Mezno - nejjižnější obec Kraje blanických rytířů - dostalo pojmenování od mezníků, jimiž se ohraničovaly pozemky. K rozvoji obce přispívala její poloha na důležité zemské stezce.A také spojení s hradem Borotín, pod který spadala. Prvně se při něm připomíná v roce 1517, i když nejstarší písemná zmínka o obci je z roku 1469. Mimochodem, na letošní září chystá obec oslavy...
Špetka historie V obci stávaly starobylé chalupy s lomenicemi, štíty a zdobenými špejchárky. Několik požárů – ten poslední v roce 1919 – změnilo podobu obce.
Mezenské rybníky Zvláštností Mezna byl velký počet rybníčků – některé z původních 26 najdete v obci dodnes. Poblíž Sudoměřic, na trase po červené turistické značce mezi Meznem a borotínským hradem, leží přírodní památka Suchdolský rybník. Zahrnuje oblast rybníka Suchdol a okolních lesů nedaleko Sudoměřic u Tábora. Žije zde silně ohrožený čolek velký. Červená turistická trasa mezi Meznem a Borotínem vás zavede k Novému rybníku. Poblíž stojí samota Cihelna, jedno z center protifašistického odboje na Voticku.
Kapličky, kam se podíváš... V Mezně a osadách najdete velké množství drobných sakrálních památek. Z roku 1752 pochází osadní zvonička v Mezně. Stojí na vyvýšeném místě při silnici, procházející osadou. Zvoničku s křížkem si můžete prohlédnout i na návsi v Lažanech. Výklenková kaplička a zvonička stojí také na návsi v Mitrovicích. Starou výklenkovou kapličku minete také u křižovatky polních cest mezi Stupčicemi a samotou Hvízdalka jihozápadně od Mezna.
Mezenské osady Obec má pět částí – Lažany, Mezno, Mitrovice, Stupčice a Vestec a samoty Hvízdalka, Cihelna a Nová Hospoda.
Babouci v Lažanech Lažany pořádají každoroční posezení s Babouky, letos se zábava s nejstarší jihočeskou dechovou kapelou bude konat 2. srpna. Babouci budou na malebné návsi vyhrávat od 18 hodin zhruba do půlnoci. Přijďte zažít pravou vesnickou tancovačku v kulisách osady na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje!