Do Tábora za přírodou
Podzimní barvy lákají na procházky přírodou, pokud se ale necítíte na dlouhé túry, můžete za přírodou vyrazit i do Tábora, přímo ve městě a jeho blízkém okolí najdete několik přírodních zajímavostí, naučných stezek i přírodních památek.
Lesopark Pintovka
V zátočině nad řekou Lužnicí ve výšce kolem 490 m se rozprostírá rozsáhlý lesní komplex Pintovka, ve kterém je zřízena naučná lesnická přírodovědná stezka s výchozím bodem nedaleko nad Švehlovým mostem. Na 30 zastaveních seznamuje s dřevinami a rostlinami tvořícími lesní společenstva a s problematikou lesního hospodářství a myslivostí. Trasa vede po stezce značené bílým čtvercem se šikmým zeleným pruhem. Kromě ní v Pintovce najdete i novou 6,5 kilometru dlouhou stezku s 10 informačními panely, některé z nich se zaměřují na historii, jiné vám představí myslivost, lesní hospodářství či místní faunu a flóru. V horní části lesoparku na žluté turistické značce najdete i malý lesokoutek s divokou zvěří a naopak v dolní části na červené turistické značce potkáte při procházce dřevěné sochy pohádkových postav a lesních zvířátek.
Řeka Lužnice
Řeka Lužnice představuje bezmála synonymum Táborska. Jméno řeky, které se poprvé objevilo v pramenech roku 1179, se vyvinulo ze staročeského názvu pro "lužní řeku, vodu protékající luhy". Lužnice pramení v Rakousku na úbočí Reichelbergu a její tok na našem území měří 153 km. Od soutoku s Nežárkou až po soutok s Vltavou je Lužnice vyhlášena přírodní památkou, vyskytuje se zde například velevrub tupý, piskoř pruhovaný nebo vydra říční.
Geologická expozice Pod Klokoty
Volně přístupná expozice v údolí řeky Lužnice představuje exponáty hornin regionu Jihozápad. Každý vystavený exemplář je opatřen popisem, geologickou mapkou, zákresem lokality výskytu a fotografiemi z místa sběru a také maloplošným výbrusem. V infocentru si můžete navíc vyzvednout propagační letáček a dát si razítko s motivem této expozice.
Rybník Jordán
Ke koloritu Tábora neodmyslitelně patří nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě zvaná Jordán. Byla vybudována v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Vodní nádrž má plochu asi 50 ha a maximální hloubku 14 metrů. Původně chtěli Táborští v Jordánu chovat také ryby, ale nadměrné rozměry nádrže neposkytovaly k tomuto účelu dobré podmínky. Pod hrází se nacházejí rybí sádky a velká štičí líheň. Jordán je dnes hojně využíván k rekreaci a kromě letního koupání nabízí možnost příjemné procházky po jeho nábřeží. K Jordánu patří také 18 m vysoký Jordánský vodopád, kterým při vysokém stavu přepadá voda z nádrže do Tismenického potoka.
Přírodní památky
V Táboře a jeho okolí najdete i řadu přírodních památek. Kromě zmiňované Lužnice můžete navštívit i PP Granátová skála, ve které se nalézají granáty typu almandinu až do velikosti lískového oříšku. Větší část skály byla v minulosti odtěžena a použita k výstavbě okolních domů, cest a např. i patníků. Skála se nachází v blízkosti čelkovického mostu jen pár desítek metrů od historického centra. Další přírodní památkou na území města je Tábor – Zahrádka, která se nachází na území bývalého vojenského cvičiště. Vyskytuje se zde kuňka obecná, listonoh letní, škeble rybničná, několik druhů čolků, z vodního ptactva pak čírka modrá, moták pochop, potápka malá, bekasina otavní. Najdete tu i mokřadní vrbiny a olšiny, starček přímětník, zdravínek jarní, chrastavec rolní, zeměžluč okolíkatou a řadu dalších. Tuto přírodní památku najdete mezi místními částmi Zahrádka a Klokoty, cesta k ní bohužel není značená, doporučujeme orientovat se pomocí GPS navigace.