Mikulov – Mekka nezapomenutelných zážitků
Mikulov je vinařské město na úpatí Pálavských vrchů a zdejší vinařská tradice sahá až do časů antického Říma. Jeho panorama je charakteristické barokním zámkem na skalním útesu, který připomíná významný rozvoj města za doby Dietrichsteinů.
Nedaleko se nachází Kozí hrádek, který sloužil ke strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a zabezpečoval ochranu města. Toto dochované pozdně gotické předsunuté opevnění s břitem nyní představuje volně přístupné odpočinkové centrum.
Nejstarším stavebním souborem křížové cesty na území České republiky se pyšní Svatý kopeček. Pro bohatý výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno přírodní rezervací.
Na všechny tři dominanty je jedinečný pohled z terasy dalšího historického skvostu – Dietrichsteinské hrobky. Tento kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta se nachází v dolní části náměstí. Malebný ráz má i samotné náměstí s renesančními domy. Vyniká mezi nimi zejména dům U Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv. kanovnický dům. Náměstí zdobí kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti z počátku 18. století a sloup s barokním sousoším Nejsvětější Trojice.
Významné zastoupení mají v Mikulově rovněž památky dřívější početné židovské komunity: židovská čtvrť, rozsáhlý židovský hřbitov a nejstarší a zároveň poslední dochovaná synagoga v Mikulově. Představuje jedinou synagogu polského typu u nás. Vznikla kolem roku 1550, současný barokní vzhled získala přestavbou po požáru v roce 1718 a právě probíhající rekonstrukce ji zbaví všech stop po socialistických stavebních úpravách.
Literatura uvádí, že v 19. století měl Mikulov dvanáct synagog a město navíc bývalo sídlem moravského zemského rabinátu. To vysvětluje velikost tehdejší židovské obce, jejíž zánik spojujeme s příchodem nacistů. Ti, kteří neemigrovali, skončili v koncentračních táborech, po válce se jich vrátilo velmi málo. Náboženská komunita, kterou vytvořili, fungovala jen do únorového převratu.
Na severním okraji města, v přírodní rezervaci vrchu Turold (385 m n. m.), se nacházejí Jeskyně Na Turoldu. Vynikají svojí specifickou výzdobou a přes zimu se stávají útočištěm netopýrů, včetně kriticky ohroženého druhu vrápence malého.
Mikulovsko zkrátka osloví každého, kdo dokáže ocenit pohostinnost zdejších lidí, výjimečnou přírodu, architektonické památky, bohatý kulturní život i příležitosti sportovního vyžití.