Berlín - Braniborská brána
Braniborská brána, německy Brandenburger Tor. Tato brána určitě patří mezi nejzajímavější pamětihodnosti Berlína. Stojí v centru města na rozhraní dvou známých a velkých tříd (Straße des 17. Juni a Unter den Linden). Svým vzhledem brána silně připomíná propylaje athénské Akropolis. Je Vysoká 26 metrů a 66 metrů Dlouhá. Je tvořena dórskými sloupy a zdobena reliéfy. Na vrcholu brány se nachází sousoší Kvadrigy od Johana Gottfrieda Schadowa (sousoší představuje okřídlenou bohyni vítězství Eirene, jak vjíždí do města na voze s koňským čtyřspřežím; při restaurátorských pracech byl původní věnec bohyně, jenž byl z dubového listí, nahrazen železným křížem a tak byla Schadowova bohyně míru Eirene definována spíše jako bohyně vítězství Viktorie).
S Braniborskou bránou se pojí mnoho historických událostí. Byla postavena v roce 1734 jako celní brána v berlínském opevnění. V období 1788 až 1791 ji pruský král Friedrich Wilhelm II. nechal přestavět v dnešním stylu raného klasicismu.
Původně směl touto branou projíždět jenom německý císař. 30.1.1933 byla brána svědkem velkého průvodu hitlerovy NSDAP, slavící převzetí moci v Německu. Pak koncem války byla brána poškozena dělostřelbou německé armády, neboť sovětské jednotky na bránu vyvěsily rudou vlajku. V 50. letech 20. století byla rekonstruována. Za existence Berlínské zdi nebyla brána přístupná, neboť ležela v hraničním pásmu. Po pádu zdi a sjednocení Berlína byla brána opět restaurována do původní podoby. Dnes je symbolem rozdělení a následného sjednocení města. Najdeme ji i na spodní straně EURA.