PO STOPÁCH FILMŮ DO LAŠSKÉ BRÁNY BESKYD
Nudí vás už klasické výlety za památkami? A co si je trochu zpestřit? Lašská brána vás zve na procházku po místech, které se objevily ve známých českých filmech a seriálech. Věděli jste například, že se v této oblasti natáčel seriál Přátelé Zeleného údolí? A co třeba snímek Metráček? Vydejte se s námi po stopách filmařských štábů a zavzpomínejte na tato jedinečná filmová díla na místech, kde vznikaly!
Metráček
Při své pouti rozhodně nemůžete vynechat městskou památkovou rezervaci Příbor. Ta se pyšní pravidelným půdorysem města s pravoúhlým náměstím, středověkým opevněním i gotickým kostelem Narození Panny Marie. V jádru města dále naleznete měšťanské domy ze tří stran s původním loubím. Prvky baroka si lze všimnout na průčelích domů, mariánském sloupu i tradičním středisku vzdělávání – piaristické koleji. V prostorách koleje se dnes nachází regionální muzeum s pamětní síni věnovanou Sigmundu Freudovi – zdejšímu slavnému rodákovi. V Zámečnické ulici pak jeho rodný dům sloužící dnes rovněž jako muzeum.
Příbor jste mohli zahlédnout ve známém rodinném filmu „Metráček“. Výchovný snímek o tom, jak se vyrovnat s nadváhou se sice natáčel převážně v Rožnově pod Radhoštěm, kde se před kamerou objevila řada místních obyvatel i studentů. Část záběrů ale pochází ze Štramberku (záběry na hradě) a právě z Příboru. Ve filmu tak uvidíte Farní kostel na ulici Politických vězňů, náměstí Sigmunda Freuda i jeho podloubí (náměstí Sigmunda Freuda 46), ulici Stojanovu 364, ulici Politických vězňů 48 nebo křižovatku ulic Místecká a Bonifáce Buska.
Přátelé Zeleného údolí
To krasová oblast Štramberka zaujala scénáristu Jaroslava Müllera natolik, že zde natočil několik záběrů z legendárního československého televizního seriálu pro děti „Přátelé Zeleného údolí“. Dílo vypráví o přátelství hajného Horyny a městského chlapce Pavlíka a současně pomáhá objevit a přiblížit přírodu. Seriál se natáčel v letech 1979-1980 v údolí Velký Lipový v Beskydech. Některé ze záběrů dvanáctidílného seriálu však pochází také z Kopřivnice a Štramberku. V seriálu se tak objeví lom Kamenárka, jeskyně Šipka či kopřivnické sídliště s ulicí Záhumenní.
A rozhodně je co ve Štramberku obdivovat, průvodcem vám může být štramberská část Lašské naučné stezky. Z mnohých zajímavostí si povězme alespoň o přírodních památkách ze zmíněného seriálu: Kamenárka se rozprostírá u východního okraje městečka Štramberk v lokalitě starého lomu na vápenec. Nachází se zde bloky tithonských štramberských vápenců, typické svou bílou barvou. Oblast je bohatá na objevy fosilních živočichů a řas, či rybích zubů. Budete-li mít štěstí, můžete si z Kamenárky malou fosilií jako suvenýr odnést i vy. Daří se tu také některým druhům chráněných rostlin a živočichů. V Kamenárce žije například kriticky ohrožený jasoň červenooký, či silně ohrožený čolek obecný. Z nejvyšší části lomu je také krásný výhled do okolí. Obdivovat z něj můžete i nápisy uvnitř lomu sestavené z odštěpků skal, které zde zanechali předchozí návštěvníci.
To jeskyně Šipka je světoznámá archeologická lokalita nalézající se na severním svahu Kotouče. Původně krápníkovou jeskyni již v předledovcových dobách vyhloubil vodní tok obtékající vrch Kotouč. Ledovcové působení ji nadále rozšiřovalo a po jeho ústupu s sebou odtávající voda odnesla i zbytky měkkých hornin. Tím dostala jeskyně svou dnešní podobu – délku chodby 45 metrů a komín vysoký 7 metrů. Jeskyně je proslulá četnými nálezy fosilních kostí zvířat, zejména jeskynních medvědů a lvů, mamutů či srstnatých nosorožců. Slávu ji přinesl nález spodní čelisti neandrtálského dítěte, později nazvané „Šipecká čelist“.
