Potsdam, Postupim na kole v roce 2012
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Na kole
Kam a jak jedeme?
Při návštěvě Berlína jsme si nenechali ujít krásné město Postupim. Auto jsme zaparkovali u benzinové pumpy Aral na sjezdu č. 3 dálnice 115 mezi Berlínem a Potsdamem. Okolo parkoviště u pumpy a hotelu Grunewald vede cyklostezka do Postupimi. K mostu Glienicker přes řeku Havel na kraj Postupimi trvá jízda na kole asi půl hodiny. Most Glienicker byl pro obyčejné smrtelníky opět zpřístupněn v listopadu 1989. Do té doby sloužil řadu let jako spojení mezi NDR a západním Berlínem pouze pro armádu a diplomaty.
Za čím jedeme?
Původně posádkové město Postupim proměnili pruští králové před 300 lety v jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. V Postupimi a jejím okolí najdeme mnoho památek a parků, které si prohlédneme na kole. Prohlídku Postupimi zahájíme přejezdem mostu Glienicker. U mostu vedla Berlínská zeď, kterou připomínají informační tabule. Dále pokračujeme vpravo do parku Neuer Garten k loveckému zámečku Cecilienhof. Lovecký zámeček nám připomene slavnou Postupimskou dohodu, která zde byla podepsána 2. 8. 1945 (http://klempera.tripod.com/postupim.htm). Od loveckého zámečku se vydáme do parku Sanssouci. V parku nalezneme mnoho krásných historických staveb. Na kole je možné v parku jezdit jen po vyznačených trasách. Zahrada, zámek Sanssousi a další paláce a parky v Postupimi byly v roce 1990 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Po prohlídce parku se vydáme do centra města. V centru probíhá velkolepá obnova původních památek. Přejedeme most Lange a za ním se cestou vlevo podél vodního kanálu a jezera parkem Babelsberg vrátíme k mostu Glienicker. Odtud pokračujeme zpět k výchozímu bodu na parkoviště. Celý nenáročný okruh je dlouhý 45 km.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Svačinu jsme měli s sebou. Ve městě je mnoho příležitostí k občerstvení. Ubytováni jsme byli v kempu v Berlíně nedaleko letiště Tegel.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Postupim na nás dýchla svými krásnými zámeckými stavbami, svoji historií, která hraje v dějinách Německa významnou roli. Líbil se nám rokokový zámek Sanssouci, který sloužil jako letní sídlo Fridricha II. V centru města je zatím rozsáhlé staveniště, neboť se obnovují původní budovy, které byly zničeny bombardováním v roce 1945. Jinak jízda na kole je celkem bezpečná a bezproblémová. Trasa je velmi dobře značená. Většina cyklostezek ve městě je bezpečně oddělena od automobilového provozu.
Ostatní informace
Do Postupimi je možné z Berlína využít MHD. Za poplatek se v S – bahnu přepravují i kola. Na železniční stanici Postdam Hauptbahnhof lze využít půjčovnu kol, která nabízí i řadu výletů ve městě.
Odkazy:
http://www.potsdam.de/ http://www.potsdam-per-pedales.com/
http://www.hettler-lange.de/p2/de/deauswahl.html