Zámek Nový Hrad v Jimlíně
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Nový hrad se tyčí nad obcí Jimlín, vystavět ho nechal ve 14 století, rytíř Záviš z Jimlína. Původně se jednalo o kamennou tvrz. Až v roce 1453, kdy zdědil Jimlín Albrecht Bezdružický z Kolovrat, započala přestavba tvrze na honosný hrad. V držení rodu byl hrad přes více než 100 let. Poslední majitel z rodu Kolovratů (Novohradských) započal přestavbu hradu v renesančním stylu. V roce 1588 koupili hrad Vřesovci a poté ho od nich odkoupil Jan z Aldrigen, který v roce 1634 zemřel, a dle testamentu přešli všechny závazky na klášter na Strahově.
Během 30 leté války byl zámek zcela vypleněn a značně poškozen. V roce 1670 se rozhodl hrad zakoupit Gustav Adolf Varrensbach, kteří dokončil přestavbu hradu na pohodlný barokní zámek. Za jeho působení došlo k největším a nejrozsáhlejším architektonickým změnám.
V roce 1715 koupila zámek Anna Barbora z Löweneggu, ale díky jejich zhýralému životu dostali panství do dluhů. V roce 1757 začala sedmiletá válka a pruská vojska začala drancovat panství. Poničené panství kupuje v roce 1767 kníže ze Schwarzenberku a celý ho nechává zrekonstruovat. V letech 1813 – 1816 sloužil zámek jako vojenský špitál. V roce 1851 se tu usadila na 20 let posádka císařské jízdy. Poté objekt sloužil k hospodářským účelům. Od roku 1949 sídlilo na zámku zemědělské družstvo a až v roce 1994 se dostal pod úřad v Lounech a bylo započato s jeho kompletní opravou.
Za čím jedeme?
Areál zámku můžete navštívit s průvodcem nebo bez. Pokud zvolíte prohlídku bez průvodce, můžete si projít tři nádvoří a shlédnout barokní zahrádku, podzemní koňské stáje, sklepení pod zámeckou věží s drakem a zámeckou věž.
Na prohlídku s průvodcem se můžete vydat po dvou trasách. První trasa vás provede východním a severním křídlem zámku. Projdete si svatební salonek, kapli sv. Josefa se sochami, černou kuchyni, ložnice, salonky, starou hradní kapli, kapli sv. Josefa, barokní sušárnu a truhlářskou dílnu. Na trase budete moci také shlédnout erby vlastníků Novohraského panství, 40 papírových modelů hradů, zámků a kostelů, sbírku historických šicích strojů a historické pračky.
Druhý prohlídkový okruh vás zavede na výstavu Četnických humoresek (výstava do 12.8.2012), která vás provede zákulisím tohoto seriálu a budete si i moci vyřešit záhadu vraždy továrníka Skalského. Bonusem této prohlídky je i výstava Šikovné ruce našich sousedů, která se nachází v Rytířském sálu.
Obě prohlídky jsou s průvodcem. Na druhý prohlídkový okruh vás pouze průvodce doprovodí a něco málo vám k tomu poví a pak vás nechá, ať si vše sami prohlídnete a pročtete.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete přímo v areálu zámku, nachází se zde Zámecký šenk.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na zámku jsme navštívili výstavu seriálu Četnické humoresky, která se nám velice líbila.
Ostatní informace
-Otevírací doba
duben, říjen - víkendy 9 - 16, všední dny 10 - 15
květen, září - 10 - 17
červen, červenec, srpen - 9 - 17
Vstupné:
Plné vstupné na I. nebo II. okruh - 60 Kč
Snížené vstupné na I. nebo II. okruh - 40 Kč
rodinné vstupné na I. nebo II. okruh - 180 Kč
Společné na I. a II. okruh - 100 Kč