Příbor - kostel Narození Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Výraznou dominantou Příbora je farní kostel Narození Panny Marie. Pozdně gotická trojlodní stavba pochází pravděpodobně ze 14. století. Gotický presbytář byl přistavěn roku 1560. Hranolová věž kostela má cibulovou báň s otevřenou lucernou. Věžní hodiny byly vyrobeny v roce 1784. Ve věži je šest zvonů. Nejstarším je zvon Matka boží, který byl ulit v roce 1629 a váží 2,5 tuny. Za druhé světové války byl zvon Matka boží s dalšími zvony spuštěn z věže
a odvezen do Německa. Po válce byl objeven v Praze na Maninách, kam byly z Německa přivezeny zvony, které ušli zkáze. Počátkem roku 1947 byl zvon dopraven do Příbora a vrácen do věže.
Boční kaple pochází ze 17. století. Boční kaple jsou kryty helmicemi a prosvětleny polygonálními lucernami. Ve vnější zdi kostela je zpodobení Getsemanské zahrady.
V interiéru kostela stojí za zhlédnutí renesanční portály v presbytáři, renesanční mříž před kaplí sv. Urbana, Kamenné erby olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského a pražského arcibiskupa Martina Medka či rokokový mobiliář. Na hlavním oltáři farního kostela je umístěna socha Panny Marie pocházející z 1. poloviny 15. století.
Areál farního kostela vymezuje ohradní zeď postavena z lomového kamene. Její současná podoba pochází nejspíš ze 2. poloviny 18. století. Naproti západnímu portálu kostela je pak hlavní vstup do areálu. Je tvořen dvojdílnou kovanou mříží z roku 1809, která je na každé straně doplněna menší jednodílnou brankou. Mříže jsou osazeny mezi čtyři pilíře se sochami sv. Jana Sarkandra, sv. Cyrila a Metoděje a sv. Jana Nepomuckého.
Do ohradní zdi jsou vestavěny kapličky křížové cesty. Kapličky pocházejí z 2. poloviny 19. století. Půdorys kapliček je půlkruhový a v jejich nikách jsou uloženy keramické reliéfy z roku 1887, vytvořené Vojtěchem Mottlem, profesorem příborského německého gymnázia. Křížovou cestu tvoří 14 zastavení.