Jak si vybrat správný stan pro rodinnou dovolenou u moře i expedici do Nepálu
Hotely, penziony ani Airbnb pro vás není? Trávíte raději dovolenou v přírodě? Dejte si záležet na výběru toho správného stanu, abyste si výlety užili odpočatí a nepromoklí. Přečtěte si, co je při koupi stanu důležité brát v potaz.
Rodinný, turistický, nebo expediční?
Základem je samozřejmě přizpůsobit výběr počtu lidí, kteří budou stan obývat. Zamyslete se také nad tím, v jakém prostředí své výlety trávíte. Jestli se rádi touláte místní krajinou, nebo vyrážíte do drsnějších a exotických zemí, a především, jak často. Častým náročným přírodním podmínkám bude přeci jen lépe odolávat stan s bytelnější konstrukcí a odolnějších materiálů než jednoduchý jednoplášťový stan.
Ale teď už ke konkrétním specifikacím stanů. V základním rozdělení můžete vybírat mezi rodinnými, turistickými a expedičními stany.
U rodinných stanů výrobci obvykle tolik nehledí na jeho hmotnost, tyto stany jsou prostornější a mají také větší úložný prostor. Jsou vhodné spíše na převážení autem a určené k méně častému rozkládání. Do stanu Coleman Raleigh 5 se vejde 5členná rodina, na rozdíl od turistických nebo expedičních stanů má vysokou předsíňku a umožňuje komfortní pobyt.
Turistické stany jsou mnohem kompaktnější, v tom se skrývá jejich variabilita. Perfektně se hodí na túry, přechody, ale i na vodu nebo na festivaly. Snadno je rozložíte i sbalíte a v noci vás ochrání i v náročnějších podmínkách. Takovým stanem je například Coleman Darwin 2.
Expediční stany jsou cenově nejvýše, zato se chlubí velkou odolností, kompaktností a materiály nové generace, které zaručují výdrž i při dlouhém a opakovaném používání v extrémních podmínkách.
Váha vs. velikost
Často se stává, že lidé při honbě za tím nejlehčím a nejskladnějším stanem zapomínají na to, že se do něj musí vejít kromě nich samých také batohy. Vybírejte proto stan s konstrukcí umožňující vytvořit alespoň jednu tzv. apsidu neboli předsíňku, kam si můžete odložit alespoň část věcí. Stan by navíc měl mít uvnitř o něco více místa a být o něco delší, než je délka vašich postav - rázem se tak z hledání stanu pro dva může stát spíše hledání stanu pro tři.
Váhu stanu nelámejte přes koleno na úkor jeho kvality. Ultralehký stan vybírejte opravdu spíše z nutnosti, pokud ho budete vozit na kole, nebo s ním na zádech chodit přechody hor. V mnoha ohledech jsou také praktičtější stany se dvěma vchody. Pomocí nich vnitřek snadno vyvětráte a nemusíte se starat o to, jak jej na místě postavíte.
Voděodolnost a materiál konstrukce
Největší nepříjemnosti může na cestách způsobit vytrvalý déšť, i krátký, zato vydatný liják. Protože je stan vaším jediným útočištěm, je nutné, aby zůstal uvnitř naprosto suchý a dobře odváděl vlhkost ven. Z tohoto ohledu jsou lepší dvouplášťové stany, které poskytují dvojitou ochranu. Tropika, tedy vrchní část stanu, se vyrábí se speciální povrchovou úpravou, obvykle na bázi silikonu, a spolehlivě vás ochrání nejen proti vlhku, ale také proti zimě.
Do jakých klimatických podmínek je stan určený zjistíte pomocí parametru, kterému se říká vodní sloupec. Bouřky obvykle v našich končinách v klidu přečkáte s tropikem s vodním sloupcem do 2 000 mm. Do destinací, kde prší vydatněji, vybírejte stany se sloupcem 3 000 mm a více, v případě expedičních stanů se vodní sloupec pohybuje okolo 10 000 mm. Co se týká vlhkosti, ale i sněhu a chladnějšího počasí, vyplatí se pořídit stan s prodlouženým tropikem, tzv. límcem zabraňujícím profukování stanu i zatékání do stanu.
Ani pruty, které tvoří vnitřní část stanu, nejsou vždy jedny a tytéž. Výrobci pro jejich výrobu používají buď levnější laminát, nebo dražší, ale odolnější dural. Stany s laminátovou kostrou jsou o něco těžší a vhodnější na občasné využívávání v decentních přírodních podmínkách. Dural je slitina tvrdšího a také pružnějšího, odolnějšího a také lehčího Hliníku.
Vyberte si kvalitní značkový stan podle vašich požadavků od specializované firmy Coleman nebo jiných zavedených značek na Hawaj.cz a žádné přírodní podmínky vás už nepřekvapí.