Stíny horkého léta
Ve Štramberku se také natáčela část vysoce hodnoceného válečného dramatu „Stíny horkého léta“. Film, který byl natočen v roce 1977 pod vedením scénáristy Jiřího Křižana a režiséra Františka Vláčila, získal Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Valná většina dramatu z konce druhé světové války byla sice natáčena v okolí Velkých Karlovic, ale některé záběry jsou z centra městské památkové rezervace Štramberk.
Zamíříte-li na malebné štramberské náměstí, na první pohled vás zaujmou zděné domy s prvky baroka a empíru. Nepřehlédnutelný je také barokní kostel sv. Jana Nepomuckého stojící v horní části náměstí. Při svém putování rozhodně zavítejte také do přilehlých uliček. V jejich křivolakých zákoutích naleznete roubené domy na vysokých podezdívkách vystavěné valašskými řemeslníky v 18. a 19. století. Jsou to právě tyto chalupy, které dodávají městu jedinečný a neopakovatelný ráz a mnohé z nich jsou architektonickou raritou v rámci celé České republiky. Právě v jejich stínu pochopíte, proč se městu říká moravský Betlém…
Zlatník Ondra
Naše oblast se stala také kulisou pohádky „Zlatník Ondra“. Televizní film na motivy Boženy Němcové zrežíroval Zdeněk Havlíček v roce 1995. Pohádka se natáčela na zámku Raduň u Opavy, interiéry pocházejí ze zámku v Bruntále a domovská vesnička je představována skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm. Pro nafilmování exteriéru městečka byl vybrán Štramberk, jehož zřícenina hradu také posloužila jako sídlo krále. Zajímavostí je, že hrad Štramberk je ve snímku digitálně doplněn o část hradu Křivoklát.
A která místa že to na záběrech z pohádky nalezneme? Jedná se o jeskyni Šipku, hrad Štramberk, ulici Plaňava, Jaroňkova, Zauličí 247, Náměstí 5, Náměstí 10, Jaroňkova 97. Jeden záběr pochází také z nedalekého Příboru a zobrazuje Ondru u statku, který se nachází na adrese Jičínská 440.
Krimi, sci-fi, pohádky…
Lašskou bránu si pro natáčení záběrů režiséři volí i v současnosti. Tak například příborská ulice Řehoře Volného 410 se objevila ve filmu „Udělení milosti se zamítá“ z roku 2002. Na snímku ze sociálně-psychologického krimi podle skutečné události se objevil známý herec Matěj Hádek. Pro natáčení exteriérů města si Příbor zvolil také režisér Jiří Svoboda pro drama „Nepolepšitelný“ z roku 2009.
Záběry z okolí kostela sv. Bartoloměje v Kopřivnici se staly součástí hororového snímku kopřivnického rodáka Romana Vojkůvka s názvem „Někdo tam dole mě má rád“. Snímek vznikl v roce 2008 a symbolicky hlásá, že když bůh nepomáhá, je lépe se obrátit k tomu druhému pánovi…
Svou filmovou roli zažil také areál hradu Hukvaldy. Kde kdo by tipoval natáčení pohádky, ale ruský režisér Alexej German si hrad vybral pro natáčení sci-fi snímku „Je těžké být bohem“ (Trudno byť bogom).
Nejnovější úlovek má zřejmě město Štramberk, které se mělo objevit ve filmu režiséra Jana Hřebejka „Zakázané uvolnění“ z roku 2014.
Jak jsme se společně přesvědčili, Lašská brána nabízí mnoho krásných míst, které stojí za zhlédnutí. Své o tom ví scénáristé i režiséři, kteří si tuto oblast vybírají pro své snímky. Nakoukněte také do míst, kde se natáčely třeba i vaše oblíbené kusy a posuďte sami, zda je Lašská brána stejně tak krásná, jako ji prezentují. A kdo ví, třeba vám přiroste k srdci natolik, že se stane součástí i vašeho životního příběhu…
Více o zajímavostech Lašské brány Beskyd na www.lasska-brana.cz.