Loading...
Krásný vrch, malá Vídeň a brána Jeseníků, tolik přívlastků město získalo během své dlouhé a bohaté historie, která se začala psát v druhé polovině 13. století, kdy na místo zvané Krásný vrch, německy Schön Berg (odtud název Šumperk), přišli na žádost českého krále kolonizátoři ze sousedního Slezska.
Záhy po založení se Šumperk rychle rozvíjel a již brzy se stal hospodářským centrem, které se z počátku opíralo o těžbu drahých kovů, postupně se však Šumperští začali orientovat na řemesla a zejména na textilní výrobu. Středověký Šumperk byl po většinu času markraběcím majetkem, často však zastavovaný předním českým a moravským šlechtickým rodům, které město zvelebovaly a urychlovaly tak mohutný rozvoj města, který v druhé polovině 16. století vyvrcholil vykoupením šumperského měšťanstva z poddanství; římský císař a český král Ferdinand I. Šumperk povýšil na královské komorní město.
Léta prosperity a blahobytu byla ukončena bitvou na Bílé hoře. Šumperk za aktivní podporu českých stavů upadl do Lichtenštejnského područí. Následovala série pohrom a katastrof, jako nejeden vpád švédských vojsk do města v průběhu třicetileté války, velký požár, který zpustošil téměř celé město včetně předměstí, nechvalně proslulé čarodějnické procesy, které si vyžádaly 25 obětí z řad obyvatel města a morová epidemie na počátku 18. století.
Ze všech těchto katastrof se Šumperk nakonec vzpamatoval. Tradice textilní produkce, fakt, že některé vzácné druhy látek uměli vyrobit pouze šumperští cechmistři, a rozmach průmyslové revoluce v 19. století přilákal do města významné vídeňské průmyslníky, kteří ve městě zřizovali textilní továrny a také zvali významné vídeňské architekty, takže Šumperk svou výstavností připomínal tehdejší hlavní město monarchie a vysloužil si přídomek „malá Vídeň“.
20. století se neslo v duchu změny obyvatelstva. Tradiční němčina, která zněla ulicemi města od nepaměti, vystřídala po druhé světové válce čeština. Po letech stagnace se Šumperk po sametové revoluci začal opět probouzet do krásy.
Chcete-li poznat bohaté dějiny města, všechny jeho zajímavosti, významné památky je pro vás připravena prohlídka města s pomocí informační brožury, geolokačních her nebo komentovaná prohlídka s průvodcem.
Pro milovníky širokých rozhledů je určena radniční věž, odkud se nabízí jedinečný pohled na město z ptačí perspektivy a také na panorama Hrubého Jeseníku s jeho vrcholy Pradědem, který je nejvyšší horou Moravy, Petrovými kameny, kde se údajně slétaly „čarodějnice“ na sabaty, Dlouhých Strání s horní nádrží přečerpávací vodní elektrárny a celým hlavním hřebenem jesenického masivu.
V červenci a srpnu můžete navštívit Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie. Památka mimořádné hodnoty byla zachráněna v minutě dvanácté a její krásu můžete obdivovat v letních měsících, kdy je kostel přístupný veřejnosti. Neopakovatelnou atmosféru mají i koncerty a další kulturní akce, které se zde pořádají.
V Expozici čarodějnických procesů nahlédnete za oponu děsivého, ale zároveň fascinujícího období šumperských dějin, kdy město zasáhly procesy s domnělými čarodějnicemi. Stálá expozice, která dokumentuje neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679–94, které otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí se nachází ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě.
Prostřednictvím audioprůvodce guidePORT™ uslyšíte hlas samotného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který Vás expozicí provede. Není bez zajímavosti, že právě v tomto domě v 17. století bydlela rodina Heinricha Peschkeho, právě on a jeho žena Marie se stali nejstatečnějšími oběťmi Bobligova řádění. Více však už v samotné expozici…Geschaderův dům je také jedním ze zastavení na „Čarodějnické cyklotrase“ vedoucí po stopách čarodějnických procesů od Mohelnice přes Šumperk až do Zlatých Hor.
Srdečně vás zveme do Šumperka, do města, které svou polohou v podhůří je právem označován za „bránu Jeseníků“.
Turistické Informační centrum Šumperk
Hlavní třída 14, 787 31 Šumperk
tel., fax: 583 214 000