Loading...
Ke světoznámým památkám stylu Bauhaus v Desavě (Dessau) a Berlíně je to z Braniborska co by kamenem dohodil. Proto byla v roce 2017 na Seznam světového dědictví UNESCO zapsána také budova bývalé Spolkové školy Všeobecného odborového svazu v Bernau. Soustava památek světového dědictví z roku 1996 „Památky Bauhausu ve Výmaru a Desavě“ se tedy rozšířila o další místo – památník v Bernau.
Architekt a tehdejší ředitel umělecké školy Bauhaus Hannes Meyer zde mezi lety 1923 až 1930 spolu s vedoucím architektonických dílen Bauhausu Hansem Wittwerem a jejich studenty vytvořili na základě zadání Všeobecného německého odborového svazu jedinečný komplex školních budov s internátem. Funkcionalistický školní areál sloužil nejen předávání vědomostí, ale spojoval také společné učení a život se sportem a kulturou.
Stavba začala pod dozorem Meyera, který v době vzniku plánů působil jako ředitel školy Bauhaus v Desavě. Významně se na ní až do začátku roku 1929 podílel také Hans Wittwer, od roku 1928 coby mistr stavební katedry a vedoucí stavební kanceláře Bauhausu. Do stavby se zapojili také studenti oboru stavebnictví a pracovali na této stavbě v rámci dílen, což dokazuje propojení s jejich domácími pracemi. Po budově školy Bauhaus v Desavě z let 1925 až 1926 (architekt Walter Gropius) je škola v Bernau druhou největší školní budovou z díla architektonického směru Bauhaus. Dodnes je skvělou ukázkou členitého komplexu budov, který je volně zakomponován do prostoru přírodní krajiny. Školu v Bernau si mohou návštěvníci projít v rámci komentovaných prohlídek.
Více informací na: www.bauhaus-denkmal-bernau.de
Expresionismus a vily slavných v Postupimi
V Postupimi, zemském hlavním městě Braniborska, najdeme mimořádný úkaz expresionistické architektury - tzv. Einsteinovu věž na Telegrafním návrší, první stavbu architekta Ericha Mendelsohna. Úzkými spolupracovníky Mendelsohna byli Mies van der Rohe a Walter Gropius – spolu s nimi také založil spolek architektů „Der Ring – Kruh“. V Einsteinově věži se nachází observatoř Leibnitzova institutu astrofyziky v Postupimi. Zvenčí je možné si věž prohlédnout kdykoliv. Při procházce vilovou kolonií Neubabelsberg navíc můžeme obdivovat tři vily navržené Ludwigem Mies van der Rohe: dům Urbigových ve Virchlowstraße, dům Moslerových v Karl-Marx-Straße a dům Riehlových ve Spitzweggasse – všchny tři jsou ranými díly architekta z let 1907 až 1924. Spoustu zajímavostí se pak dozvíte během komentované prohlídky „Babelsberg – filmové hvězdy, vily a světové dějiny“, které se zde pořádají od května do října každou první a třetí sobotu v měsíci od 11 hodin, začátek prohlídky je na nádraží S-Bahn „Griebnitzsee“.
Více na: www.potsdamtourismus.de
Vybrané akce ke 100 letům Bauhausu v roce 2019:
Uvedení Triadického baletu Oskara Schlemmera v rámci Postupimských dnů tance
Od 14. do 26. května 2019 uvede renomovaný festival tance „Potsdamer Tanztage“ představení „Das Triadische Ballet – Triadický balet“ významného umělce hnutí Bauhaus Oskara Schlemmera. Choreografie a legendární kostýmy oslovily celé generace a jsou inspirací dodnes. Úplně původní choreografie se však nedochovala. O rekonstrukci baletu se v roce 1977 na přání Akademie umění západního Berlína postaral věhlasný choreograf Gerhard Bohner, na projektu se podílel také skladatel Hans-Joachim Hepsos. V roce 2014 tento kus nově nastudovali Ivan Liška a Colleen Scottová z bavorského Mnichovského státního baletu II a společně ho uvedou také v roce 2019 na Postupimských dnech tance.
Výstava ke každodenním formám moderního umění Bauhausu v NDR
Zatímco se Bauhaus ve východním Německu zpočátku těšil velkému uznání, od 50. let se začal čím dál více stávat terčem kulturní politiky SED, která byla tradicionalisticky zaměřená podle sovětského vzoru. Koncem 50. let se někteří designéři a architekti odvážili k opatrnému zavádění myšlenek Bauhausu zpět do praxe. Zlomový okamžik přinesla ekonomická nutnost reorganizace stavebnictví na základě moderních průmyslových metod. Na poli produktového designu otevřel v roce 1958 nově založený chemický program dveře pro vytvoření nových forem na principech Bauhausu. Od 60. let následovaly také v kulturní politice první kroky na cestě k všeobecné rehabilitaci Bauhausu v NDR a oficiálnímu uznání za „národní kulturní dědictví“. Ve vztahu k modernistickému hnutí Bauhaus se zrcadlí mnoho společenských a politických zvratů ve státě řízeném komunistickou SED a socialistickém bloku obecně. Dokumentační centrum každodenní kultury NDR v Eisenhüttenstadtu se tomuto vztahu bude věnovat v rámci mimořádné výstavy od dubna do prosince 2019, kde bude prezentovat příklady mnoha známých i méně známých objektů z každodenního života v NDR. Výstava přitom bude čerpat jak z vlastního bohatého fundusu čítajícího na 170 000 exponátů, tak i z celé řady zapůjčených předmětů z jiných muzeí.
Více informací: www.alltagskultur-ddr.de
Výstavy neznámé moderny v Dieselkraftwerk Cottbus
Braniborské zemské muzeum moderního umění bude od října 2019 do února 2020 v jedinečných prostorách bývalé chotěbuzské elektrárny Dieselkraftwerk Cottbus pořádat tři paralelní a navzájem se doplňující výstavy. Ty se zaměří na to, jak lze navzájem propojit specifické aspekty Nové věcnosti a Bauhausu jako myšlenkové a utopistické proudy moderny. Návštěvníky čeká pod titulem „Město v obraze / Obraz města“ výstava věnovaná velkoměstským i maloměstským motivům a v dalších dvou výstavách se pak budou moci vydat na cestu po převážně pionýrských projektech braniborské architektury, průmyslového designu a řemesla.
Více informací: www.museum-dkw.de
Rok 2019 se ale nese také ve znamení 200. výročí narození básníka Theodora Fontane, který kdysi prošel celé Braniborsko a napsal zde knihu Effi Briestová. Mezi jeho významné životní zastávky v Braniborsku patří Ribbeck – vesnice, kde velkou roli sehrála hruška – a Neuruppin, rodné město Theodora Fontane, které láká na výstavu o jeho životě a díle. Další místo, na které Fontane rád vzpomínal, je mimo jiné jezero Stechlin-See mezi obcemi Rheinsberg a Fürstenberg Havel. Jeho voda je křišťálově čistá a okolní příroda téměř nedotčená – ideální místo pro cyklistiku nebo pěší turistiku.
Další jubileum připomíná události staré jen 30 let: pád Berlínské zdi v listopadu 1989. Třeba je to dobrá příležitost vydat se v roce 2019 na cyklovýlet po stezce Mauerweg, co říkáte?
Další inspiraci najdete na: www.reiseland-brandenburg.de