Z Loun do archeoskanzenu v Březně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Do Loun přijíždíme autem a parkujeme na jednom z mnoha parkovišť poblíž centra města. Prohlídku Loun začneme na Mírovém náměstí, obklopeném několika pěknými historickými domy a taky budovami dvou lounských radnic. Na náměstí si můžeme prohlédnout i pomník mista Jana Husa a barokní Mariánský sloup. Pak již naše kroky směřují k dominantě města chrámu sv. Mikuláše. Určitě se vyplatí vystoupat na věž chrámu. Z Ochozu věže je krásný výhled na město i do okolní krajiny, které dominují kopce a kopečky Českého Středohoří. Po sestupu z věže se z náměstí vydáváme po žluté značce směrem na Březno. Při cestě procházíme kolem lounského muzea, které vystavuje své sbírky ve starobylém domě Sokolů z Mor. Mohutný gotický arkýř, který je součástí domu je nepřehlédnutelný. Projdeme Žateckou branou, na kterou navazuje dochovaná část městského opevnění a pokračujeme kolem nejstarší lounské stavby, kostela sv. Petra i nedaleko stojícího kostela Čtrnácti svatých pomocníků. Za městem nás pak žlutá značka vede kolem kopce Mělce, na jehož úbočí je postaven památník parašutistům Rudé armády, kteří zde po svém výsadku svedli boj s fašisty, který pro ně dopadl tragicky. K památníku vede od žluté značky značená odbočka. Cesta pak směřuje k řece Ohři a kolem jejího toku se dostáváme až k březenskému archeoskanzenu. Po prohlídce skanzenu nás pak žlutá značka nasměřuje přes Březenský vrch až na vlakové nádraží v Březně, odkud o víkendu každé dvě hodiny odjíždí vlak zpět do Loun.
Za čím jedeme?
Louny - královské město, jehož vznik je datován do 13. století. Bylo založeno Přemyslovci na důležité zemské stezce z Prahy do Lipska. Nejstaršími dochovanými památkami na území města jsou Žatecká brána s kusem hradeb a baštami, gotický dům Sokolů z Mor a gotický kostel sv. Petra, který se nachází na místě, kde dříve stávala osada Luna, předchůdkyně dnešního města, o níž je zmínka v kronikách již v 11. století. Všechny další historické památky padly za obět ničivému požáru, který postihl město v roce 1517. Po požáru bylo vybudováno nové centrum města s renesančními domy na náměstí a také byl vystavěn chrám sv. Mikuláše.
Archeologický skanzen Březno vznikl v roce 1981 na místě, kde byly v předchozích třiceti letech prováděny archeologické výzkumy. Stavby ve skanzenu jsou postaveny na odkrytých půdorysech obydlí našich předků, kteří zde na přelomu 5. a 6. století žili. K výstavbě byl použit stejný stavební materiál jako kdysi a bylo použito i původních stavebních metod. Budovy jsou zapuštěné do země, trámy jsou pospojované řemínky, prostě vše je uděláno tak, jak by si to asi zbudovali naši předci. Největší stavbou ve skanzenu je slovanská chata ze 6. století. Součástí obydlí jsou i předměty, které byly původními obyvateli používány při každodenním životě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Součástí pokladny skanzenu v Březně je i občerstvení. Zde jsme pojedli a popili.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhled z Ochozu věže chrámu sv. Mikuláše na České Středohoří. Něco úžasného.
Ostatní informace
Infocentrum Louny otevřeno denně 9-17 hodin.
Muzeum Louny otevřeno celoročně ÚT-PÁ 9-17 hod., SO a NE 13-17 hod. Vstupné 20,- Kč.
Chrám sv. Mikuláše a vyhlídkový Ochoz na jeho věži je otevřen denně mimo pondělí od dubna do září 10-17 hod, od října do března 13-16 hod. V zimních měsících je možnost navštívit Ochoz na věži ovlivněn aktuálním počasím.
Archeoskanzen v Březně otevřen denně mimo pondělí květen-září 9-17, říjen-duben 9-16. Vstupné 20,- Kč. V případě nepříznivého počasí je skanzen uzavřen.