Vydělávat můžete i na cestách. 7 oblíbených způsobů, jak na to
Chcete cestovat, ale současné zaměstnání vás v tomto směru drží poněkud zkrátka. Trávíte většinu času na pracovišti a do světa se dostanete jen v době dovolené. Co s tím? Nepochybujeme o tom, že jste zaznamenali rozmach digitálního nomádství. Možná ale netušíte, jak si takový digitální nomád na svých cestách přivydělává. A od toho jsme tu my. Představíme vám běžné aktivity, jejichž prostřednictvím si můžete finančně přilepšit i vy.
Ještě než dáte výpověď…
Pokud se už nemůžete dočkat, až dáte sbohem zaměstnání, bytostně nesnášíte, sbalíte kufry a vyrazíte vstříc novým dobrodružstvím s tím, že přece budete vydělávat online – sundejte si růžové brýle a reálně zhodnoťte své možnosti. Ačkoliv se nabízí spousta možností, jak pracovat přes internet, obvykle trvá, než se nový způsob výdělku „ustálí“. Raději proto s výpovědí počkejte a stanovte si cíl – určitou částku, kterou musíte vydělat třeba tři měsíce po sobě. V praxi samozřejmě záleží na individuálních okolnostech. Ve výhodě jsou digitální nomádi s nízkými životními náklady.
1. Obchodování s cennými papíry
Máte blízký vztah k financím a dobré povědomí o základních ekonomických principech? Pokud vás vždy lákaly cenné papíry, vytvořte si účet u některé z renomovaných brokerských společností a pusťte se do investování.
Během pandemie covidu-19 se Češi pustili do investování ve velkém. Oblíbeným artiklem traderů se staly především akcie velkých technologických firem jako např. Tesla, Spotify, Adobe apod. Mějte však na paměti, že ani ten nejlepší broker na akcie negarantuje nemůže zabránit ztrátě (investování je zkrátka vždy rizikové). Může vám však poskytnou zázemí špičkové platformy a umožnit obchodování nanečisto v rámci demo účtu.
2. Psaní cestopisných článků a copywriting
Komu jde psaní od ruky, může si přivydělat zajímavou částku psaním autentických textů o zážitcích z cest. Anebo tvorbou úplně jiných textů – copywriting je aktivita, kterou lze pojmout jako přivýdělek i jako plnohodnotný zdroj příjmu. Mnozí copywriteři si svou profesi vybrali právě z důvodu flexibility. Psát se dá opravdu odkudkoliv, stačí mít po ruce klávesnici a připojení k internetu.
3. Překlady
Překladatelská činnost nemá daleko ke copywritingu. Kdo brilantně ovládá cizí řeč, může se spojit s některou z jazykových agentur a externě s ní spolupracovat na překladech pro klienty. Obecně platí, že po „exotičtějších“ jazycích je větší poptávka než po angličtině, kterou dnes plynně hovoří kdekdo.
4. Fotografování
Umíte to s fotoaparátem? Pak můžete spojit příjemné s užitečným a prodávat snímky, které pořídíte na cestách. Domluvit se můžete s cestovatelskými portály a fotit pro ně na zakázku. Anebo přispívat do fotobank. V jejich případě sice trvá, než pravidelný příjem dosáhne určité úrovně, šikovný fotograf si však nakonec vytvoří zajímavý pasivní příjem.
5. Programování
Pomyslnou bránu do světa cestování vám může naplno otevřít znalost některého z používaných programovacích jazyků. Po dobrých programátorech je sháňka, jsou dobře placení a zaměstnavatelům obvykle vůbec nevadí, že nedochází do kanceláře.
6. Online marketing
Vyznáte se v marketingových trendech a víte, jak posílit prodej? Jakkoliv se může zdát, že se s markeťáky roztrhl pytel, ve skutečnosti se na trhu pohybuje jen hrstka skutečných profesionálů. A právě na ně čekají to nejlepší klienti, kteří za kvalitní služby neváhají zaplatit zlatem.
7. Staňte se influencerem
Influencer je člověk, který inspiruje a ovlivňuje. Pokud máte pocit, že je váš život zajímavější než životy běžných smrtelníků, jděte s kůží na trh – třeba na Instagramu. Desítky tisíc sledujících by vám mohli zajistit zajímavý příjem z propagace služeb a zboží. Spojení influencer marketingu a cestování je poměrně silná kombinace, tak proč toho nevyužít?