Na zámeckou věž břeclavského zámku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na jižní Moravu do města Břeclavi, která je vstupní branou do Lednicko-valtického areálu. Navštívíme zdejší zámek, který v nedávné době otevřel první část svých prostor pro veřejnost a to zámeckou věž jako vyhlídkové místo.
Za čím jedeme?
Prapůvodně zde na místě dnešního zámku stával hraniční hrad vybudovaný knížetem Břetislavem I. Po něm zdejší panství pak doslalo své jméno. Hrad zde sloužil jako jedno ze správních středisek knížectví středověké Moravy. Později zdejší přemyslovský hrad získali Žerotínové, kteří jej v 1. polovině 16. století přestavěli na renesanční zámek. Roku 1638 jej pak získali Lichtenštejnové, vlastnící i sousední panství lednické a valtické. Za tureckých válek a následující třicetileté války bylo zdejší městečko a hrad zpustošeny. Později v rámci rozsáhlých stavebních a krajinářských úprav byl zámek přestavěn v romantickém stylu jako součást komplexu Lednicko-valtického areálu. Byla k němu přistavěna zkosená věž navozující dojem hradní zříceniny. Sloužil za místo lovu a částečně hospodářským účelům. Kolem se rozkládal parkově upravený lužní les s pivovarem a mlýnem. Po roce 1945 nebyl objekt moc využíván a chátral. V nedávné době město Břeclav přistoupilo k jeho postupné rekonstrukci. Provedlo jeho statické zajištění a zabezpečení objektu. Jako první etapa zpřístupnění objektu bylo zprovoznění zámecké věže a otevření pro širokou veřejnost jako vyhlídkové místo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Město Břeclav nabízí bezpočet restauračních i ubytovacích možností ve formě jak stylových restaurací, vináren, míst rychlého občerstvení, cukráren i pivnic, hotelů i soukromých pensionů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice dobrým počinem bylo přikročení k první etapě otevření alespoň malé části zdejšího zámku, čímž se tento objekt dostane do podvědomí široké veřejnosti. Zároveň si návštěvník města udělá z vyhlídky ucelený obraz o rozsahu této městské aglomerace a jejího širšího okolí.
Ostatní informace
Vstupné na zámeckou věž je pro dospělí 50 Kč, pro děti, studenty a seniory 30 Kč. Malí návštěvnící do 3 let jdou zdarma. Zámecká věž je přístupná v době července až září denně od deseti do osmnácti hodin mimo pondělí. Později asi obdobně jak v květnu a červnu, pouze o víkendech a svátcích.
Věž dosahuje celkové výšky 32 m a na vrcholovou vyhlídku je zapotřebí vystoupat po 167 schodech z nichž prvních 60 je v objektu zámku kamenných a ve věži pak pokračuje 107 dřevěných. V první části lze přes mříž nahlédnout i do zámeckých prostor, kde probíhá technický a stavebně historický průzkum. K zámku lze dojít od nádraží po zeleně a žlutě značené turistické cestě. Motorizovaní si musejí zaparkovat na parkovištích v centru města nejlépe u nákupních center, v blízkém okolí zámku žádná parkovací místa nejsou k dispozici.
Aktuální informace najdete na webu www.muzeumbv.cz
Břeclav se nachází na turistických mapách KČT 1:50 000 č. 88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí nebo na podrobných turistických mapách GOL 1:25 000 Břeclavsko nebo Zahrada Evropy.