Broumov - finalista soutěže Evropské hlavní město kultury 2028
Úspěch broumovského kreativního poutnictví. Co Broumovu přineslo finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury a kam bude směřovat dál?
V červnu tohoto roku rozhodla mezinárodní odborná komise o tom, jaké město získá titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Přihlášku Broumova porota vyhodnotila jako silnou a inspirativní koncepci, která je výrazně spjatá s lokálním prostředím a zároveň rezonuje napříč Evropou. Komise také velice ocenila myšlenku evropských Broumovů, a přestože titul nakonec získaly České Budějovice, vyzvala Broumov, aby toto téma se silným odkazem rozvíjel i nadále.
Kandidatura Broumova na titul Evropského hlavního města kultury zásadně proměnila vnímání města i celého regionu. Město se díky intenzivní práci kulturních pracovníků a pracovnic, zapojení mnoha partnerů, a především pak díky podpoře ze strany jeho obyvatel nesmazatelně zapsalo na kulturní mapu Česka i celé Evropy. „Projekt byl a je příležitostí k rozvoji celého kraje a byl připravován dlouhodobě bez ohledu na to, jaký bude výsledek. Máme radost, že náš koncept byl oceněn a že nás porota podpořila v dalším rozvoji. Naše dlouhodobá strategie, vycházející z bezmála dvaceti let společného úsilí, se opírá o jednomyslnou institucionální podporu a pevnou síť evropských partnerů,” říká Marie Silondi. „Díky aktuálně projednávané podpoře na úrovni Královéhradeckého kraje i státu budeme moci společný úspěch rozvíjet i nadále,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. „Dohodli jsme se, že plány na společenské a kulturní aktivity včetně harmonogramu a organizačních záležitostí budou aktualizovány v kontextu aktuální situace a dále budeme o tomto tématu jednat.”
Pevnou podporu Broumovu zajišťují také ambasadoři a partneři, kteří se podíleli na přípravě projektů. Celých 93 % těchto partnerů chce ve společných projektech pokračovat. Mezi ambasadory a ambasadorky patří například vedle hejtmana Martina Červíčka ekonomka a emeritní rektorka MU Brno Danuše Nerudová, primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová, moderátorka a publicistka Irena Jirků, biskup Václav Malý, podnikatel a filantrop Martin Vohánka, sociolog Daniel Prokop, podnikatelé manželé Winklerovi a mnoho osobností z oblasti kultury, například skladatel a muzikolog Aleš Březina, reportér, spisovatel a akademický lektor Mariusz Szczygieł (PL), generální ředitel České filharmonie David Mareček anebo trumpetistka Štěpánka Balcarová. Kandidaturu významně podpořily také polské kulturní instituce, s nimiž bude Broumov ve spolupráci v příštích letech pokračovat. Kulturní region se díky tomu rozšířil také o Dolnoslezské vojvodství, které s Broumovskem přímo sousedí.
A na jaké akce se mohou návštěvníci a obyvatelé Broumova těšit? „Rozvineme koncept kreativního poutnictví a další projekty, na nichž jsme během kandidatury pracovali. Pokračuje například budování moderního prostoru pro Městskou knihovnu v Broumově, která bude zároveň místem pro setkávání a kreativitu. Dále pokračuje projekt OnStage podporující inkluzi sociálně znevýhodněných dětí. Nadále běží grantová výzva Máme rádi Broumov(sko) a dotační program Královéhradeckého kraje.
Díky kandidatuře jsme se stali součástí mezinárodního projektu URBACT IV, který posiluje udržitelný rozvoj měst prostřednictvím výměny zkušeností a šíření znalostí mezi evropskými partnery. A budeme pokračovat i v dalších projektech,“ přibližuje plány pro nadcházející období starosta Broumova Arnold Vodochodský. Zásadní téma, jehož další rozvoj je důležitý nejen pro region Broumovska, je metodika zádrže vody v krajině. Ve spolupráci s odborníky vznikl unikátní model, jak efektivně pracovat s vodou v krajině a v několika broumovských obcích již probíhá jeho implementace.
Broumov nezapomíná ani na svého souputníka z finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury. Již při postupu do druhého kola soutěže si Broumov společně s Českými Budějovicemi deklaroval partnerství, které nastavilo přátelské a respektující prostředí nejen v rámci soutěže, ale i po ní. Aktuálně se proto dojednávají přesné kontury vzájemné spolupráce pro příští léta, kterou stvrdí společné memorandum na začátku roku 2024.
V rámci aktivit nabízí Broumov také „working-retreat“, tedy pobyty pracovního ústraní v klášteře, jehož tiché barokní zdi inspirují kreativitu a napomáhají intenzivnímu pracovnímu soustředění i odpočinku. Cesta kreativních poutníků a poutnic pokračuje dál bez ohledu na výsledek soutěže. Přidejte se k nám, staňte se poutníkem i vy a přijeďte nás navštívit a poznat genius loci a krásy Broumovska.
Více na: