Loading...

Město Velká Bíteš

Tipy a novinky

Město Velká Bíteš

Pětitisícové město Velká Bíteš se nachází v Bítešské vrchovině, která je horopisným celkem nižšího řádu ve východním okraji Českomoravské vrchoviny, v nadmořské výšce okolo 480 m., mezi krajskými městy Jihlavou a Brnem. Počátkem roku 2011 žilo ve Velké Bíteši 4.261 obyvatel; se započítáním devíti osad jejich počet dosáhl výše 5.015.

Velká Bíteš bývala od středověku spjata s dálkovou cestou Brno-Jihlava s návazností na cesty vedoucí dále do Čech a na druhé straně do Uher. Tato cesta byla již před rokem 1414 vyzdvihována jako "zemská silnice". Významné přestavby se dočkala v letech 1783-1787 na popud císaře Josefa II. Nyní je ztělesněním této trasy dálnice D1. Zmiňovaná cesta přinášela Velké Bíteši orientaci na pohostinství a s tím spjaté služby. Dálnice se pak stala dalším impulzem rozvoje zdejšího průmyslu.

Počátky města Velké Bíteše v první polovině 13. st. souvisí asi nejvíce s blízkostí křižovatky dálkových cest (původně u Košíkova cca 2 km), která byla do nově založeného města přenesena. Rozvoj osady zpomalil již v polovině 13. st. přechod ze zeměpanského majetku do vlastnictví šlechty. Přesto se Bíteš emancipovala, až při opětovném přechodném zeměpanském držení dosáhla v sedmdesátých letech 14. st. přerodu městečka v město a plného městského práva r. 1408. Od konce 14. st. až do zrušení poddanství r. 1848 byla spjata s náměšťským panstvím, kde byla jediným městem. Velká Bíteš se mezitím výrazněji rozvíjela na přelomu 15. a 16. st., kdy se rozrostla o dvě předměstí, přikoupila dvě vsi a přestavěla městské opevnění. Později za třicetileté války zpustla ze 45%. Demografický pokles překonala až po polovině 18. století. Předělem ve vývoji se stal rok 1776, kdy shořelo téměř celé město. Toho částečným důsledkem byl úpadek správní funkce města zrušením soudu (r. 1787). Posílena ale byla funkce komunikační, a to zbudováním císařské silnice Brno - Jihlava (v letech 1783 - 1787) a zřízením poštovního úřadu (r. 1785). Až do poloviny 20. st. zdejší obyvatelé bývali ve své většině zároveň řemeslníci i zemědělci, měšťané na náměstí navíc mnohdy provozovali hostince a ubytování. Průmyslová revoluce a výrazná změna způsobu obživy nastala až v polovině 20. st. změnou politických poměrů a založením technicky náročného podniku První brněnské strojírny (r. 1950). Po r. 1989 se i zde začaly rozvíjet soukromé podniky, podporované blízkostí dálnice D1.

Městská památková zóna
Městskou památkovou zónu tvoří prostor uvnitř hradeb, a to Masarykovo náměstí s ulicemi Kostelní a Hrnčířskou, vedoucí k opevněnému kostelu v nejvyšší části zóny. Modernizace sice postihla fasády mnoha domů, přesto hmotová struktura zástavby se zachovala téměř neporušeně. Tento prostor byl chráněn lehčím dřevohliněným opevněním již před polovinou 14. st. Výrazná přestavba opevnění proběhla na přelomu 15. a 16. st. Tehdy byl kostel přestavěn na pevnost a kolem města byla vystavěna kamenná zeď. Převýšení celé pevnosti činilo cca 30 m. Zespodu bylo opevnění podpořeno zamokřeným údolím potoka a rybníkem Hadrem. Ve vyšších částech bylo opevnění doplněno valy a palisádami. Městská pevnost se osvědčila kupř. při prvním vpádu Švédů r. 1643. Od 18. st. ale opevnění začalo být postupně rozebíráno, v 19. st. byly zbourány všechny tři brány, ve 20. st. zaváženy valy. Přesto stopy po opevnění jsou patrné dodnes.

Dominanty
Z památek je zajisté nejvýznačnější opevněný farní kostel sv. Jana Křtitele je písemně doložen k r. 1240. Velkoryse vystavěný pozdně románský kostel byl v poslední čtvrtině 13. st. doplněn novým presbytářem se sakristií. V první polovině 14. st. byla přistavěna západní věž. Koncem 15. st. byl vystavěn nový presbytář se sakristií a opevnění kolem kostela i se vstupní věží. Před r. 1501 byla dokončena pozdně gotická přestavba lodě v pozdně gotické dvoulodí s žebrovými klenbami mistrem Pavlem Zickerem. Zároveň bylo nad lodí zřízeno obranné patro a západní věž upravena pro obydlí hlásného. V 16. st. byly pořízeny čtyři dodnes dochované zvony. Kostel získal víceméně dnešní podobu po požáru r. 1762. Přilehlý hřbitov byl založen r. 1771. První varhany byly pořízeny v polovině 17. st., nynější zhotovil Bohumil Žloutek ze Zásady r. 2006.

Na náměstí se nachází od konce 15. st. radnice. Její nynější novoklasicistní podoba vychází z přestavby z r. 1886 podle plánů budapešťského architekta a zdejšího rodáka Móra Kalliny. K radnici se váže historie zdejšího hrdelního soudu, který vedl kupř. ve druhé polovině 16. st. dobře zdokumentované čarodějnické procesy.

Proti radnici je situován dům č. 5, v němž sídlí muzeum a Informační centrum. Dům patřil v 15. a 16. st. vladykům z blízkých a dnes již zaniklých Klečan, poté jej získala náměšťská vrchnost. Ta jej v osobách Jana Diviše a jeho bratra Karla st. ze Žerotína nechala r. 1598 přestavět na školu, faru a kostelík Jednoty bratrské. Po odchodu členů Jednoty bratrské a vrchnosti do emigrace (do r. 1628) dům sloužil jako kasárna. R. 1673 přešel do vlastnictví města. V 19. st. se zde nacházela obecní palírna, od poloviny 20. st. městský archiv a muzeum.

Na náměstí se dále nachází dvě kamenné kašny z r. 1849, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1714 a bronzová busta T.G.Masaryka z r. 1991.

Hlavní městská slavnost
Vyvrcholením společenského dění ve Velké Bíteši bývají Tradiční Bítešské hody, které jsou také hlavní městskou slavností. Konají se počátkem září a jejich hlavním dnem bývá neděle. Hodové neděli předchází mnoho ustálených příprav - stárci a stárky zvou rychtáře a rychtářku, zdobí a staví máji, obstarává se tombola, víno, nacvičuje beseda, atd. S bítešskými hody je navíc každoročně spojen bohatý program, jarmark, lunapark a samozřejmě hodové sklípky, které svým návštěvníkům nabízí pohoštění. Součástí hodů je regionální folklórní festival "Setkání na Podhorácku".

Široko daleko jsou známé zdejší restaurace, cukrárny, uzenářství, pekařství s jejich produkty, službami a pohostinností.

Text: Jan Zduba, Město Velká Bíteš.

Město Velká Bíteš
Masarykovo náměstí 87
595 01 Velká Bíteš
e-mail: mu@vbites.cz
web: www.velkabites.cz

Informační centrum a Klub kultury Města Velké Bíteše, příspěvková organizace
Masarykovo nám. 5, 595 01 Velká Bíteš
Tel.: +420 566 789 311
e-mail: program@bitessko.com
web: www.bitessko.com

Městské muzeum ve Velké Bíteši (založeno 1925)
Masarykovo náměstí 85, 595 01 Velká Bíteš
Tel.: 566 789 380, 739 181 345
e-mail: muzeum.velkabites@seznam.cz
web: www.bitessko.com

Poslední aktualizace: 18.2.2014
Město Velká Bíteš na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Město Velká Bíteš

Socha sv. Jana Nepomuckého ve Velké Bíteši
Socha sv. Jana Nepomuckého ve Velké Bíteši
Socha
Na náměstí ve Velké Bíteši stojí na vysokém podstavci skulptura sv. Jana Nepomuckého. Byla zhotovena již v roce 1714, jak je zřejmé…
0.2km
více »
Velká Bíteš - radnice
Velká Bíteš - radnice
Radnice
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí a spolu s věží s hodinami vytváří jeho dominantu. Jako Radnice je doložena od 15. století. Původně…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Velká Bíteš náměstí
Turistické rozcestí Velká Bíteš náměstí
Rozcestí
Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Prochází tudy modře značená turistická cesta a začínají červeně a zeleně značené cesty. Modrá vede jed…
0.3km
více »
Velká Bíteš - kostel sv. Jana Křtitele
Velká Bíteš - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Jedná se o rozlehlý opevněný areál, který se nachází severně od …
0.3km
více »
Velká Bíteš - městská památková zóna
Velká Bíteš - městská památková zóna
Městská část
Jde o historické jádro města se vzácně neporušenou urbanisticko…
0.3km
více »
Veká Bíteš - městské opevnění
Veká Bíteš - městské opevnění
Hradby
Skládalo se z obvodových hradeb a tří bran s ochrannými příkopy a padacími mosty. Dvě brány byly situovány na protilehlých stranách náměstí a jedna…
0.3km
více »
Velká Bíteš - muzeum
Velká Bíteš - muzeum
Měšťanský dům
Objekt dnešního muzea má bohatou historii. První zmínka o…
0.3km
více »
Velká Bíteš
Velká Bíteš
Město
Velká Bíteš leží na Jižní Moravě, severozápadním směrem od Brna. Město se…
0.3km
více »
Bílý potok
Bílý potok
Tipy na výlet
Výlet začíná ve Velké…
0.3km
více »
Velká Bíteš - informační centrum
Velká Bíteš - informační centrum
Infocentrum
Informační centrum sídlí v přízemí historické budovy bývalého…
0.3km
více »
Velká Bíteš - pension U Raušů
Velká Bíteš - pension U Raušů
Dům, budova
Nachází se na hlavním, dnes Masarykově náměstí. Formanský hostinec zde býval od nepaměti. Začátkem 20. století byl jeho majitelem Leopold Vachlt.…
0.4km
více »
Velká Bíteš - město s kostelní tvrzí
Velká Bíteš - město s kostelní tvrzí
Tipy na výlet
Velká Bíteš leží vedle dálnice D1 cca 35 km od Brna ve směru na Prahu a jsou zde sjezdy ze směru od Brna i od Prahy. Bíteš je malé…
0.6km
více »
Tradiční bítešské hody
Tradiční bítešské hody
Tipy na výlet
Velká Bíteš je malebné  městečko u dálnice D1 asi 35 km od Brna. Kromě příjemného starobylého náměstí s krásnými barokními kašnami a…
2.9km
více »
Přibyslavice
Přibyslavice
Vesnice
Přibyslavice jsou středně velkou obcí, jejich součástí je osada Radoškov a…
3km
více »
Jindřichov u Velké Bíteše
Jindřichov u Velké Bíteše
Tipy na výlet
V rámci zkoumání okolí Velké Bíteše jsem se vydala podí…
3.4km
více »
Údolím Bíleho potoka
Údolím Bíleho potoka
Tipy na výlet
Půjdeme údolím Bílého potoka. Trasa je dlouhá necelý 20 km a je…
4.3km
více »
Turistické rozcestí Březské
Turistické rozcestí Březské
Rozcestí
Nachází se v jižní části obce naproti hasičské zbrojnice. Prochází…
4.4km
více »
Galerie Sýpka
Galerie Sýpka
Dům, budova
Nachází se asi 1 km jihozápadně od osady Osová, která je místní č…
5km
více »
Osová
Osová
Zámek
Zámek Osová, součást Osové Bítýšky, leží při jižním břehu rybníka Okolníku…
5.1km
více »
Devět křížů - hotel
Devět křížů - hotel
Dům, budova
Lokalita Devět křížů je známa turistické veřejnosti již mnoho des…
5.2km
více »
zavřít reklamu