Loading...
Město Postoloprty (7 km západně od Loun) není s počtem obyvatel těsně pod 5 000 velké, ale nabízí poměrně bohatý kulturní život. Nejznámější jsou každoroční Postoloprtské slavnosti, pořádané obvykle druhou sobotu v květnu. Kulturní stánky (divadlo, kino, knihovna) jsou sdruženy pod Kulturní zařízení města Postoloprty a vykazují stálou činnost. Mimo jiné zde působí tři divadelní spolky. Výtečných výsledků dosahuje zdejší základní umělecká škola, a to ve výtvarných, literárně-dramatických, hudebních i tanečních oborech. Hranice města přesahuje též činnost domu dětí a mládeže, jehož Ekocentrum Dymnivka navštěvují děti z celého okresu. Obrovské možnosti vzdělávání a vyžití nejen pro děti skýtá také místní základní škola s mnoha moderními učebnami a vybavením. Sportovcům vévodí Postoloprtské mažoretky, mnohonásobné mistryně republiky, a fotbalisté, účastníci krajského přeboru mužů. Svůj spolek zde má i mnoho dalších typů zájmové činnosti, od modelářů po včelaře. Veřejnost se schází na řadě celoměstkých akcí, např. pochodu "Prtský špacír", výstupu na radniční věž, zábavné akci "Ahoj, léto", divadelní přehlídce "Festival smíchu" či adventních oslavách s koncerty.
Aktivní je také Děkanství Postoloprty se svým kostelem Nanebevzetí Panny Marie, v němž najdeme vzácné třímanuálové varhany. Oblíbený, a to i návštěvníky ze vzdálenějších míst, je dále městský plavecký bazén se saunou, posilovnou a wellness službami. Postoloprty se nacházejí na pokraji Českého středohoří, jež je vítaným cílem turistů (Raná, Oblík), stejně jako blízká královská města Žatec a Louny. Navštěvovaný je také archeologický skanzen v Březně u Postoloprt.
Jméno obce zřejmě nepochází, jak se dříve soudilo, z názvu někdejšího benediktinského kláštera Porta Apostolorum (Brána apoštolů - založen před rokem 1121 nedaleko luckého hradiště Drahotuš, zničen husity r. 1420), neboť název obce je údajně doložen dříve. Název Postoloprty se v různých obměnách vyskytuje také v Kosmově Kronice české (1119–1125). Jazykovědci se nyní přiklánějí k etymologii odvozené z označení ševců a uváděné už v Kronice české Václava Hájka z Libočan – "postoly prtati" znamenalo staročesky "ševcovat, opravovat boty, příštipkařit".
Ze 7. století, kdy kraj obývali Lučané, je známá pověst o knížeti Neklanovi a zrádném vrahovi Durynkovi. Neklan Lučanům vystavěl hrad Dragúš (dnes čtvrť Postoloprt), jenž byl zničen ve 12. století. K Postoloprtům se váže i další, neméně slavná pověst o Oldřichovi a Boženě. Jejich setkání a sňatek na počátku 11. století popisují kronikáři Kosmas, Dalimil i Hájek z Libočan. Podle Dalimila se osudové setkání českého knížete a nevídané krasavice událo "kdesi u Postoloprt, za jednou vsí nad říčkou". Hájek se poněkud liší a říká, že Oldřich mladičkou selku Boženu uzřel - po odpočinku pod dubem - u studánky v dnešní Peruci, 20 km od Postoloprt.
Z nedávné historie vešel ve známost tzv. Postoloprtský masakr v červnu 1945, kdy ve zdejších kasárnách byly popraveny stovky sudetských Němců z celého regionu.
Více na www.postoloprty.cz, Facebooku Kultura Postoloprty - KZMP, cs.wikipedia.org aj.