Příbor – Kašna s Hygií
Jednou z ozdob náměstí Příbora je bezesporu litinová kašna se sochou dívky. Jde o původní vodní zdroj z roku 1898, který tvořila spodní část na kruhovém stupňovém podstavci. Spodní část tvoří sloup s čtyřhranným základem, po dvou protilehlých stranách je dvojice nádržek, na vedlejších bocích podstavce rostlinná ozdoba. Následuje zužující se sloupek kruhového průřezu, s ornamentální ozdobou, dál se sloup zužuje a rozšiřuje do vrcholového kruhového vrcholového bazénu. Původně byla kašna bez vrcholové dívčí ozdoby, ta přibyla o pár let později, začátkem 20. století. Socha je opět litinová, dívka je částečně odhalená, na ramenou drží amforu s tryskající vodou.
Stylově můžeme dílo zařadit do neorenesance. Litinová kašna nahradila starší vodní zdroj z 16. století, která byla zdobená sochou sv. Zachariáše. Ta je k vidění dnes u kostela. Litinová kašna je patrně výrobkem salmovských železáren v Blansku, které se na podobné výrobky specializovaly (podobných je u nás k vidění více).
Hygieia, počeštěně Hygie je v řecké mytologii dcera boha Asklépia a Epione. Po tatínkovi je tak patronkou lékařství, zdraví nebo čistoty, též ale i patronkou Měsíce. Kašna je díky okolní památkové rezervaci zapsána do chráněných památek. V současné době je v dobrém stavu i díky opravě z roku 1999.
Kašny podobného nebo totožného ztvárnění byly nabízeny prodejním katalogem fy. Breitfeld, Daněk i spol., na jejich tvorbě se podíleli sochaři Pavel Veverka, později jeho syn Otakar, P.J. Mene, Julius Krill aj. V podstatě v sériové výrobě se vyráběly zhruba od poloviny 19. století až do 30. let století minulého. Abychom nemuseli pro příklad jezdit daleko, podobnou, byť barevně jinak pjatou můžeme vidět např. v nedalekém Štramberku.