Jak vybrat běžecké boty pro začátečníka?
Začínáte s běháním, takže ještě nemáte vyzkoušené, ve kterých botách se vám běhá nejlépe, a netušíte, co byste vlastně měli hledat? Nečekejte, že vám doporučíme konkrétní běžeckou obuv, každý totiž potřebuje něco jiného. Řekneme vám ovšem, co byste měli hledat právě vy.
Před tím, než vůbec začnete koukat po e-shopech, co je k dispozici, si ujasněte, jaké boty potřebujete. Pak se vám nestane, že se vám zalíbí běžecké boty Salomon, které jsou ale absolutně nevhodné pro vaše podmínky. Na druhou stranu, většina výrobců běžeckých bot nabízí modely vhodné jak do terénu, tak na silnici. Tím se dostáváme k prvnímu kritériu.
Kde vlastně budete běhat?
Je obrovský rozdíl, jestli se chystáte brázdit ulice, nebo budete běhat spíš po lesích. V prvním případě si pořiďte silniční boty na asfalt, ve druhém trailové běžecké boty. Ano, existují i takové, které zvládnou oba jmenované terény, ale je to o kompromisu. Začínajícímu běžci jistě postačí. Člověk, který běhá často a hodně, by měl mít boty zvlášť na silnici a zvlášť do terénu.
Víte, jaký máte došlap?
Dalším důležitým kritériem je postavení chodidel při došlapu. To lze odhalit odbornou diagnostikou, kterou provádí na specializovaných pracovištích. S neutrálním či supinačním došlapem si volíte neutrální boty. Pronační došlap však znamená, že musíte podporovat vnitřní část chodidla, měli byste se tedy soustředit na pronační obuv. Ta mívá zpravidla nižší podrážku.
Další specifikace ke zvážení
Zavazujete si rádi tkaničky? Pokud ne, některé trailové boty Salomon mají systém rychlozavazování. Plánujete běhat v zimě? Pak byste měli hledat boty s goretexovou úpravou, ať noha zůstane v suchu. Trpíte často na odřené paty? Asics dává do spousty běžeckých bot gelovou výztuž na patě. Výrobci se snaží přinášet nejrůznější inovace a u běžců se často stává, že si oblíbí jednu značku, která jim vyhovuje, a u té pak zůstanou. I vy do této fáze dojdete. Jestliže první běžecké boty nebudou to pravé ořechové, neváhejte vyzkoušet jiné.