Poštorná představuje jednu z nejpozoruhodnějších a nejvýznamnějších staveb u nás. Nechal jej postavit kníže Jan II. z Lichtenštejna, dokončen byl v roce 1898 a na jeho stavbu bylo použito na 200 druhů typických režných cihel, tvarovek a glazovaných křidlic, které dodaly místní knížecí lichtenštejnské cihelny. V předem vypsaných termínech je zpřístupněna vyhlídková věž, která nabízí atraktivní pohled na město.


Kostel Navštívení Panny Marie v městské části Poštorná; foto: Renner

V lokalitě Pohansko, nacházející se cca 4 km jižně od centra města, bylo již v 9. století vybudováno nejrozsáhlejší raně středověké opevnění na území našeho státu. Dodnes zde probíhají významné archeologické výzkumy. Prohlédnout si můžete empírový lovecký zámeček se stálou archeologickou expozicí, postavený Lichtenštejny v letech 1810 – 1812, dále repliku pohanské polozemnice či lehká vojenská opevnění z 30. let 20. století.


Pohansko - archeologická expozice

Po celý rok se v Břeclavi koná celá řada kulturních a sportovních událostí – na jaře se turistická sezóna zahajuje již tradiční cykloakcí "Otevírání Lichtenštejnských stezek", v červnu se konají Dny města Břeclavi, dále oblíbený recesistický kol s pevným převodem, příznačně nazvaný "O dušu", vodácká akce "Pádlování mezi mosty", závody dračích lodí či přehlídka minipivovarů v podzámčí. O prázdninách se v centru města můžete těšit na pravidelné středeční a nedělní koncerty. V létě můžete dále zavítat i na krojové zábavy s dechovou hudbou, klobáskobraní či věhlasný veslařský závod Slovácká regata. V září kulturnímu kalendáři vévodí třídenní Svatováclavské slavnosti. Pestrý program celoročně nabízí i kino Koruna, Městská knihovna, Městské muzeum a galerie a v neposlední řadě také dvě nová muzea – muzeum cyklistiky v parku u nádraží (tzv. VeloPavilon) a muzeum rádií v budově bývalého autokempu naproti zámku.


Závody dračích lodí (vlevo); Krojové zábavy s dechovou hudbou (vpravo); autor foto: Mahovský

Jste-li sportovní nadšenci, můžete si svůj pobyt v Břeclavi užít aktivně - např. na koupališti, krytém bazénu, zimní stadionu, tenisových hřištích, v badmintonové hale, ve squash centru, fitness centrech a dalších místech. Město je navíc obklopeno jedinečnými lužními lesy, protkanými hustou sítí nenáročných cyklostezek, které Vás dovedou k překrásným místům v okolí, např. k soutoku Moravy a Dyje nebo do Lednicko-valtického areálu.


Pohansko - cyklisté; foto: Mahovský (vlevo); Pohansko - příroda; foto: Renner

Turistické informační centrum Břeclav
U Tržiště 8 (Lichtenštejnský dům)
690 02 Břeclav
tel. 519 326 900, www.breclav.eu, info@breclav.eu

Poslední aktualizace: 8.4.2014
Břeclav na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Břeclav

Turistické rozcestí Břeclav náměstí
Turistické rozcestí Břeclav náměstí
Rozcestí
Nachází se na hlavním břeclavském náměstí v těsné blízkosti zdejší dominanty kostela sv. Václava. Prochází tudy zeleně a žlutě znač…
0.1km
více »
Břeclav - kostel sv. Václava
Břeclav - kostel sv. Václava
Kostel
Stojí uprostřed břeclavského náměstí na místě bývalého kostela, kt…
0.1km
více »
Břeclav - Turistické informační centrum
Břeclav - Turistické informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě…
0.1km
více »
Moravský sommelier® - vinotéka a zámecký sklep Břeclav
Moravský sommelier® - vinotéka a zámecký sklep Břeclav
Vinařský cíl
Když budete hledat v Břeclavi ideální místo na výběr vína z…
0.2km
více »
Břeclav - Turistické informační centrum města
Břeclav - Turistické informační centrum města
Infocentrum
Informační centrum se nachází ve středu města v prvním patře tzv.…
0.2km
více »
Břeclav a vycházkový okruh Břeclavský chodníček
Břeclav a vycházkový okruh Břeclavský chodníček
Tipy na výlet
Při našem toulání jižní Moravou, kterou jsme tentokrát zaměřili na…
0.2km
více »
Břeclav - Lichtenštejnský dům
Břeclav - Lichtenštejnský dům
Muzeum
Byl vybudován v objektu bývalého muzea a je zde umístěna expozice…
0.2km
více »
Břeclav - bývalá synagoga
Břeclav - bývalá synagoga
Synagoga
Byla zbudována v roce 1868 nákladem tehdejšího starosty židovské obce David…
0.2km
více »
Břeclav - farní úřad
Břeclav - farní úřad
Dům, budova
Dnešní objekt fary byl postaven na místě dvou barokních domů, které se nacházely v blízkosti kostela sv. Václava. V roce 1909 byla výrazně …
0.2km
více »
Plavba po Dyji do Moravy (Břeclav - Hohenau)
Plavba po Dyji do Moravy (Břeclav - Hohenau)
Cestopisy
„Je slunečný červencový den. V Břeclavi pod jezem nasedáme v brzkém odpoledni do naše…
0.2km
více »
zavřít reklamu