Les plný bolševiků – pardon, pravěký prales odkvetlých bolševníků
O severomoravském Šumperku se svého času říkalo, že je to snad nejrudější město republiky. A kdo zde v časech (ne)dávno minulých zažil tvrdou ruku okresního tajemníka KSČ Švédy nebo navštěvoval ústav zvaný Gymnasium, je dodnes přesvědčen, že tomu tak skutečně bylo. A tak se lehce může stát, že dojde k „překlepu“ v názvu článku …
Cílem tohoto fotografického příspěvku ovšem není řešit, jestli je škodlivější bolševik nebo bolševník, ale přiblížit čtenářům Turistiky jedno zajímavé místo v těsné blízkosti Šumperka, na kterém se mohou všichni přesvědčit o tom, že onen „zlý a nebezpečný“ bolševník skutečně dokáže být i krásnou a vysoce fotogenickou rostlinou. A také malou pozvánkou na cestu do pravěku …
To místo – či přesněji řečeno asi šest poměrně velkých bolševníkových pásů - se nachází mezi Zemědělskou ulicí a legendární Skalkou (přesněji řečeno tyto pásy lemují „horní cestu“ spojující Skalku s poldrem na Bratrušovském potoce). A je lepší si počkat, až hvězdice květů této gigantické - a původně okrasné - rostliny odkvetou. Pak si zde opravdu přijdete jako v nějakém pralese pravěkých přesliček.
Na závěr snad jen pár slov o bolševníku velkolepém (Heracleum mantegazzianum).
Ze všech invazních bolševníků je tento nejrozšířenějším druhem. Vědecky byl sice objeven a popsán až v roce 1895, ale jeho výskyt v řadě evropských zemí (např. Velké Británie, Norsko nebo Nizozemsko) je podstatně staršího data. V České republice byl poprvé vysazen roku 1862 v zámeckém parku Lázní Kynžvart. Odtud byl jako okrasná rostlina rozvezen do dalších lokalit. Atraktivní vzhled bolševníku velkolepého bylo hlavním spouštědlem invaze do západní, severní a střední Evropy; díky němu byl úspěšně šířen a pěstován v botanických a okrasných zahradách. Móda pěstování bolševníku trvala až do poloviny minulého století, kdy se začaly v západoevropské literatuře poprvé objevovat varovné zprávy o rizicích spojených s tímto druhem.
Rostlina pochází z Asie (přesněji z Kavkazu), její květenství se nazývá složený okolík (může mít průměr až 0,5 m) a člověku dokáže způsobit docela nepříjemné puchýře. Ale občas se na něj dívá velice dobře …
Závěrečné PS: To, že jsem tento příspěvek umístil na Turistiku zrovna 17. listopadu, je ale opravdu náhoda ...