Klub českých turistů vyznačil v rumunském Banátu již 160 km pěších tras
Značkaři Klubu českých turistů (KČT) letos v rumunském Banátu vyznačili téměř 70 kilometrů nových tras značených tradičními českými turistickými značkami. Navázali tak na svoji činnost z předchozích let, kdy značenými pěšími trasami propojili všech šest českých vesnic: Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál a Šumice. Dohromady tak ve zdejší oblasti dosahuje síť turistických tras délky 160 kilometrů.
V rámci hudebního Festivalu Banát 2022, který proběhl minulý týden (17. – 20. srpna) v krajanské obci Eibentál, pokřtili zástupci spolku Český Banát společně se značkaři KČT nově vydanou turistickou mapu Banátu. Ta zahrnuje všechny vyznačené trasy, včetně jedné místní trasy. Kmotrem mapy se stal český cestovatel, spisovatel a novinář Ladislav Zibura. Pozvání od organizátorů festivalu přijal i exministr zahraničí Tomáš Petříček.
„Návštěvníci české vesnice Eibentál si mohou nově projít například místní trasu vedoucí po původních antracitových štolách, tři vyhlídkové okruhy a čtyři nově vyznačené trasy končící u Dunaje. Odtud bude možné domluvit odvoz turistů zpět do Eibentálu,“ říká Pavel Přílepek, předseda Rady značení KČT. Podle něho je hlavním cílem výletních okruhů možnost strávit v jedné vesnici aktivně několik dní. Podobné okruhy plánuje KČT vyznačit i u dalších zdejších českých vesnic.
„Myslíme si, že vytvoření sítě turistických tras, je jednou z cest, jak může KČT fakticky pomoci místním lidem. Je skvělé, že nám v naší snaze pomáhá i Ministerstvo zahraničních věcí. Díky jejich grantovému programu můžeme částečně hradit náklady na vysílání našich dobrovolníků na tyto zahraniční značkařské mise“, vysvětluje Pavel Přílepek.
Turistickou mapu Banátu v měřítku 1:100 000 vydal Klub českých turistů přes svoji dceřinou společnost Trasa s.r.o., která tradiční zelené turistické mapy dlouhodobě vydává. Obnova a značení nových turistických tras jsou hrazeny z dotace MZV a rozpočtu KČT.